Kamaráda v opilosti ukopal a ubil stoličkou. Soud vraha poslal na 18 let do vězení

ČTK ČTK
29. 1. 2016 12:45
Michal Kováč, který minulý rok v srpnu v údolí Mlýnského potoka poblíž veltruského zámku nedaleko Prahy zavraždil svého kamaráda, u soudu dostal trest 18 let za mřížemi. Rozsudek není pravomocný. Kováč se proti němu hned odvolal, a tak případ projedná pražský vrchní soud. Kováč u soudu odmítl vypovídat. Při výslechu na policii a rekonstrukci vraždy útok popsal. Tvrdil, že se při bitce snažil bránit útoku. Při rekonstrukci vraždy se také snažil zmírnit brutalitu ataků.
Foto: Thinkstock

Praha - Za ubití a ukopání muže u Veltrus na Mělnicku má jít devětadvacetiletý Michal Kováč na 18 let do vězení. Rozhodl o tom v pátek Krajský soud v Praze. Brutální vražda se podle obžaloby stala po pití alkoholu a hádce. Kováčovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Rozsudek není pravomocný. Kováč se proti němu hned odvolal, a tak případ projedná pražský vrchní soud.

Případ se stal loni 29. srpna v lesíku v údolí Mlýnského potoka poblíž veltruského zámku. Kováč podle státního zástupce Tomáše Milce nejprve se svým kamarádem popíjel alkohol a pak se pohádali.

Při hádce obžalovaný druhého muže údajně nejprve napadl pěstmi a uštědřil mu také několik kopů kolenem do hlavy. Při útoku Kováč druhého muže podle obžaloby několikrát napadl zahradní stoličkou, která byla na místě činu, pak ho několik minut rdousil.

Muž utrpěl zlomeniny a další těžká poranění. Při útoku se podle obžaloby Kováč pohádal i s družkou oběti, která byla při vražedné bitce a údajně se snažila svého partnera bránit. Ženu podle obžaloby několikrát uhodil, po útoku musela na operaci. Vedle vraždy tak byl Kováč odsouzen i za těžké ublížení na zdraví.

Kováč u soudu odmítl vypovídat. Při výslechu na policii a rekonstrukci vraždy útok popsal. Tvrdil, že se při bitce snažil bránit útoku. Při rekonstrukci vraždy se také snažil zmírnit brutalitu ataků. Podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové se jeho vinu podařilo bezpečně prokázat. Důležitá byla zejména výpověď na policii, kterou soud považoval za věrohodnější. "V podstatě sám se k činu přiznal," podotkla Říhová.

Usvědčit jej pomohla také napadená žena, která útok popsala. "Výčet poranění je vskutku závratný," zmínila Říhová. Na těle obžalovaného se naopak nenašly žádné stopy, které by svědčily o tom, že se musel bránit. Obhajobu o obraně tak označila za účelovou.

Státní zástupce pro muže požadoval výjimečný trest při spodní hranici trestní sazby, která je 20 let vězení. Po vynesení rozsudku si vzal lhůtu pro případné odvolání. Podle advokáta se naopak útok nevymykal jiným podobným případům a podmínky pro uložení výjimečného trestu nebyly splněny. Chtěl případ posoudit podle mírnějšího paragrafu, u kterého by byl trest v rozmezí od deseti do 18 let. Jelikož na to soud nepřistoupil, tak podal odvolání.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy