Sestry dostanou od července 2000 korun navíc. Ročně to stát vyjde na 2 miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2017 18:34
O dva tisíce korun měsíčně si polepší zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů, přidáno dostanou sociální pracovníci, ale i ti, kteří pracují v kultuře. Na příspěvky ministerstvo zdravotnictví poskytne dotace. Podle ministra Miloslava Ludvíka poputuje 600 milionů ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů pro soukromé nemocnice dá ministerstvo ze svých rezerv. Ročně stát opatření vyjdou zhruba na dvě miliardy korun. Přidáno sestry dostanou už v červenci letošního roku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů, si od července přilepší, protože se jim zvednou příplatky. Schválila to vláda, řekl novinářům ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Podle něj sestry dostanou navíc 2000 korun.

"Sestry, které pracují u lůžka samostatně, tedy ne pod dohledem v třísměnném či nepřetržitém provozu, dostanou přidáno o 2000 korun hrubého. Pocítí to ve své výplatě někdy kolem 5. srpna," uvedl Ludvík, který před nástupem na ministerstvo řídil pražskou fakultní nemocnici v Motole. Podle ministra si přilepší sestry ve státních, krajských, soukromých i církevních zařízeních. Ministr dodal, že příplatek 2000 představuje nyní částku, kterou je možné "ufinancovat".

Nemocnice v Česku se potýkají s nedostatkem personálu. Některá oddělení už kvůli tomu musela omezit, nebo ukončit provoz. Příplatek má zlepšit situaci sester, které pracují bez dohledu u lůžek či na porodních a operačních sálech na směny, zlepšit. Podle podkladů pro vládu musejí nejen používat stále složitější prostředky a dodržovat náročnější postupy, ale také přebírat práci za chybějící kolegy a kolegyně.

Na příspěvky ministerstvo zdravotnictví poskytne dotace. Podle Ludvíka státní nemocnice dostanou 2000 korun bez odvodů na každou sestru. "Připravili jsme i dotační program pro ostatní zřizovatele, který půjde přes kraje. Tam bude podmínkou, že když se sestrám 2000 přidají, aby se jim jinde neubraly, třeba v osobním ohodnocení. Pokud podmínka nebude splněna, budou muset kraje dotace vrátit," řekl Ludvík.

Podle něj 600 milionů poputuje ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů pro soukromé nemocnice dá ministerstvo ze svých rezerv.

Ludvík doplnil, že opatření ročně vyjde asi na dvě miliardy. Příští rok by s výdaji měla počítat už úhradová vyhláška. 

Kraje usilovaly o to, aby příplatky dostávaly všechny sestry - nejen ty, které pracují bez dohledu. Podle šéfky Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) by opatření, kdy přidáno dostane jen část zdravotnic, mohlo situaci v nemocnicích ještě zhoršit.

Podle nařízení by sestry, které pracují samostatně na směny, mohly získat příplatek dokonce až 5000 korun. Podle Ludvíka se dají nyní "ufinancovat" ale jen schválené 2000 korun.

 Polepší si i pracovníci v kultuře či sociálních službách

vyšší příjmy mohou očekávat i pracovníci v sociálních službách či kultuře. Vláda chce krajům na přidání poskytnout dotace. Opoziční politici vyšší odměňování vítají. Podle nich o něm měl kabinet ale rozhodnout dřív, ne pár měsíců před volbami. Také podle Hospodářské komory přijaté opatření představuje "jasný předvolební tah", který zatíží státní rozpočet a negativně se odrazí na celé ekonomice.

Zvýšení výdělků umožňuje nařízení, které ruší tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými příjmy se tak přesune do vyšších tarifů. Zaměstnanci v sociálních službách dostanou o 23 procent víc. Pracovníkům kulturních zařízení, v nepedagogických profesích ve školství, technickému personálu či administrativním silám se přidá o 9,4 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy