Soud udělal chybu, Rittigovi a spol. neměl vracet pas

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 1. 10. 2014 14:16
Nejvyšší soud vyhověl stížnosti ministryně spravedlnosti Heleny Válkové a řekl, že městský soud porušil zákon, když umožnil obviněným v "jízdenkové kauze" vycestovat.
Podnikatel Ivo Rittig v DV TV.
Podnikatel Ivo Rittig v DV TV. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Městský soud v Praze chyboval, když v březnu vrátil pasy podnikateli Ivu Rittigovi, advokátům Davidu Michalovi a Marku Stubleymu z kanceláře MSB Legal nebo někdejšímu jednateli tiskárny Neograph Janu Janků, kteří jsou obvinění v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

O tom, že městský soud porušil zákon, rozhodl ve středu Nejvyšší soud v Brně. Vyhověl tak stížnosti ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Zároveň ale Nejvyšší soud řekl, že chyboval také Obvodní soud pro Prahu 5, který původně Rittigovi a spol. pasy zabavil.

"Nejvyšší soud rozhodl o tom, že zákon porušil městský i obvodní soud v Praze. Na další vývoj kauzy to ale nebude mít vliv. Obvinění o cestovní doklady nepřijdou. Nejvyšší soud ani nenařídil, aby bylo o případu rozhodnuto znovu," řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Nejvyšší soud ve svém středečním verdiktu uvedl, že obvodní i městský soud nevěnovaly pozornost všem okolnostem a oba porušily zákon jak ve prospěch, tak v neprospěch obviněných.

Sebrat pas Rittigovi a dalším obviněným žádali po soudu žalobci z pražského vrchního státnéího zastupitelství, kteří dohlížejí na vyšetřování jízdenkové kauzy.

Teď se jim po rozhodnutí Nejvyššího soudu otvírá prostor pro podání případného nového návrhu na sebrání cestovních dokladů. Zda to úřad udělá, zatím odmítá vrchní návladní Lenka Bradáčová komentovat. Chce napřed počkat na písemné vyhotovení rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Podnikatel Ivo Rittig má sice podle svého advokáta Vlastimila Rampuly bydliště v Monaku, neexistovaly však žádné signály, že se bude stíhání vyhýbat. "Vždy bez problému a ochotně s policejními orgány spolupracoval," uvedl Rampula.

Válková: Riziko útěku je vysoké

Ministryně Válková však ve své stížnosti tvrdí, že Obvodní soud pro Prahu 5 i státní zástupce předložili tak důležitá zjištění, že z nich jasně vyplývá vážnost situace. Třeba že Ivo Rittig tráví podstatnou část roku v Monaku, kde je rezidentem a má tam také veden bankovní účet.

Zdůraznila zároveň, že riziko útěku a skrývání je vysoké i proto, že v zahraničí sídlí firmy, v nichž obvinění lidé působí a které jsou podle policie do kauzy zapleteny. Stíhaní navíc mají v zahraničních bankách své účty, a tedy přístup k penězům, které mohou pocházet z trestné činnosti.

"Tyto skutečnosti nevzal v rámci svého rozhodnutí Městský soud v Praze v úvahu, a nepostupoval tak v souladu s trestním řádem," uvedla ministryně s tím, že podle ní soud dostatečně nereagoval ani na věci, které vyšetřovatelé v rámci případu zajistili.

Policie totiž již koncem února začala obstavovat majetek některých obviněných. V dokumentech detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Peníze tam podle policie odeslala papírna Neograph jednatele Jana Janků jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem Ukrajiny

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, že v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy