Dostal 13 let za útok na kadeřnici. Je nevinný, říká Válková

Radek Nohl Radek Nohl
5. 3. 2015 17:00
Ministryně spravedlnosti Helena Válková podala těsně před odchodem z funkce stížnost proti trestu pro mladíka odsouzeného za pokus o vraždu. Muž od začátku vinu popírá.
Helena Válková.
Helena Válková. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Krátce před svým odchodem z funkce ministryně spravedlnosti se profesorka trestního práva Helena Válková pustila do ostré kritiky soudů, které poslaly do vězení dvaadvacetiletého mladíka Lukáše Nečesaného.

Za pokus o vraždu kadeřnice mu vyměřily třináct let, přestože Nečesaný, syn ředitele liberecké nemocnice, od začátku vyšetřování popírá vinu.

Nově se ho zastala i Válková, podle níž musel Nečesaný za mříže i přes to, že soudy byly "evidentně v důkazní nouzi". Exministryně, která ve funkci skončila o víkendu, proto poslala tři dny před svým odchodem dopis Nejvyššímu soudu, kde si na postup soudů stěžuje.

V dokumentu, který má server Aktuálně.cz k dispozici, Válková požaduje zrušení trestu. Je přesvědčena o tom, že mladý muž čin nespáchal.

Kde byla kupička vlasů?

Ve své stížnosti Helena Válková předkládá konkrétní fakta, která jsou zcela v rozporu se zjištěním policie a také se závěry soudů.

Jedním je například kupička vlasů, kterou Nečesaný podle své výpovědi viděl uprostřed kadeřnictví bezprostředně poté, co poškozená kadeřnice ostříhala posledního zákazníka – mladého chlapce. Jenže když na místo útoku přijela policie, byla tato hromada vlasů v rohu místnosti.

To podle Válkové nasvědčuje tomu, že po odchodu Nečesaného z kadeřnictví musel přijít ještě někdo jiný a kadeřnice během té doby zbytek vlasů zametla do rohu. "Lze zcela vyloučit, že by vlasy do rohu místnosti zametl pachatel, případně někdo jiný po napadení poškozené," prohlásila Válková.

Soudce: Popis téměř sedí

Napadená kadeřnice před soudem vypověděla, že mezi malým chlapcem a útočníkem, který na ni měl zaútočit polenem, nikdo nepřišel. Pachatele popsala jako "študáčka". "Ať se obžalovaný nezlobí, ale jeho tvář je tomuto popisu velice podobná," prohlásil po vynesení rozsudku předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička, který o trestu pro Nečesaného rozhodl.

Ve prospěch odsouzeného ale podle bývalé ministryně hovoří svědectví ženy, která údajného pachatele viděla z okna domu. Muž podle ní měl jiné oblečení než Nečesaný. Navíc přišel do kadeřnictví z jiného směru, a když vstoupil, byl již Nečesaný u své babičky.

Podle Válkové oba soudy ve svých rozhodnutích toto svědectví přehlédly. "Postupovaly zcela jednostranně a nehodnotily skutečnosti svědčící jednoznačně ve prospěch obviněného," podotkla exministryně ve své stížnosti.

Válková upozorňuje rovněž na to, že otisk boty, který policie v louži krve na místě činu zajistila, nesouhlasí s žádnou botou Lukáše Nečesaného. "Na místě činu musela být další osoba odlišná od obviněného, neboť je zcela nepochybné, že trasologická stopa není od obviněného, ani od pracovníků lékařské služby a ani od syna poškozené," podotkla bývalá ministryně.  

Otec vyhlásil policii válku

Zarážející je podle ní i fakt, že vrchní soud odmítl ústavní znalecký posudek, který byl zásadní kvůli stanovení, zda je věrohodná výpověď poškozené kadeřnice. Měla mít totiž kvůli útoku výpadek paměti.   

Podle rozsudku Nečesaný zaútočil na kadeřnici před dvěma roky v kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší těsně před koncem pracovní doby.

Poté, co ženu nejméně šestkrát udeřil rozpůleným polenem do hlavy, jí z peněženky ukradl 10 tisíc korun. Vážně poraněnou kadeřnici s tříštivými zlomeninami lebky a pohmožděným mozkem našel později jen shodou náhod její syn.

Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný před časem kvůli obvinění svého syna vyhlásil válku královéhradecké policii. Podal trestní oznámení na detektivy, kteří podle něj manipulovali s některými důkazy. Generální inspekce bezpečnostních sborů ani soudy ale žádné pochybení v postupech policie neshledaly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v Pandora Papers objevuje jméno Andreje Babiše

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v kauze Pandora Papers objevuje jméno českého premiéra Andreje Babiše a dalších činitelů EU.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy