Pandemie koronaviru přejde, horší krizi způsobí sucho. Přinášíme novinky o klimatu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 5. 2020 15:01
Pandemie koronaviru nakonec přejde, ale klimatická změna přinese horší krizi. Server Aktuálně.cz přináší další díl pravidelného přehledu informací o klimatu.
Indii čekají do poloviny století ještě větší vedra než nyní - ilustrační foto.
Indii čekají do poloviny století ještě větší vedra než nyní - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Duben obvykle bývá měsícem, kdy na horách taje sníh a řeky se plní vodou. Letos to ale neplatilo. Duben byl měsícem sucha a vůbec posledních pět let je v Česku obdobím extrémního sucha.

Podle zjištění projektu Intersucho je tato epizoda bez vody, kterou si Česko prochází od roku 2015 a jež stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.

Sucho trápí hlavně zemědělce. Degradaci půdy kromě nedostatku vody také zhoršují techniky průmyslového zemědělství. Sedmnáct evropských expertů proto sepsalo petici, ve které kritizují evropské hospodaření s půdou. Podepsaly ji tisíce vědců z celého světa. Problém ale je, že ji vydali na začátku koronavirové krize, a tak nejspíš zůstanou nevyslyšeni.

Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že je situace vážná, a popisuje, kam by měly směřovat dotace EU, aby se v Evropě zavedlo udržitelné zemědělství.

Extrémní sucho trápí i sousední Německo. V nedalekých Drážďanech koryto Labe vysychá už v dubnu. Protože teď není možné se tam jet podívat kvůli uzavřeným hranicím, níže je alespoň video.

Převážná část koryta Labe je v Drážďanech už na konci dubna suchá. Na druhé straně hranic v Česku, odkud řeka do Německa přitéká, není situace lepší. | Video: Asociated Press

S pomalu ustupující pandemií koronaviru se vynořují otázky, jak po uvolňování karantény nastartovat ekonomiku. Poté co pandemie způsobila celkový pokles vypouštěných emisí, se restart zdá jako šance pro šetrnější způsoby ekonomického rozvoje a pro zelenou energetiku. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová chce plán oživení hospodářství postavit na Zelené dohodě pro Evropu, takzvaném green dealu. V rámci něj EU poskytne podporu k přechodu na udržitelné a ekologické hospodářství. V roce 2050 by se tak Evropa měla stát uhlíkově neutrálním kontinentem.

Proti evropskému green dealu ale stojí český premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by EU měla v této době zapomenout na snižování emisí. Jak však zjistily Hospodářské noviny, nikdo jiný český postoj nesdílí. Ostatní evropské země vidí šanci, jak investicemi do zelené energie sníží i nezaměstnanost.

Vědci navíc varují, že změna klimatu přinese mnohem hlubší krizi, než jakou vyvolá pandemie koronaviru. Podle nové studie, která začátkem května vyšla v prestižním vědeckém časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, tato krize navíc přijde dřív a ve větší míře, než jsme očekávali. Do poloviny století bude žít miliarda lidské populace v nesnesitelně horkém podnebí. To je definované průměrnou roční teplotou 29 stupňů Celsia.

V oblastech, kde momentálně panuje takové horko, dnes žije téměř 25 milionů lidí. Jedná se hlavně o oblast Sahary. S postupující klimatickou změnou se ale oblast rozšíří i do Indie, na Blízký východ, do Jižní Ameriky či jihovýchodní Asie. Vědci k tomu připočítali rychlost, s jakou roste populace, a tak jim vyšlo výsledné číslo.

Podobně alarmujících studií vychází v posledních letech celá řada, někdo se v tom snadno může ztrácet. Ke Dni Země, který se letos už popadesáté slavil 22. dubna, server Aktuálně.cz nachystal malý kvíz o Zemi. V něm si můžete vyzkoušet, kolik toho o Zemi víte.

Ne všechny vědecké studie ale přicházejí s katastrofálními zprávami. Například archeologové pracující v italských Pompejích zjistili, že obyvatelé tohoto starověkého města už v dobách před naším letopočtem recyklovali odpad. Část města byla dokonce z odpadu postavená.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy