Na 111 kilometrech dálnic se bude od roku 2017 nově jezdit zdarma. Jde hlavně o obchvaty měst

Petr Koděra Petr Koděra
20. 9. 2016 11:54
Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) oznámil, že od Nového roku nebudou muset řidiči platit na jedenácti úsecích dálnic, kam dosud nesmějí jezdit bez dálničního kuponu. Jedná se o více než stovku kilometrů, především u velkých měst. Například kolem Prahy, Plzně nebo Ústí nad Labem. Ťokovi na tiskové konferenci asistoval i šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš. Akce tak připomínala dopředu naplánovanou předvolební líbivou akci pro voliče. "Stále se snažíme pro lidi něco dělat," řekl Babiš.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Schejbal/Economia

Praha – Řidiči osobních aut budou od Nového roku jezdit zdarma na 111 kilometrech dálnic, za jejichž využívání dnes musí zaplatit. V úterý to oznámil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). "Poplatky za dálnice se přitom zvyšovat nebudou, zůstávají stejné," řekl Ťok.

Části dálnic, kde se bude od roku 2017 jezdit zdarma

Dálniční kupóny
 • vjezd do Prahy po D0 (Pražský okruh) od dálnice D7 po ulici K Barrandovu (12 km)
 • obchvat Kroměříže na D1 (2 km)
 • obchvat Berouna a Králova Dvora na D5 (8 km)
 • obchvat Plzně na D5 (22 km)
 • vjezd do Prahy po D6 (7 km)
 • vjezd do Prahy po D7 (1 km)
 • obchvat Ústí nad Labem na D8, kde je silnice I/13 (20 km)
 • vjezd do Prahy po D10 včetně obchvatu Brandýsa n. L. (14 km)
 • vjezd do Prahy po D11(8 km)
 • obchvat Olomouce na D35, úsek až k silnici I/55 (12 km)
 • obchvat Prostějova na D46 (5 km)

Nově se nebude muset platit na jedenácti úsecích. Jde o obchvaty měst nebo úseky, přes které vedou silnice prvních tříd. Například o vjezdy do Prahy a část Pražského okruhu, dálnice kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce či Prostějova. "Chceme vyjít vstříc všem místním řidičům, aby se dálnici kvůli poplatku nevyhýbali a zbytečně nejezdili skrze město po silnicích nižších tříd," řekl Ťok. 

Na stole má žádosti o podobný krok i z dalších míst Česka, Ťok ale ještě jejich vyjmutí ze zpoplatnění probere s experty. Podle Ťoka se úleva pro motoristy nijak výrazně neodrazí na výběru peněz z dálničních poplatků.

Nový plán navazuje na první vlnu osvobození od zpoplatnění. Od začátku letošního roku řidiči nemusí platit na 45 kilometrech, kam ještě na konci loňského roku bez dálniční známky nesměli. Jde o čtyři úseky, které lidé využívali jen jako spojku na neplacené silnice: téměř třicetikilometrová část dálnice D1 u Brna, tříkilometrový úsek na jihočeské D3, sedm kilometrů D6 u Chebu a stejně dlouhý úsek D10 u Mladé Boleslavi.

"Vůči řidičům není fér, že je nutíme kupovat dálniční známku i tam, kde dálnici de facto jen křižují, ale musí ji na své cestě kolem města použít. Budeme tím také předcházet tomu, že se místní řidiči dálnici kvůli poplatku vyhýbají a jezdí pak skrze město po silnicích nižších tříd," vysvětloval tehdy Ťok své rozhodnutí. A v úterý vše zopakoval.

"Městům se jednoznačně ulevilo a starostové měst, kudy vedla objízdná trasa pro všechny bez dálniční známky, naše kroky hodnotí pozitivně. Současně se potvrdil náš odhad, že nedojde k ekonomické ztrátě. Prodej dálničních kuponů letos naopak roste," řekl Ťok. 

Osobní automobily s hmotností do 3,5 tuny dnes v Česku platí za dálnice prostřednictvím dálničních časově omezených kuponů. Motoristé si mohou koupit buď desetidenní za 310 korun, měsíční za 440 korun, nebo roční kupon za 1500, který platí vždy od prosince předchozího roku až do konce ledna roku následujícího. Kamiony a autobusy pak za použití dálnic platí formou mýtného podle ujeté vzdálenosti.

V Česku je zpoplatněno zhruba 1400 kilometrů dálnic a vybraných silnic první třídy. Ministr Ťok nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že by rád zpoplatnil další zhruba tisícovku kilometrů silnic první třídy, kde se nyní neplatí.

Podle Ťoka jde zejména o ty silnice, které kopírují dálnice a kamiony je využívají jako náhradní trasy a vyhýbají se tak platbě mýtného. Ťokův záměr je však zatím úplně na začátku a ministerstvo teprve vymýšlí jeho detaily včetně přesného seznamu silnic, kde by se nově mělo platit.

Ťokovi na úterní tiskové konferenci asistoval i šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš. Akce tak připomínala dopředu naplánovanou předvolební líbivou akci pro voliče. "Stále se snažíme pro lidi něco dělat," řekl Babiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy