Svědek z kauzy CASA dívku nezneužil, rozhodl soud

Domácí Domácí
30. 4. 2013 19:52
Dívka již dříve policii přiznala, že si pohlavní styk vymyslela
Karel Daňhel.
Karel Daňhel. | Foto: Repro ČT24

Praha - Obvodní soud pro Prahu 9 dnes zprostil obžaloby bývalého armádního pilota Karla Daňhela obviněného ze zneužití nezletilé dívky.

Daňhel po rozsudku novinářům řekl, že osvobození očekával. "Od začátku jsem nic neudělal. Počkáme na pravomocné rozhodnutí soudu. Samozřejmě jsem rád, že je to zatím v tomto stadiu," dodal.

Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce se na místě odvolal.

Soudkyně Denisa Durdíková uvedla, že nenašla důkaz, který by jej usvědčoval ze zneužití dívky. V odůvodnění rozsudku kritizovala práci policie. Kriminalisté podle ní neprovedli první výslech dívky podle zákona. Připustila, že poškozená mohla vnímat postup kriminalistů jako nátlak, protože soudní znalec u ní shledal "rysy řešit věc v krizových situacích ke své tíži".

"Soud nevylučuje, že skutečně mohla říci něco jinak, než jak to fakticky bylo," uvedla Durdíková. V případu ještě podle ní chyběl zcela podstatný důkaz, kterým mělo být lékařské vyšetření dívky.

Na postup policistů si stěžovala již dříve Daňhelova advokátka Lucie Hrdá. "Nevyslýchali dívku řádně. Byla v místnosti, která nebyla naprosto vhodná pro výslech osoby mladší 14 let, která měla být obětí trestného činu pohlavního zneužití. Vyslýchali ji tři muži, nebyla tam žádná žena," řekla právnička.

Daňhel: Chtějí mě očernit kvůli kauze CASA

Hrdá zopakovala, že podle Daňhela stojí za obviněním Vojenské zpravodajství a snaha o očernění muže kvůli kauze CASA. Odpovídá tomu podle ní časová souslednost s vyšetřováním v případu nákupu letounů.

Ředitelka komunikačního odboru ministerstva obrany Mira Třebická taková tvrzení odmítla. "Vojenské zpravodajství v tomto případě, tak jako ve všech ostatních, postupuje striktně podle zákonů ČR. Osobou Karla Daňhela se začalo zabývat v jiné souvislosti, než v kauze CASA, a svá zjištění předalo příslušným vyšetřujícím orgánům," uvedla.

Vojenští zpravodajci podle ní seznámili se svými poznatky sněmovní komisi pro kontrolu VZ, která prý jasně konstatovala, že postupovali "naprosto korektně a v mezích zákonů".

Žalobce navrhoval podmíněný trest a uvedl, že proti Daňhelovi svědčí pouze nepřímé důkazy. V závěrečné řeči kritizoval soudkyni za to, že nedonutila dívku a její matku před soudem svědčit, například hrozbou pokuty. Soudkyně jeho výtky důrazně odmítla s tím, že v hlavním líčení četla výpovědi matky a dcery na policii.

Soudkyně označila Daňhelovu výpověď týkající se zejména jeho telefonátů s matkou poškozené jako nevěrohodnou. Odmítla také posuzovat případ "v širších souvislostech", jak se o to pokoušela obhajoba v návaznosti na kauzu CASA. Soud jiné případy týkající se Daňhela prý nebral v potaz a zabýval se výhradně obžalobou ze zneužití.

Spletité okolnosti případu

Dívka již dříve policii přiznala, že si pohlavní styk vymyslela. Daňhel je klíčovým svědkem v kauze nákupu letounů CASA a celé stíhání dává s případem do spojitosti.

Neustále upozorňoval na to, že kauzu vyprovokovalo vojenské zpravodajství, o kterém tvrdí, že ho již několik let sleduje.

Policie obvinila Daňhela z mravnostního deliktu loni v červenci právě na základě výpovědi tehdy čtrnáctileté dívky. Podle obžaloby měl Daňhel pohlavní styk s dívkou loni v dubnu v jednom pražském hotelu, když jí ještě nebylo patnáct let.

Dnes už patnáctiletá dívka pak ale přiznala, že si vše vymyslela. "Řekla jsem blbost, ke styku nikdy nedošlo," vypověděla policii mimo jiné dívka.

Důvodem, proč původně řekla něco jiného, byl prý silný stres. Policisté se jí údajně opakovaně ptali na to samé - zda měla s Daňhelem pohlavní styk.

"Říkala jsem ne, ale to nezapisovali a ptali se mě pořád dál a já to pak odsouhlasila," tvrdí v policejním protokolu. Dále uvedla, že ji nikdo nenutil, aby vzala svou výpověď zpět.

Matka: Nátlak tu byl

Policejní nátlak Aktuálně.cz potvrdila i dívčina matka. "Nátlak na ni byl. Z ničeho nic přišli a ptali se, jestli s ním spala, a opakovali to stále dokola," prohlásila pro Aktuálně.cz žena, jejíž jméno redakce zná, kvůli ochraně dívky ho však nezveřejní.

U soudu pak dívka odmítla vypovídat, soudkyně tak přečetla jen výpověď u policie. Dívce nyní za lhaní nehrozí žádný trest, při výslechu jí totiž do 15. narozenin chybělo několik dní.

Policie tvrzení, že by na dívku tlačila, odmítá, pochybení nenašla ani Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Kriminalisté se o Daňhela nezajímají v podobném případu poprvé, údajně ho už dříve prověřovali na podnět jeho manželky a případ může souviset s rozvodovým řízením. Policie ale podezření podle Daňhelovy advokátky odložila jako smyšlené.

Daňhel: souvisí to s kauzou CASA

Daňhel dává obvinění do souvislosti také s kauzou letounů CASA. Jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k jejich nákupu.  Daňhel tvrdí, že za jeho obviněním stojí Vojenské zpravodajství, které ho podle něj již několik let sleduje.

Deníku Mladá fronta Dnes dříve popsal, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku.

Podle Daňhela projekt nákupu letadel od začátku provázela nestandardní rozhodnutí a tlak politiků, zejména náměstka ministra obrany Martina Bartáka, který to ovšem popírá.

Nákup letounů CASA pro českou armádu byl podle policie předražen o více než 650 milionů korun.

Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09). Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 40 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 51 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy