Sestry dostanou od července 2000 korun navíc. Ročně to stát vyjde na 2 miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2017 18:34
O dva tisíce korun měsíčně si polepší zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů, přidáno dostanou sociální pracovníci, ale i ti, kteří pracují v kultuře. Na příspěvky ministerstvo zdravotnictví poskytne dotace. Podle ministra Miloslava Ludvíka poputuje 600 milionů ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů pro soukromé nemocnice dá ministerstvo ze svých rezerv. Ročně stát opatření vyjdou zhruba na dvě miliardy korun. Přidáno sestry dostanou už v červenci letošního roku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů, si od července přilepší, protože se jim zvednou příplatky. Schválila to vláda, řekl novinářům ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Podle něj sestry dostanou navíc 2000 korun.

"Sestry, které pracují u lůžka samostatně, tedy ne pod dohledem v třísměnném či nepřetržitém provozu, dostanou přidáno o 2000 korun hrubého. Pocítí to ve své výplatě někdy kolem 5. srpna," uvedl Ludvík, který před nástupem na ministerstvo řídil pražskou fakultní nemocnici v Motole. Podle ministra si přilepší sestry ve státních, krajských, soukromých i církevních zařízeních. Ministr dodal, že příplatek 2000 představuje nyní částku, kterou je možné "ufinancovat".

Nemocnice v Česku se potýkají s nedostatkem personálu. Některá oddělení už kvůli tomu musela omezit, nebo ukončit provoz. Příplatek má zlepšit situaci sester, které pracují bez dohledu u lůžek či na porodních a operačních sálech na směny, zlepšit. Podle podkladů pro vládu musejí nejen používat stále složitější prostředky a dodržovat náročnější postupy, ale také přebírat práci za chybějící kolegy a kolegyně.

Na příspěvky ministerstvo zdravotnictví poskytne dotace. Podle Ludvíka státní nemocnice dostanou 2000 korun bez odvodů na každou sestru. "Připravili jsme i dotační program pro ostatní zřizovatele, který půjde přes kraje. Tam bude podmínkou, že když se sestrám 2000 přidají, aby se jim jinde neubraly, třeba v osobním ohodnocení. Pokud podmínka nebude splněna, budou muset kraje dotace vrátit," řekl Ludvík.

Podle něj 600 milionů poputuje ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů pro soukromé nemocnice dá ministerstvo ze svých rezerv.

Ludvík doplnil, že opatření ročně vyjde asi na dvě miliardy. Příští rok by s výdaji měla počítat už úhradová vyhláška. 

Kraje usilovaly o to, aby příplatky dostávaly všechny sestry - nejen ty, které pracují bez dohledu. Podle šéfky Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) by opatření, kdy přidáno dostane jen část zdravotnic, mohlo situaci v nemocnicích ještě zhoršit.

Podle nařízení by sestry, které pracují samostatně na směny, mohly získat příplatek dokonce až 5000 korun. Podle Ludvíka se dají nyní "ufinancovat" ale jen schválené 2000 korun.

 Polepší si i pracovníci v kultuře či sociálních službách

vyšší příjmy mohou očekávat i pracovníci v sociálních službách či kultuře. Vláda chce krajům na přidání poskytnout dotace. Opoziční politici vyšší odměňování vítají. Podle nich o něm měl kabinet ale rozhodnout dřív, ne pár měsíců před volbami. Také podle Hospodářské komory přijaté opatření představuje "jasný předvolební tah", který zatíží státní rozpočet a negativně se odrazí na celé ekonomice.

Zvýšení výdělků umožňuje nařízení, které ruší tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými příjmy se tak přesune do vyšších tarifů. Zaměstnanci v sociálních službách dostanou o 23 procent víc. Pracovníkům kulturních zařízení, v nepedagogických profesích ve školství, technickému personálu či administrativním silám se přidá o 9,4 procenta.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy