Stát nestíhá restituce, loni vydal čtvrtinu pozemků a budov

ČTK ČTK
10. 3. 2015 16:17
Celkem státní instituce vydaly 23 639 pozemků a 403 staveb.
Restituce - ilustrační foto
Restituce - ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Za loňský rok české státní instituce vydaly v rámci restitucí 23 639 pozemků, tedy necelou čtvrtinu celkem požadovaných.

Státním úřadům se tak nedaří plnit zákonem stanovené lhůty. Církvím se vrátilo také 403 staveb a 4426 položek movitého majetku.

K celkem vydanému majetku je třeba připočítat 119 pozemků, pět staveb a dva kusy movitého majetku, které byly vydány v roce 2013.

Není jasné, kolik žádostí bylo zamítnuto

Ze zveřejněných tabulek nelze vyčíst, kolik žádostí bylo zamítnuto. Z hlediska typu pozemků tvoří největší podíl vydaných, přes 10 000 pozemků, zahrady, louky a pastviny. Lesních pozemků bylo vydáno 6765.

Ze čtyř stovek staveb tvoří 116 položek bytové domy a bytové jednotky. Některé instituce již posoudily většinu žádostí, které církve podaly, některé sporné případy se ale ještě budou řešit dlouho u soudů.

Zákonné termíny se nedodržují

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi začal platit 1. ledna 2013. Církve měly rok na podání žádostí, nakonec jich bylo přes 5000 a týkaly se více než 100 000 pozemků, téměř 2000 staveb včetně několika památek a stovek uměleckých děl. Nejvíce žádostí dostaly Lesy ČR a Státní pozemkový úřad.

Podle zákona měly být do půl roku od obdržení výzvy k vydání majetku uzavřeny dohody. Nejzazší tento termín uplynul v polovině loňského roku.

I s následnou půlroční lhůtou na správní řízení tak nejsou zákonné termíny dodrženy.

Dotace na nule

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun.

Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím, zákon tedy znamená také odluku církve od státu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy