Stát nás bere na hůl, stěžují si znalci. Za své posudky chtějí dvojnásobnou odměnu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 12. 2015 7:15
Soudní znalci si stěžují, že berou málo peněz za posudky, které si u nich objedná stát. Trpí tím podle nich kvalita posudků. Místo současné sazby, která činí 100 až 350 korun na hodinu, chtějí dostávat dvojnásobek. Jinak už pro stát pracovat nechtějí. Ministerstvo spravedlnosti slibuje, že vyšší hodinové sazby přinese novela zákona o znalcích a tlumočnících, na které se nyní pracuje. Současně s tím jim ale zmizí možnost nechat si zaplatit smluvní cenu za posudek, který v rámci trestního řízení nevypracují pro soud, ale pro některou ze znesvářených stran. Tyto smluvní ceny totiž žádný předpis neupravuje a znalci na nich vydělávají podstatně víc. S tím ale znalci nesouhlasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Soudním znalcům se nelíbí, že při práci pro soudy vydělají málo. Místo současné sazby, která činí 100 až 350 korun na hodinu, chtějí dostávat dvojnásobek. Nízká odměna, kterou za svou práci od státu dostávají, totiž podle nich dopadá na kvalitu posudků. Znalci chtějí mít zakázku rychle hotovou. 

Vyhláška znalci stanoví hodinovou sazbu 100 až 350 korun,“ přibližuje hodnotu práce soudního znalce, u kterého si posudek objednají orgány veřejné moci, profesor a znalec Albert Bradáč. Částka už se podle něj třináct let neměnila, přestože průměrná mzda roste. Znalec si z ní navíc musí platit nepřímé náklady - třeba provoz kanceláře nebo vzdělávání.

„Suma kromě toho může být ještě snížena, stejně jako počet vykázaných hodin práce,“ podotýká Bradáč.

Práce pro stát se nevyplatí

Výsledkem podle něj je, že znalci posudky odmítají. Další je sice zpracují, trvá jim to ale neúměrně dlouho, protože si musí ztrátu vynahradit jinou činností. Jiní znalci pak zpracování posudku odbudou.

Konfederace občanských sdružení znalců a odhadců před dvěma lety dokonce upozornila, že kvůli šetření ubylo soudních pitev. Některé případy vražd tak prý zůstaly nedořešeny.

Soudní znalci proto navrhují, aby se jejich odměna zvýšila. Chtějí alespoň dvojnásobek dnešní částky – tedy 700 korun na hodinu. „Navíc s paušálním připočtením třiceti procent náhrad režií ke každé takto účtované hodině,“ doplňuje předseda představenstva Komory soudních znalců Vladimír Vácha.

Cena od státu se navýší, na stejnou úroveň ale padne i odměna od protistran

Vedení resortu spravedlnosti není proti. Slibuje, že vyšší hodinové sazby přinese novela zákona o znalcích a tlumočnících, na které se nyní pracuje. „Přesná výše je v tuto chvíli ještě stále diskutována,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Adriana Kocmanová.

Současně s tím ale zmizí možnost znalců nechat si zaplatit smluvní cenu za posudek, který v rámci trestního řízení nevypracují pro soud, ale pro některou ze znesvářených stran. Tyto smluvní odměny totiž žádný předpis neupravuje a znalci na nich vydělávají podstatně víc. Ministerstvo proto zvažuje, že posudky používané v trestním řízení ze smluvních odměn vyjme. Chce tak zabránit praxi, kdy vznikají na objednávku znesvářených stran. To ale znalci pokládají za nepřijatelný nápad.

Soudní znalci také budou pod přísnější kontrolou a za nekvalitní posudky zaplatí - ministerstvo spravedlnosti zřídilo speciální "komisi", která na práci znalců dohlíží a může nekvalitní práci pokutovat. Nový zákon také stanoví nutné vzdělání a zavádí vstupní zkoušku. Materiál, který mění padesát let stará pravidla, vláda projedná ještě do konce roku. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy