Kamaráda v opilosti ukopal a ubil stoličkou. Soud vraha poslal na 18 let do vězení

ČTK ČTK
29. 1. 2016 12:45
Michal Kováč, který minulý rok v srpnu v údolí Mlýnského potoka poblíž veltruského zámku nedaleko Prahy zavraždil svého kamaráda, u soudu dostal trest 18 let za mřížemi. Rozsudek není pravomocný. Kováč se proti němu hned odvolal, a tak případ projedná pražský vrchní soud. Kováč u soudu odmítl vypovídat. Při výslechu na policii a rekonstrukci vraždy útok popsal. Tvrdil, že se při bitce snažil bránit útoku. Při rekonstrukci vraždy se také snažil zmírnit brutalitu ataků.
Foto: Thinkstock

Praha - Za ubití a ukopání muže u Veltrus na Mělnicku má jít devětadvacetiletý Michal Kováč na 18 let do vězení. Rozhodl o tom v pátek Krajský soud v Praze. Brutální vražda se podle obžaloby stala po pití alkoholu a hádce. Kováčovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Rozsudek není pravomocný. Kováč se proti němu hned odvolal, a tak případ projedná pražský vrchní soud.

Případ se stal loni 29. srpna v lesíku v údolí Mlýnského potoka poblíž veltruského zámku. Kováč podle státního zástupce Tomáše Milce nejprve se svým kamarádem popíjel alkohol a pak se pohádali.

Při hádce obžalovaný druhého muže údajně nejprve napadl pěstmi a uštědřil mu také několik kopů kolenem do hlavy. Při útoku Kováč druhého muže podle obžaloby několikrát napadl zahradní stoličkou, která byla na místě činu, pak ho několik minut rdousil.

Muž utrpěl zlomeniny a další těžká poranění. Při útoku se podle obžaloby Kováč pohádal i s družkou oběti, která byla při vražedné bitce a údajně se snažila svého partnera bránit. Ženu podle obžaloby několikrát uhodil, po útoku musela na operaci. Vedle vraždy tak byl Kováč odsouzen i za těžké ublížení na zdraví.

Kováč u soudu odmítl vypovídat. Při výslechu na policii a rekonstrukci vraždy útok popsal. Tvrdil, že se při bitce snažil bránit útoku. Při rekonstrukci vraždy se také snažil zmírnit brutalitu ataků. Podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové se jeho vinu podařilo bezpečně prokázat. Důležitá byla zejména výpověď na policii, kterou soud považoval za věrohodnější. "V podstatě sám se k činu přiznal," podotkla Říhová.

Usvědčit jej pomohla také napadená žena, která útok popsala. "Výčet poranění je vskutku závratný," zmínila Říhová. Na těle obžalovaného se naopak nenašly žádné stopy, které by svědčily o tom, že se musel bránit. Obhajobu o obraně tak označila za účelovou.

Státní zástupce pro muže požadoval výjimečný trest při spodní hranici trestní sazby, která je 20 let vězení. Po vynesení rozsudku si vzal lhůtu pro případné odvolání. Podle advokáta se naopak útok nevymykal jiným podobným případům a podmínky pro uložení výjimečného trestu nebyly splněny. Chtěl případ posoudit podle mírnějšího paragrafu, u kterého by byl trest v rozmezí od deseti do 18 let. Jelikož na to soud nepřistoupil, tak podal odvolání.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy