Stav českých řek se zlepšuje

ČTK, mih
11. 7. 2006 17:00
Česko - V Česku zůstává 14 velmi silně znečištěných úseků vodních toků. Vyplývá to ze zprávy o kvalitě vod, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí.

Počet extrémně znečištěných řek stále klesá. Nejznečištěnější jsou říčky s malým průtokem v průmyslových oblastech.

Zpráva o kvalitě vod za loňský rok, kterou zítra vyslechne vláda, popisuje extrémně vysoké znečištění Bíliny, Rakovnického potoka, Litavky, Lužnice pod Veselím, Lomnice a Zákolanského a Bakovského potoka.

Stoku připomínají také některé úseky dalších malých toků. Zhoršil se také stav Mže pod Tachovem.

"Na začátku 90. let byl počet extrémně znečištěných toků mnohonásobně vyšší. Řeky jsou rok od roku čistší," řekl ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Jan Hodovský. "Povodí řek připravují další opatření, aby se stav dále zlepšoval."

Foto: www.sxc.hu

Zlepšení ve velkých řekách

V porovnání s 90. lety se kvalita vody radikálně zlepšila na hlavních tocích, tedy Labi, Vltavě, Moravě a Odře. Silné znečištění přetrvává na Labi v úseku pod Lysou nad Labem a papírnou ve Štětí, na Odře pod Jičínkou a Moravě pod Uherským Hradištěm.

Kvalita povrchových vod se zlepšuje v posledních letech díky výstavbě a modernizaci čistíren. Změnu přinesla i opatření velkých podniků. Například obsah rtuti, který byl v minulosti v dolním úseku Bíliny zcela nevyhovující, je podstatně nižší po opatřeních v chemičce Spolchemie. Od roku 1991 klesl až o dva řády. Rtuť tam však přetrvává v usazeninách.

Přes značné zlepšení je ale stále velmi znečištěným tokem Bílina. Přetrvává znečištění chlorovanými látkami, vysoký je v ní i obsah arzenu a dusíku.

Infobox

NEJVÍCE ZNEČIŠTĚNÉ ŘEKY

 • Bílina
 • Rakovnický potok
 • Litavka
 • Lužnice pod Veselím
 • Lomnice
 • Zákolanský potok
 • Bakovský potok
 • Jičínka
 • Lubina
 • Olšava
 • Litava
 • Hvězdnice
 • Trkmanky
 • Bobrava

Znečištěné Ostravsko

Znečištění těkavými chlorovanými látkami, které jsou typické pro některé průmyslové aglomerace, je nejvyšší v Odře, Olši a Ostravici.

Znečištění polycyklickými aromatickými uhlovodíky pochází z těžby uhlí, koksárenského průmyslu a některých výrob. Nejzávažnější je na Olši, Ostravici a v Odře před státními hranicemi.

Na Ostravsku je dusíkem a fosforem a také nitrotoluenem silně znečištěna Jičínka.

Ostravice vnáší do Odry nitrobenzeny a organické halogenované látky.

Nisa, která kříží státní hranice, je zatížena polycyklickými aromatickými uhlovodíky, ale také chromem, mědí a niklem. Litavku znečišťují kadmium, olovo a zinek, pocházejí ze starých zátěží a důlních vod.

Pro vodní ekosystémy je značně nebezpečné znečištění arzenem, který pochází ze spalování nebo zpracování uhlí. Nejvyšší znečištění tohoto druhu je v severozápadních Čechách u Sokolova, a to na Bystřici v Ostrově nad Ohří a Chodovském potoce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy