Středočeský kraj kritizuje dotační program pro sestry. Zvýšení platu se ale zdravotní sestry dočkají

ČTK ČTK
29. 6. 2017 18:38
Ministerstvo zdravotnictví chce od července zvýšit zdravotním sestrám plat o dva tisíce korun měsíčně. Peníze krajům a nemocnicím poskytne formou dotačního programu, problémem však podle náměstka středočeského kraje Martina Kupky je to, že stále není jasné, jakým způsobem ministerstvo peníze na účet kraje pošle. Přesto ve čtvrtek kraje doporučily nemocnicím, aby příplatky zdravotním sestrám začaly od začátku července vyplácet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Dotační program ministerstva zdravotnictví, z nějž má být od července vyplácen dvoutisícový příplatek zdravotním sestrám, provázejí podle Středočeského kraje administrativní a časové komplikace. Krajští radní ve čtvrtek managementu nemocnic přesto doporučili, aby sestrám ve směnném nebo nepřetržitém provozu přilepšil podle vládního nařízení, sdělil mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.

S příplatkem počítá nařízení o změně tarifních tabulek, které kabinet schválil koncem května. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) na příplatky dostanou nemocnice dotace. Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) ale tvrdí, že není jasné, jakým způsobem ministerstvo peníze na účty krajů poukáže.

"Přestože ministerstvo zdravotnictví slib na zvýšení mezd pro zdravotní sestry u lůžek ve směnném provozu o 2000 korun přehodilo na kraje a určilo zatím velmi komplikované podmínky pro administraci těchto dotací, rozhodli jsme se, že všechny krajem řízené nemocnice peníze zdravotním sestrám a dalším určeným pracovníkům třísměnných provozů vyplatí skutečně tak, jak bylo slíbeno, tedy od 1. července letošního roku," uvedl Kupka.

Ministerstvem přímo zřizovaná zařízení dostávají peníze automaticky, jiní zřizovatelé o ně musejí požádat prostřednictvím krajů. "Kraje shromáždí žádosti a pošlou je na ministerstvo, které jim pošle zálohu na celých šest měsíců dopředu. Na konci roku se provede vyúčtování dotace," uvedl už dříve ministr Ludvík.

Nemocnice v Česku se potýkají s nedostatkem personálu. Některá oddělení už kvůli tomu musela omezit, nebo dokonce ukončit provoz. Příplatek má situaci sester, které pracují bez dohledu u lůžek či na porodních a operačních sálech na směny, zlepšit. Podle podkladů pro vládu musejí nejen používat stále složitější prostředky a dodržovat náročnější postupy, ale také přebírat práci za chybějící kolegy a kolegyně.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy