Strážník mířil na psa, ale zastřelil mladíka. Vražda to nebyla, rozhodli žalobci

ČTK ČTK
29. 1. 2016 16:02
Smrt mladíka, kterého strážník při zásahu v Přerově zastřelil nebyla vražda, rozhodlo olomoucké státní zastupitelství. Tím byl vyřešen spor mezi státními zástupci z okresu a kraje, kteří případ navrhovali projednat jako vraždu. Vyšetřování v případu bylo již ukončeno loni na podzim, trvalo řadu měsíců. Tragédie se odehrála v lednu loňského roku, když strážníci zasahovali při rušení nočního klidu a ohrožoval je volně pobíhající pes. Kulka, kterou na něj strážník vypálil však usmrtila mladého muže.
Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla třiadvacetiletého mladíka. (Ilustrační foto)
Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla třiadvacetiletého mladíka. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Olomouc - Usmrcení mladíka z loňského ledna v Přerově, kterého zastřelil při potyčce služební zbraní přerovský strážník, nebyla vražda. Rozhodli tak žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství, čímž vyřešili spor mezi státními zástupci z okresu a kraje.

První navrhovali posoudit případ jako vraždu, druzí trvali na původní kvalifikaci, tedy usmrcení z nedbalosti. "Případ se na základě rozhodnutí vrchních žalobců vrací zpět na přerovské okresní státní zastupitelství," upřesnil šéf olomouckého krajského státního zastupitelství Vít Kasík.

"Věc se posunula dopředu. Vrchní státní zastupitelství rozhodlo tak, že příslušným k dalšímu řízení je okres. Podle vrchního státního zastupitelství o vraždu nejde," řekl Kasík. Přerovská státní zástupkyně, která chtěla případ postoupit na krajské státní zastupitelství, neboť se domnívala, že jde o závažnější trestný čin, rozhodnutí vrchních žalobců ještě nedostala.

"Další postup budu muset vyhodnotit na základě toho, co mi bude případně uloženo. S odůvodněním jsem se dosud neseznámila," řekla v pátek státní zástupkyně Daniela Kollárová.

Vyšetřování v případu bylo již ukončeno loni na podzim, trvalo řadu měsíců. Kriminalisté museli počkat na vyhotovení znaleckých posudků z oboru balistiky a chemie. Policisté poté v říjnu navrhli dvaačtyřicetiletého bývalého strážníka obžalovat z usmrcení z nedbalosti. Žalobkyně tehdy řekla, že k návrhu na přísnější kvalifikaci jeho činu ji vedla důkazní situace.

Tragédie se odehrála nedaleko centra Přerova před barem Lumír loni v noci na 10. ledna. Strážníci byli přivoláni kvůli rušení nočního klidu. V té chvíli se na ulici před barem podle kriminalistů pohybovalo téměř 20 lidí, mnozí z nich pod vlivem alkoholu. Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla třiadvacetiletého mladíka do hlavy, zemřel na místě.

K incidentu se poté postavilo i vedení města. Primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) uvedl, že setrvání muže u městské policie je nepřijatelné. Podle něj bylo také chybou, že přerovští strážníci nebyli na zátěžové situace systematicky trénováni, žádal proto změnu systému. Strážníci nyní podle mluvčí radnice Lenky Chalupové aktivně procházejí školním asertivity a výcvikem zvládání zátěžových situací.

Tragická událost zvedla v Přerově před rokem vlnu emocí, před bar Lumír lidé pokládali řadu týdnů květiny, ale i vzkazy městské policii.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy