Studentka nepochopila zadání, rozhodl soud o maturitě

ČTK ČTK
10. 9. 2012 12:27
Studentka podala žalobu kvůli nesouhlasu s hodnocením její písemná práce z angličtiny
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Brněnský krajský soud nevyhověl druhé žalobě kvůli státní maturitě. Podala ji studentka, a to kvůli nesouhlasu s tím, jak byla hodnocena její písemná práce z angličtiny.

V ní chybně místo zadaného reportu dělala popis. Proto zkoušku nezvládala.

"Soud její výhrady nemohl uznat," řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Zdůraznila ale, že verdikt dívku nepoškodí. Pokud zvládne včas opravnou maturitní zkoušku, bude moci za pár dnů řádně nastoupit na vysokou školu.

Brněnský krajský soud dostal v souvislosti s kritizovanými státními maturitami celkem tři správní žaloby studentů, kteří u nich neuspěli.

První vyhověl. Šlo o případ studentky, která neuspěla se slohovou prací z češtiny. Druhou žalobu nyní zamítl. Třetí má krajský soud na stole a bude se jí teprve zabývat.

Sedláčková vysvětlila, že v druhém případě žalobkyně nedodržela jasně stanovenou charakteristiku textu. Při podání žaloby požádala, aby se jí krajský soud zabýval přednostně, v čemž jí vyhověl.

Dále v žalobě uvedla, že se obrátila se svými námitkami k hodnocení písemné práce nejprve na jihomoravský krajský úřad. Ten jí ale nevyhověl. Soud dospěl k závěru, že rozhodnutí krajského úřadu bylo zcela v souladu se zákonem.

Mluvčí zdůraznila, že verdikt byl vzhledem k okolnostem předvídatelným. Rozsudek soudu je pravomocný.

Podívejte se, které školy u státních maturit dopadly nejlépe

Studentka by si nyní ještě mohla podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Znamenalo by to ale pro ni, že by jednáním na soudech mohla ztratit rok. Mnohem výhodnější pro ni je zkoušku z angličtiny, při níž patrně nepochopila zadání, zopakovat.

U státních maturit propadlo 21,2 procenta studentů, oproti loňsku stoupla neúspěšnost o 1,7 procentního bodu. Mnoho studentů si stěžuje na hodnocení zkoušky, zejména slohových prací.

Krajské úřady při přezkoumávání výsledků vyhověly v průměru asi třetině nespokojených studentů. Pochybení při maturitách uznalo i vedení ministerstva školství. Ministr Petr Fiala odvolal ředitele společnosti Cermat Pavla Zeleného a nařídil audit zkoušek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Střední školy v České republice.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy