Dohodu v Praze blokuje spor o Stropnického. Musíme pracovat, ne se hádat, říká primátorka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 22. 3. 2016 16:28
Vyjednávání o staronové koalici v Praze se znovu zasekla. Důvodem je bývalý náměstek primátorky a současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický, kterého Trojkoalice znovu nominovala do rady hlavního města. ANO i ČSSD s tím ale nesouhlasí. Na všem ostatním se ale strany, které se na podzim loňského roku nerozešly v dobrém, shodly.
Petr Štěpánek s Matějem Stropnickým (vpravo).
Petr Štěpánek s Matějem Stropnickým (vpravo). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po dvouhodinovém jednání o sestavení staronové koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice na pražském magistrátu se vyjednávání zasekla. Důvodem je bývalý náměstek primátorky a současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický, kterého chce Trojkoalice vrátit do rady.

ČSSD i ANO se tento požadavek nelíbí. Na všem ostatním se strany, které se na podzim loňského roku nerozešly v dobrém, už shodly. Podle náměstka primátorky a radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) se jednání zasekla na tom, kdo bude sedět za zelené v radě.

"Už loni jsme sdělili, že máme ke spolupráci s panem Stropnickým určité výhrady. A to se nemění," řekl Dolínek, který také dodal, že se vyjednavači bavili hlavně o tom, jak předejít minulým chybám. "Proto se budeme více scházet a více spolu komunikovat," vysvětlil Dolínek.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je i přes spor o obsazení rady s vyjednáváním značně spokojená. "Je to výrazný posun," řekla Aktuálně.cz primátorka s tím, že se jim podařilo odstranit osobní neshody. "Na podobné nesmysly totiž není čas, my musíme především pracovat, a ne se dohadovat, uvedla primátorka. "Opět se sejdeme hned po Velikonocích a já věřím, že tam už se nám podaří vše definitivně dořešit," dodala Krnáčová.

Koalice nefunguje od října

Bývalý náměstek primátorky Stropnický, který byl ze svého postu sesazen spolu s dalšími radními i za podpory koaličních partnerů loni v říjnu při takzvaném nočním masakru, na svém novém působení v radě nevidí nic špatného. "Každý musí ustoupit v něčem a my jsme ústupek navrhli. Nabídli jsme, že už nebudu náměstek, i přesto, že na něj mají zelení nárok," řekl Matěj Stropnický, podle kterého by funkci náměstka dostal někdo jiný z Trojkoalice. Buď lidovci, nebo starostové.

Náměstek může ze své funkce zastupovat primátorku, spolupodepisuje všechny tisky a může zdržovat některé návrhy, když se mu v něčem nezdají.

Definitivně se má rozhodnout v úterý a sociální demokraté i Trojkoalice jsou přesvědčení, že se vše stihne a strany se dohodnou.

Pokud se po měsících sporů udobřené strany v úterý dohodnou na obsazení rady, bude mít Praha s největší pravděpodobností staronovou vládu už příští čtvrtek. Koalice tak bude mít opět v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. V současné době vládne Praze neúplná rada o sedmi radních, která má mít při plné sestavě 11 členů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy