Sucho letos udeřilo dříve. Část země už je tak vyprahlá, jako kdyby rok nepršelo

ČTK ČTK
11. 5. 2020 12:29
Sucho letos v Česku podle Martina Rulíka z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého udeřilo mnohem dříve než v předchozích letech. Následkem bude další výrazný pokles hladiny podzemních vod i průtoků v řekách a potocích. Dřívější sucho je způsobeno slabou sněhovou pokrývkou a také nedostatkem deště na jaře.
Nedostatek srážek v zimě a suché jaro se začalo projevovat i na řekách severní Moravy, hladiny řek klesají. Na snímku téměř vyschlá řeka Olše v Karviné.
Nedostatek srážek v zimě a suché jaro se začalo projevovat i na řekách severní Moravy, hladiny řek klesají. Na snímku téměř vyschlá řeka Olše v Karviné. | Foto: ČTK

Letošní jaro je podle Rulíka ve srovnání s předchozími dvěma roky z pohledu nedostatku vláhy v půdě i průtoků v řekách a potocích nejhorší. "Sucho v půlce letošního dubna bylo srovnatelné se stavem, který jsme loni pozorovali až koncem dubna či začátkem května. Z toho vyplývá, že sucho se posunulo více do jara, a to včetně všech negativních dopadů," upozornil.

Mapa sucha v Česku k 18. týdnu roku 2020.
Mapa sucha v Česku k 18. týdnu roku 2020. | Foto: intersucho.cz

Zmírnění sucha podle něj nelze očekávat ani v příštích měsících, kdy se naopak bude dál prohlubovat srážkový deficit. "Dopad sucha na povrchové i podzemní vody bude letos enormní. Ve vodních tocích budou výrazně podprůměrné průtoky," podotkl.

V porovnání s roky 2018 a 2019 byla na horách zásoba vody ve sněhu až třikrát nižší. Sníh navíc začal tát už v únoru, tedy relativně brzy. "Poté již následovalo období bez výraznějších srážek. V době tání byly sice ve vodních tocích zvýšené průtoky, ale na podzemní vodě se to nijak výrazně nepodepsalo. V současné době jsou hladiny výrazně pod normálem," dodal.

V létě hrozí extrémní vedra

Prognózy meteorologů pro další část letošního roku nejsou podle Rulíka optimistické. "Srážky mají být méně četné, očekává se spíše velmi suché počasí s extrémními vedry v letním období, kdy teploty mají atakovat 40 stupňů Celsia," řekl. Kvůli mírné zimě se však nedoplnily zásoby podzemních vod a jejich hladiny jsou podprůměrné. "Lze proto očekávat, že i průtoky ve vodních tocích budou silně podprůměrné, respektive často nulové," varoval.

Například na jižní Moravě je už podle Rulíka takový srážkový deficit, jako kdyby tam rok vůbec nepršelo. Rulík předpokládá, že průměrný úhrn dešťových srážek bude v Česku nadále přibližně stejný jako v předešlých letech. "Bude se však výrazně měnit jejich rozložení během roku. Častější budou extrémy, tedy přívalové deště, kdy během krátké chvíle naprší tolik jako kdysi za jeden měsíc," míní Rulík, podle kterého je nutné zavést opatření, která zvýší množství vody zadržené v krajině.

Video: Popraskané dno, voda nikde. Labe v Drážďanech vysychá

Převážná část koryta Labe je v Drážďanech už na konci dubna suchá. Na druhé straně hranic v Česku, odkud řeka do Německa přitéká, není situace lepší. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy