Pelikán chce víc hlídat znalce. Komise ty špatné vyškrtne ze seznamu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 12. 2015 18:05
Ministerstvo spravedlnosti reaguje na stále častější stížnosti na práci soudních znalců: zřizuje komisi, která bude jejich posudky přezkoumávat. Obrátit se na ni mohou lidé i firmy, které mají o kvalitě práce znalců pochybnosti. Pokud komise odhalí pochybení, zahájí se soudním znalcem či znaleckým ústavem správní řízení. Chybujícímu znalci potom udělí peněžitou pokutu, nebo ho dokonce vyškrtne ze seznamu soudních znalců. Komise už má za sebou dokonce první verdikt.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Těhotenství sice prožila bezproblémové, z porodnice si ale odnesla postižené dítě. Miminko se narodilo s poruchami nervové soustavy a nikdy se duševně nevyvinulo. Když se měli k chybám nemocnice vyjádřit soudní znalci, výsledek byl rozpačitý: Sešly se dokonce tři naprosto protichůdné posudky.

Podobných případů, jako je tento severomoravský z roku 2004, by se v Česku daly napočítat desítky. Liga lidských práv sesbírala asi padesát znaleckých posudků z oblasti zdravotnictví, které se u soudů objevily, a nechala je prověřit nezávislými experty. Výsledek: Celá řada chyb. Nikdo se jimi ale nezabýval.

To by se nyní mělo změnit. Ministerstvo spravedlnosti zřídilo speciální komisi, která by se měla znaleckými posudky zabývat. Už by se přitom neměla soustředit jen na formální stránku dokumentů, jako tomu bylo na ministerstvu spravedlnosti doposud. Hodnotit by měla i jejich kvalitu.

Chybující znalec může i skončit

„Takzvaný poradní sbor ministra spravedlnosti pro obor ekonomika, odvětví ceny a odhady bude zkoumat i kvalitativní aspekty znaleckých posudků,“ potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Adriana Kocmanová. Obrátit se na ni budou moci lidé i firmy, které mají o práci soudních znalců pochyby.

Pokud komise odhalí pochybení, zahájí se soudním znalcem či znaleckým ústavem správní řízení. Chybujícímu znalci potom může udělit pokutu – buď peněžitou sankci, nebo dokonce vyškrtnutí ze seznamu soudních znalců.

Komise už má za sebou dokonce první verdikt – na žádost poslanců sněmovního kontrolního výboru hodnotila znalecký posudek, o který se při nákupu dvou magnetických rezonancí opírali akademici z brněnské Masarykovy univerzity. Škola totiž podle poslanců nakoupila na základě tohoto posudku přístroje bez veřejné soutěže, navíc za přemrštěnou cenu. Částka 102,2 milionu korun byla podle nich až o pětinu vyšší. Posudek byl podle poslanců chybný.

Jako sporný skončil už první zkoumaný posudek

Pětičlenná komise ministerstva spravedlnosti obavy poslanců potvrdila. Posudek je podle úřadu sporný. „Vykazuje některé nedostatky. Nelze z něj například jednoznačně zjistit, jak zpracovatel dospěl k uvedené ceně,“ přibližuje mluvčí Kocmanová. Nelze tedy vyloučit, že škola zaplatila za přístroje přemrštěnou cenu.

Vedoucí katedry biomedicínské techniky Peter Kneppo tvrdí, že se znalci žádného prohřešku nedopustili. „Nemám pocit, že by byl znalecký posudek chybný,“ řekl Aktuálně.cz Kneppo.

Zvláštní komise pro přezkum znaleckých posudků ale není jediným opatřením, které ministerstvo spravedlnosti kvůli posudkům připravilo. Soudní znalce čeká ještě jedna novinka - kromě dosavadních kurzů budou skládat i novou vstupní zkoušku. Každý obor má mít také jasně stanovenou nutnou délku vzdělání a praxe. Znalci by si měli také podrobněji vést znalecké deníky, a to včetně odměn.

„Dnes žádná zákonná pravidla pro přístup k této významné profesi neexistují, což považujeme za alarmující. Přímo ze zákona proto bude povinná vstupní zkouška, potom budou také periodické kontroly kvality práce znalců,“ řekl k tomu ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Tyto kontroly budou navíc častější a podrobnější. Znalcům, kteří se dopustí přestupku, by se navíc měly zvýšit pokuty.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy