Sobotka agituje na mém úřadě, zlobí se Ťok kvůli premiérově akci na ředitelství dálnic

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 20. 9. 2016 9:32
Ministr dopravy za ANO Dan Ťok kritizuje předsedu vlády a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku, který v těchto dnech podniká cesty po řadě regionů a nyní se chystá do Brna. Ťokovi se nelíbí, že Sobotka chce v úterý před polednem oslovit voliče z Ředitelství silnic a dálnic v Brně – tedy úřadu, který spadá pod Ťoka. Podle šéfa resortu dopravy jde o předvolební akci, premiér Sobotka přes mluvčího vlády kritiku odmítl s tím, že se chce seznámit s rozestavěností silnic a informovat o tom také veřejnost.
Premiér Bohuslav Sobotka při předvolební cestě na sever Moravy.
Premiér Bohuslav Sobotka při předvolební cestě na sever Moravy. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno – Ministrovi dopravy za ANO Danu Ťokovi vadí, že do jeho "revíru" si dělá výšlapy premiér a zároveň šéf konkurenční ČSSD Bohuslav Sobotka, který momentálně pokračuje v předvolební ofenzívě a objíždí kraje.

"Nelíbí se mi, že pan premiér má v úterním programu tiskovou konferenci na brněnském Ředitelství silnic a dálnic. Myslím, že jde o předvolební akci, která by se neměla na státním úřadě konat," řekl Aktuálně.cz Ťok, kterému vadilo i to, že by se takové akce měli účastnit státní úředníci.

Sobotka stráví v Brně takřka celé úterý. Podle programu zamířil i právě na Ředitelství silnic a dálnic v Brně, kde měl po hodinovém jednání tiskovou konferenci.

Právě naplánovaná tiskovka Ťokovi vadí. Premiér Sobotka se k této kritice nevyjádřil, mluvčí ČSSD Michal Kačírek jej ovšem brání. "Pan ministr Ťok se mýlí, nejde o předvolební akci ČSSD," uvedl a odkázal na vyjádření tiskového oddělení vlády. Každopádně ředitelství silnic a dálnic s tiskovou konferencí počítalo, což potvrdil jeho mluvčí Jan Rýdl. "Kromě pana premiéra se jí účastní ředitel naší brněnské pobočky," uvedl.

Mluvčí vlády Martin Ayrer v úterý dopoledne v reakci na slova ministra Ťoka sdělil, že premiér Sobotka chce využít tiskovou konferenci k informování veřejnosti o aktuálním stavu v rozpracovanosti různých staveb.

"Pan premiér považuje rozvoj dopravní infrastruktury v regionech za jednu z důležitých priorit vlády, kvalitní dopravní spojení jsou klíčová pro ekonomický rozvoj krajů, zaměstnanost a hospodářský růst," tlumočil slova premiéra mluvčí vlády, podle kterého Sobotka jezdí do krajů pravidelně. "V Jihomoravském kraji je řada prioritních staveb, například zkapacitnění D1, obchvat Mikulova, D55 Přerov - Břeclav, D43 od D1 Kuřim, Svitavka, Staré Město," dodal mluvčí.

Ťok má také tiskovku. Přímo na ministerstvu a s Babišem

Shodou náhod pořádá v úterý pořádá tiskovou konferenci i ministr Ťok, a to za přítomnosti šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše přímo na ministerstvu dopravy. Jejím tématem mají být změny ve zpoplatnění dálnic pro osobní auta. Nejde tedy o podobnou předvolební akci jako v případě Sobotky? Ministr Ťok to odmítá. "Jde o záležitost, která se týká mého resortu a financí," tvrdí. 

Podle informací z Ťokova okolí se ministrovi dopravy nelíbila už dřívější návštěva premiéra Sobotky v plzeňském depu Českých drah, kam přišel za odboráři při zahájení kampaně ČSSD letos na konci srpna. Tehdy jej doprovázel volební lídr ČSSD pro krajské volby Josef Bernard, který v minulosti působil jako generální ředitel Škody Transportation.

Bernard návštěvu v depu potvrdil, podle něj je ale kritika od ministrů z hnutí ANO pokrytecká. "Nevidím nic špatného na tom, že jsme navštívili státní dráhy. Navíc od ANO je taková kritika zvláštní, vždyť oni navštěvují při předvolebních akcích například nemocnice, včetně těch krajských," argumentuje Bernard.

Drzý jako lázeňská veverka

Během úterý se k polemice přidali někteří politici ČSSD, kteří se se pustili do Ťoka kvůli jeho kritice předsedy vlády.

"Pan ministr Ťok je drzý jak lázeňská veverka," napsal na sociální síti předseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Jan Hamáček, ke kterému se přidal i ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček. "Dane, Babiš agitoval v 'mých' nemocnicích, dokonce v bílém plášti. To chce klid," vzkázal Ťokovi.  

A co nakonec premiér na brněnském ředitelství oznamoval? Například to, že považuje za důležité urychlit rozšíření D1 mezi Brnem a Holubicemi na šestipruh, nebo má radost z Jihomoravského kraje kvůli tomu, že má připravené ke schválení nové zásady územního rozvoje, což pomůže urychlit stavbu důležitých dálnic a silnic. Už na začátku kampaně sociální demokraté upozorňovali, že v kampani bude mezi třemi nejdůležitějšími tématy také téma dopravy.

  

Ministři těsně před volbami objíždějí kraje

Blížící se volby jsou cítit v programu řady ministrů i poslanců. Například minulý čtvrtek byla přerušena schůze sněmovny kvůli velmi nízkému počtu přítomných členů. V tomto týdnu mnozí ministři vyrazili do krajů, včetně předsedy ČSSD a premiéra Sobotky.

Ten se po úterní návštěvě jižní Moravy chystá ve čtvrtek do Jihočeského kraje, v sobotu do Královéhradeckého a v neděli Zlínského kraje.

A ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová třeba v rámci pondělního jezdění po Zlínském kraji navštívila ligové utkání Zlín–Sparta, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier byl v pondělí na výjezdu za občany na Vysočině a v úterý se chystal na Kladensko.

Jak už dříve řekl Hospodářským novinám volební manažer ČSSD Miroslav Poche, ministři sociální demokracie budou s blížícími volbami co nejvíce mezi lidmi, protože pro stranu je klíčové dostat své voliče k urnám. "Voliči jsou s vládou spokojeni a je obtížné je přimět, aby šli volit," vysvětloval manažer. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 31 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy