Strážník mířil na psa, ale zastřelil mladíka. Vražda to nebyla, rozhodli žalobci

ČTK ČTK
29. 1. 2016 16:02
Smrt mladíka, kterého strážník při zásahu v Přerově zastřelil nebyla vražda, rozhodlo olomoucké státní zastupitelství. Tím byl vyřešen spor mezi státními zástupci z okresu a kraje, kteří případ navrhovali projednat jako vraždu. Vyšetřování v případu bylo již ukončeno loni na podzim, trvalo řadu měsíců. Tragédie se odehrála v lednu loňského roku, když strážníci zasahovali při rušení nočního klidu a ohrožoval je volně pobíhající pes. Kulka, kterou na něj strážník vypálil však usmrtila mladého muže.
Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla třiadvacetiletého mladíka. (Ilustrační foto)
Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla třiadvacetiletého mladíka. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Olomouc - Usmrcení mladíka z loňského ledna v Přerově, kterého zastřelil při potyčce služební zbraní přerovský strážník, nebyla vražda. Rozhodli tak žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství, čímž vyřešili spor mezi státními zástupci z okresu a kraje.

První navrhovali posoudit případ jako vraždu, druzí trvali na původní kvalifikaci, tedy usmrcení z nedbalosti. "Případ se na základě rozhodnutí vrchních žalobců vrací zpět na přerovské okresní státní zastupitelství," upřesnil šéf olomouckého krajského státního zastupitelství Vít Kasík.

"Věc se posunula dopředu. Vrchní státní zastupitelství rozhodlo tak, že příslušným k dalšímu řízení je okres. Podle vrchního státního zastupitelství o vraždu nejde," řekl Kasík. Přerovská státní zástupkyně, která chtěla případ postoupit na krajské státní zastupitelství, neboť se domnívala, že jde o závažnější trestný čin, rozhodnutí vrchních žalobců ještě nedostala.

"Další postup budu muset vyhodnotit na základě toho, co mi bude případně uloženo. S odůvodněním jsem se dosud neseznámila," řekla v pátek státní zástupkyně Daniela Kollárová.

Vyšetřování v případu bylo již ukončeno loni na podzim, trvalo řadu měsíců. Kriminalisté museli počkat na vyhotovení znaleckých posudků z oboru balistiky a chemie. Policisté poté v říjnu navrhli dvaačtyřicetiletého bývalého strážníka obžalovat z usmrcení z nedbalosti. Žalobkyně tehdy řekla, že k návrhu na přísnější kvalifikaci jeho činu ji vedla důkazní situace.

Tragédie se odehrála nedaleko centra Přerova před barem Lumír loni v noci na 10. ledna. Strážníci byli přivoláni kvůli rušení nočního klidu. V té chvíli se na ulici před barem podle kriminalistů pohybovalo téměř 20 lidí, mnozí z nich pod vlivem alkoholu. Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla třiadvacetiletého mladíka do hlavy, zemřel na místě.

K incidentu se poté postavilo i vedení města. Primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) uvedl, že setrvání muže u městské policie je nepřijatelné. Podle něj bylo také chybou, že přerovští strážníci nebyli na zátěžové situace systematicky trénováni, žádal proto změnu systému. Strážníci nyní podle mluvčí radnice Lenky Chalupové aktivně procházejí školním asertivity a výcvikem zvládání zátěžových situací.

Tragická událost zvedla v Přerově před rokem vlnu emocí, před bar Lumír lidé pokládali řadu týdnů květiny, ale i vzkazy městské policii.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy