Dohodu v Praze blokuje spor o Stropnického. Musíme pracovat, ne se hádat, říká primátorka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 22. 3. 2016 16:28
Vyjednávání o staronové koalici v Praze se znovu zasekla. Důvodem je bývalý náměstek primátorky a současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický, kterého Trojkoalice znovu nominovala do rady hlavního města. ANO i ČSSD s tím ale nesouhlasí. Na všem ostatním se ale strany, které se na podzim loňského roku nerozešly v dobrém, shodly.
Petr Štěpánek s Matějem Stropnickým (vpravo).
Petr Štěpánek s Matějem Stropnickým (vpravo). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po dvouhodinovém jednání o sestavení staronové koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice na pražském magistrátu se vyjednávání zasekla. Důvodem je bývalý náměstek primátorky a současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický, kterého chce Trojkoalice vrátit do rady.

ČSSD i ANO se tento požadavek nelíbí. Na všem ostatním se strany, které se na podzim loňského roku nerozešly v dobrém, už shodly. Podle náměstka primátorky a radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) se jednání zasekla na tom, kdo bude sedět za zelené v radě.

"Už loni jsme sdělili, že máme ke spolupráci s panem Stropnickým určité výhrady. A to se nemění," řekl Dolínek, který také dodal, že se vyjednavači bavili hlavně o tom, jak předejít minulým chybám. "Proto se budeme více scházet a více spolu komunikovat," vysvětlil Dolínek.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je i přes spor o obsazení rady s vyjednáváním značně spokojená. "Je to výrazný posun," řekla Aktuálně.cz primátorka s tím, že se jim podařilo odstranit osobní neshody. "Na podobné nesmysly totiž není čas, my musíme především pracovat, a ne se dohadovat, uvedla primátorka. "Opět se sejdeme hned po Velikonocích a já věřím, že tam už se nám podaří vše definitivně dořešit," dodala Krnáčová.

Koalice nefunguje od října

Bývalý náměstek primátorky Stropnický, který byl ze svého postu sesazen spolu s dalšími radními i za podpory koaličních partnerů loni v říjnu při takzvaném nočním masakru, na svém novém působení v radě nevidí nic špatného. "Každý musí ustoupit v něčem a my jsme ústupek navrhli. Nabídli jsme, že už nebudu náměstek, i přesto, že na něj mají zelení nárok," řekl Matěj Stropnický, podle kterého by funkci náměstka dostal někdo jiný z Trojkoalice. Buď lidovci, nebo starostové.

Náměstek může ze své funkce zastupovat primátorku, spolupodepisuje všechny tisky a může zdržovat některé návrhy, když se mu v něčem nezdají.

Definitivně se má rozhodnout v úterý a sociální demokraté i Trojkoalice jsou přesvědčení, že se vše stihne a strany se dohodnou.

Pokud se po měsících sporů udobřené strany v úterý dohodnou na obsazení rady, bude mít Praha s největší pravděpodobností staronovou vládu už příští čtvrtek. Koalice tak bude mít opět v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. V současné době vládne Praze neúplná rada o sedmi radních, která má mít při plné sestavě 11 členů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Johnson už nad Labouristy vede o 18 procentních bodů, tvrdí průzkum. Strana pro brexit výrazně ztratila

Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými volbami dál zvyšuje a v novém průzkumu společnosti Kantar se dostala už na 45 procent. Úterní čísla dávají vládní straně osmnáctibodový náskok před opozičními labouristy, jejichž podpora se proti poslední anketě Kantar nezměnila. Obecně v posledních týdnech průzkumy svědčí o nárůstu preferencí dvou hlavních politických stran a propadu těch menších.

Konzervativci si u Kantar od minulého týdne polepšili o osm procentních bodů, zatímco Strana pro brexit europoslance Nigela Farage spadla z devíti na dvě procenta. Liberální demokraté byli v nejnovějším průzkumu na 16 procentech, což znamená zhoršení o jeden procentní bod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy