Svědek z kauzy CASA u soudu. Zneužití byla lež

Domácí Domácí
6. 3. 2013 17:47
Karel Daňhel byl obviněn na základě výpovědi čtrnáctileté dívky
Foto: Repro ČT24

Praha - Hlavní svědkyně proti bývalému armádnímu pilotovi Karlu Daňhelovi, kterého obžaloba viní ze zneužití, policii přiznala, že si vše vymyslela.

Soudkyně ve středu na začátku hlavního líčení v případu přečetla její výpověď u policie, dívka sama odmítla před soudem mluvit.

Daňhel je klíčovým svědkem v kauze nákupu údajně předražených letounů CASA a dává s tím své trestní stíhání do spojitosti.

Podle jeho advokátky je kauza výsledkem provokace vojenského zpravodajství, o kterém Daňhel tvrdí, že ho již několik let sleduje. Za zneužití mu hrozí až desetileté vězení.

Řekla jsem blbost, uvedla dívka

Policie obvinila Daňhela z mravnostního deliktu loni v červenci právě na základě výpovědi tehdy čtrnáctileté dívky. Státní zástupkyně Jana Krečová v obžalobě uvedla, že Daňhel měl podle vyšetřovatelů pohlavní styk s dívkou loni v dubnu v jednom pražském hotelu, když jí ještě nebylo patnáct let.

Dnes už patnáctiletá dívka ve středu přišla k soudu s matkou, obě ale odmítly vypovídat. Soudkyně přečetla jejich výpovědi u policie. "Řekla jsem blbost, ke styku nikdy nedošlo," vypověděla mimo jiné dívka.

Důvodem, proč původně řekla něco jiného, byl prý silný stres. Policisté se jí údajně opakovaně ptali na to samé - zda měla s Daňhelem pohlavní styk. "Říkala jsem ne, ale to nezapisovali a ptali se mě pořád dál a já to pak odsouhlasila," tvrdí v policejním protokolu. Dále uvedla, že ji nikdo nenutil, aby vzala svou výpověď zpět. 

Policejní nátlak Aktuálně.cz potvrdila i dívčina matka. "Nátlak na ni byl. Z ničeho nic přišli a ptali se, jestli s ním spala, a opakovali to stále dokola," prohlásila pro Aktuálně.cz žena, jejíž jméno redakce zná, kvůli ochraně dívky ho však nezveřejní.

Policie tato obvinění odmítá, pochybení nenašla ani Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žalobkyně Jana Krečová nechtěla už dříve kvůli citlivosti případu upřesnit, jakou roli hraje ve vyšetřování sporná výpověď.

Kriminalisté se o Daňhela nezajímají v podobném případu poprvé, údajně ho už dříve prověřovali na podnět jeho manželky a případ může souviset s rozvodovým řízením. Policie ale podezření podle advokátky odložila jako smyšlené.

Dívce podle Hrdé nehrozí za lhaní trest, protože jí při výslechu ještě nebylo 15 let. Do narozenin prý chybělo několik dní.

Nechal ji přespat v hotelu

Daňhel ve své výpovědi uvedl, že měl s její matkou v té době milenecký vztah. Dívka za ním přijela do Prahy ze Severomoravského kraje kvůli nakupování šatů a původně měla odjet tentýž den domů. Nakonec ale šli do kina a dívku nechal přespat v hotelovém pokoji, který měl rezervovaný, protože v metropoli něco vyřizoval. Druhý den ráno ji pak odvezl do Pardubic, kde měla vhodné spojení vlakem Pendolino.

Daňhel nechtěl středeční projednání komentovat, s novináři hovořila jeho obhájkyně Lucie Hrdá. "Nezletilá odvolala své původní tvrzení. Vysvětluji si to tím, co uvedla ona sama, že na ni byl činěn nátlak, to znamená, že tak dlouho jí byly kladeny otázky, které osobně považuji za návodné, až tomu tedy nějakým způsobem podlehla," řekla Hrdá.

Advokátka dále uvedla, že podle jejího klienta je kauza provokací vojenského zpravodajství. Důkazem je údajně to, že policie se o případ zajímala na základě informací z tajných zdrojů, nikoliv po ohlášení poškozené nebo někoho jiného.

"Jediným podnětem (vyšetřování) je úřední záznam policejního orgánu, že z tajných zdrojů bylo zjištěno, že se obžalovaný měl nacházet v konkrétní době v domě s nezletilou dívkou. Za tou se policisté rozjeli a zbytek už víte," řekla novinářům Hrdá.

Daňhel dává obvinění do souvislosti také s kauzou letounů CASA. Jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k jejich nákupu.

Deníku Mladá fronta Dnes dříve popsal, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku.

Podle Daňhela projekt nákupu letadel od začátku provázela nestandardní rozhodnutí a tlak politiků, zejména náměstka ministra obrany Martina Bartáka, který to ovšem popírá.

Nákup letounů CASA pro českou armádu byl podle policie předražen o více než 650 milionů korun.

Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09). Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy