Sucho si vybírá svou daň, hasiči mají třikrát víc práce

ČTK Bára Sobotková, ČTK
12. 3. 2014 11:52
V úterý hasičské sbory vyjely k 132 požárům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Hasiči v úterý vyjeli k trojnásobku požárů, než je obvyklé. Na vině je několikatýdenní sucho.

Práce hasičům přibyla zejména v posledních čtyřech dnech. V úterý musely jednotky vyjet k 132 požárům.

„To je téměř trojnásobek dlouhodobého denního průměru, který činí 51 požárů,“ potvrdila mluvčí hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Od soboty sbory zasahovaly již 237krát. Oheň celkově napáchal škody ve výši téměř 1,5 milionu korun.

Nejčastější jsou požáry lesních porostů, trávy a polí. Tato místa jsou vzhledem k suchému počasí ke vzniku požáru nejnáchylnější. V úterý se v takovýchto přírodních prostředích rozhořelo téměř devadesát požárů.

Nehody si vyžádaly jeden lidský život. Okolnosti úmrtí člověka, kterému se stal osudným požár v obci Výsluní na Chomutovsku, policie vyšetřuje.

Požáry ve vojenských cvičištích

Nejrozsáhlejší škody v úterý napáchalo vzplanutí trávy a křovin ve výcvikovém prostoru Hradiště na Karlovarsku. Požár odpoledne způsobila cvičná vojenská střelba a vzhledem k suchu se velmi rychle šířil do okolí.

Počet požárů

celkem (lesního porostu a trávy)

  • 8. 3.       83 (35)
  • 9. 3.      116 (53)
  • 10. 3.    107 (60)
  • 11. 3.    132 (89)

Plochu přibližně tři sta hektarů uhasily během noci čtyři jednotky vojenských a devět jednotek karlovarských hasičů. Pomáhal jim vrtulník letecké policejní služby s vakem vody i cvičící vojáci.

“Armáda zasaženou plochu nadále monitoruje,“ řekla mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková.

„Požár vypukl uvnitř nepřístupného výcvikového prostoru, který je vzdálen kilometry od lidských obydlí. Nikdo nebyl zraněn. V újezdu cvičí nyní čtvrtá brigáda rychlého nasazení,“ sdělila Růžičková. Vojáci stříleli mezi Březinou a Mětikalovem, někdy také z transportérů pandur.

Podobnou situaci zachraňovali hasiči ve vojenské střelnici v Draždicích na Táborsku. Vojenské střelby světelnými náboji byly příčinou vzplanutí trávy a přilehlého 25hektarového pole.

Hasiči toho dne vyjeli ještě k vojenskému cvičení v Boleticích na Českokrumlovsku, kde se jim podařilo pokořit požár během dvou hodin.

Pozor na lesy, trávu a popelnice

Podle hasičů by si lidé měli dát pozor jak na požáry přírodních porostů, tak na popelnice či kontejnery, které jsou rovněž častými ohnisky. Hasiči nabádají lidi, aby nezapomínali, že v blízkosti lesů nemají kouřit či rozdělávat oheň. Nutné je také dodržovat zákaz vypalování trávy a porostů.

Podle ČHMÚ od loňského listopadu každý měsíc narůstá srážkový deficit. Začátek března představoval v průměru téměř 80 milimetrů. To je zhruba dvojnásobek úhrnu srážek, které u nás obvykle v březnu spadnou.

„Kdyby v březnu napršel - nebo nasněžil - trojnásobek jeho srážkového normálu, tedy kolem 120 mm srážek, byl by na konci měsíce vyrovnán deficit od začátku listopadu," uvedli meteorologové.

Srážky by měl přinést chladný víkend, na horách meteorologové předpovídají sněžení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 2 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy