Švýcaři obstavili účty Bémova přítele Janouška

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 7. 2009 7:35
MfD: Podezírají ho z praní špinavých peněz
Pražský primátor Pavel Bém: Nic o tomto případu nevím.
Pražský primátor Pavel Bém: Nic o tomto případu nevím. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Švýcaři obstavili ženevské konto mocného pražského podnikatele Romana Janouška. Muže, který je blízkým přítelem pražského primátora Pavla Béma (ODS), Švýcaři podezřívají z praní špinavých peněz

Informovala o tom Mf Dnes ve svém čtvrtečním vydání s tím, že podle jejich zjištění měl Janoušek na kontě v Ženevě uloženo 13 milionů švýcarských franků, tedy asi 221 milionů korun.

S odvoláním na pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc deník píše, že Janouškovy účty leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma kontům - jedno je psané na firmu Botanic Finance, která byla založena v Panamě, druhý účet je vedený na jméno Janouškovy matky Jaroslavy. Právě na účtu vedeném na Botanic Finance bylo zmíněných 13 milionů švýcarských franků.

Švýcaři podle MfD prohlédli i bankovní sejf Janouškovy matky, kde bylo v bankovkách 38 tisíc švýcarských franků a 50 tisíc eur - dohromady v přepočtu dva miliony korun. I tyto peníze zabavili.

MfD píše, že když se švýcarská prokuratura z českého tisku dověděla, že protikorupční policie v Praze prověřuje Janouškovy aktivity, požádal federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon loni v listopadu českou stranu o právní pomoc.

Švýcaři chtěli vědět, zda bylo v Česku zahájeno vyšetřování Janouška a v jakých kauzách. Požadovali rovněž dokumenty, aby zjistili případné spojení mezi činností Janouška a penězi na jeho kontech ve Švýcarsku.

Podle listu Švýcaři v žádosti o právní pomoc napsali, že jejich vyšetřování je vedeno "z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz". "Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek práva, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc Lamon.

Protože Janoušek nechtěl pohyby peněz na účtu vysvětlit, banka na něj podala trestní oznámení. "Dne 22. září 2008 jsme zahájili vyšetřování proti Romanu Janouškovi a proti neznámé osobě z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz," napsal do žádosti o právní pomoc Lamon.

Dodal, že téhož dne nařídilo státní zastupitelství zabavení obou účtů a 24. září 2008 povolilo převod aktiv na účet banky Lombard Odier Hentsch - tak byly Janouškovy peníze zmrazeny.

"Požadovaná informace jim byla poskytnuta. Co jsme jim odpověděli, to samozřejmě říkat nemůžeme," řekla k reakci české strany na švýcarskou žádost mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Bém MfD řekl, že o vyšetřování Janouška ve Švýcarsku nic neví.

Janoušek na žádost deníku o vyjádření nereagoval.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy