Česko se bojí o majetek, z Paříže stahuje Manetův obraz

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 6. 2011 11:27
Exekuce, které navrhl Diag Human, podle státu odporuje zásadám mezinárodního práva

Praha - Stát stahuje na pokyn ministra kultury Jiřího Bessera Manetův obraz, který je na dlouhodobé zápůjčce v Paříži.

Obává se hrozby exekucí majetku v zahraničí v souvislosti s kauzou Diag Human. Firma na ČR od minulého týdne vymáhá desetimiliardový dluh za údajně zmařený obchod s krevní plazmou.

Ještě v úterý přitom mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík deníku Aktuálně.cz řekl, že již zapůjčené věci se stahovat nebudou.

"Nehodláme stahovat již zapůjčené věci, které se nacházejí v zahraničí, ale žádosti o nové zápůjčky jsme v souvislosti s nároky Diag Human zmrazili," řekl v úterý Brunclík.

O stažení Manetova obrazu informovaly středeční Lidové noviny (LN).

Exekucí v souvislosti s kauzou Diag Human jsou již ohrožena tři umělecká díla ve Vídni a budova Českého centra v Paříži.

K hrozbě zabavování uměleckých děl se už vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, podle kterého rozhodnutí zahraničního soudu ohledně exekucí českého majetku "odporuje zásadám mezinárodního práva".

Seznam děl určených k převozu není znám

Přesný seznam nejvíce ohrožených děl, která ministerstvo nařídí převézt zpět do vlasti, odmítl mluvčí upřesnit. Úředníci nechtějí dávat zástupcům Diag Human návod, kde všude by mohli s exekucí uspět, proto detaily převozu tají, píší LN.

Besserův plán schvaluje i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Nelze-li ta díla ochránit jiným rozumným způsobem, jsem samozřejmě pro," uvedl pro LN.

Jeho úřad nicméně žádné speciální kroky k ochraně majetku nechystá. Českým velvyslaneckým budovám v zahraničí totiž zabavení nehrozí. Podle mezinárodní úmluvy nemohou být předmětem exekuce.

Návrhy na exekuce českého majetku začal Diag Human podávat v minulém týdnu. Nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky, které mu před téměř třemi lety přiznal rozhodčí soud, uznal před několika dny soud ve Vídni a v Paříži.

Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody činí nyní nárokovaná částka více než deset miliard korun.

Arbitráž prý není ukončena

Česko ale nepovažuje arbitráž mezi společností a státem za pravomocně ukončenou. Proti rozhodčímu nálezu ze srpna 2008 se odvolalo a začalo přezkumné řízení. Podle dřívějšího vyjádření Kalvody se však za stát odvolali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění. Spor proto prý skončil.

Kalvoda již dříve avizoval, že Diag Human si bude činit nárok na majetek českého státu i v dalších zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy