Česko se bojí o majetek, z Paříže stahuje Manetův obraz

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 6. 2011 11:27
Exekuce, které navrhl Diag Human, podle státu odporuje zásadám mezinárodního práva

Praha - Stát stahuje na pokyn ministra kultury Jiřího Bessera Manetův obraz, který je na dlouhodobé zápůjčce v Paříži.

Obává se hrozby exekucí majetku v zahraničí v souvislosti s kauzou Diag Human. Firma na ČR od minulého týdne vymáhá desetimiliardový dluh za údajně zmařený obchod s krevní plazmou.

Ještě v úterý přitom mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík deníku Aktuálně.cz řekl, že již zapůjčené věci se stahovat nebudou.

"Nehodláme stahovat již zapůjčené věci, které se nacházejí v zahraničí, ale žádosti o nové zápůjčky jsme v souvislosti s nároky Diag Human zmrazili," řekl v úterý Brunclík.

O stažení Manetova obrazu informovaly středeční Lidové noviny (LN).

Exekucí v souvislosti s kauzou Diag Human jsou již ohrožena tři umělecká díla ve Vídni a budova Českého centra v Paříži.

K hrozbě zabavování uměleckých děl se už vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, podle kterého rozhodnutí zahraničního soudu ohledně exekucí českého majetku "odporuje zásadám mezinárodního práva".

Seznam děl určených k převozu není znám

Přesný seznam nejvíce ohrožených děl, která ministerstvo nařídí převézt zpět do vlasti, odmítl mluvčí upřesnit. Úředníci nechtějí dávat zástupcům Diag Human návod, kde všude by mohli s exekucí uspět, proto detaily převozu tají, píší LN.

Besserův plán schvaluje i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Nelze-li ta díla ochránit jiným rozumným způsobem, jsem samozřejmě pro," uvedl pro LN.

Jeho úřad nicméně žádné speciální kroky k ochraně majetku nechystá. Českým velvyslaneckým budovám v zahraničí totiž zabavení nehrozí. Podle mezinárodní úmluvy nemohou být předmětem exekuce.

Návrhy na exekuce českého majetku začal Diag Human podávat v minulém týdnu. Nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky, které mu před téměř třemi lety přiznal rozhodčí soud, uznal před několika dny soud ve Vídni a v Paříži.

Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody činí nyní nárokovaná částka více než deset miliard korun.

Arbitráž prý není ukončena

Česko ale nepovažuje arbitráž mezi společností a státem za pravomocně ukončenou. Proti rozhodčímu nálezu ze srpna 2008 se odvolalo a začalo přezkumné řízení. Podle dřívějšího vyjádření Kalvody se však za stát odvolali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění. Spor proto prý skončil.

Kalvoda již dříve avizoval, že Diag Human si bude činit nárok na majetek českého státu i v dalších zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů.

 

Právě se děje

Další zprávy