Švýcaři obstavili účty Bémova přítele Janouška

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 7. 2009 7:35
MfD: Podezírají ho z praní špinavých peněz
Pražský primátor Pavel Bém: Nic o tomto případu nevím.
Pražský primátor Pavel Bém: Nic o tomto případu nevím. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Švýcaři obstavili ženevské konto mocného pražského podnikatele Romana Janouška. Muže, který je blízkým přítelem pražského primátora Pavla Béma (ODS), Švýcaři podezřívají z praní špinavých peněz

Informovala o tom Mf Dnes ve svém čtvrtečním vydání s tím, že podle jejich zjištění měl Janoušek na kontě v Ženevě uloženo 13 milionů švýcarských franků, tedy asi 221 milionů korun.

S odvoláním na pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc deník píše, že Janouškovy účty leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma kontům - jedno je psané na firmu Botanic Finance, která byla založena v Panamě, druhý účet je vedený na jméno Janouškovy matky Jaroslavy. Právě na účtu vedeném na Botanic Finance bylo zmíněných 13 milionů švýcarských franků.

Švýcaři podle MfD prohlédli i bankovní sejf Janouškovy matky, kde bylo v bankovkách 38 tisíc švýcarských franků a 50 tisíc eur - dohromady v přepočtu dva miliony korun. I tyto peníze zabavili.

MfD píše, že když se švýcarská prokuratura z českého tisku dověděla, že protikorupční policie v Praze prověřuje Janouškovy aktivity, požádal federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon loni v listopadu českou stranu o právní pomoc.

Švýcaři chtěli vědět, zda bylo v Česku zahájeno vyšetřování Janouška a v jakých kauzách. Požadovali rovněž dokumenty, aby zjistili případné spojení mezi činností Janouška a penězi na jeho kontech ve Švýcarsku.

Podle listu Švýcaři v žádosti o právní pomoc napsali, že jejich vyšetřování je vedeno "z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz". "Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek práva, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc Lamon.

Protože Janoušek nechtěl pohyby peněz na účtu vysvětlit, banka na něj podala trestní oznámení. "Dne 22. září 2008 jsme zahájili vyšetřování proti Romanu Janouškovi a proti neznámé osobě z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz," napsal do žádosti o právní pomoc Lamon.

Dodal, že téhož dne nařídilo státní zastupitelství zabavení obou účtů a 24. září 2008 povolilo převod aktiv na účet banky Lombard Odier Hentsch - tak byly Janouškovy peníze zmrazeny.

"Požadovaná informace jim byla poskytnuta. Co jsme jim odpověděli, to samozřejmě říkat nemůžeme," řekla k reakci české strany na švýcarskou žádost mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Bém MfD řekl, že o vyšetřování Janouška ve Švýcarsku nic neví.

Janoušek na žádost deníku o vyjádření nereagoval.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy