Stát krátí péči, bere lázně diabetikům či žlučníkářům

Radek Nohl Radek Nohl
8. 10. 2011 20:20
Po patnácti letech se mění vyhláška. Nárok na pobyt v lázních už nebude mít každý
Ti, kteří jezdí do lázní popíjet jen minerální vody, by si pobyt měli zaplatit, navrhuje ministerstvo.
Ti, kteří jezdí do lázní popíjet jen minerální vody, by si pobyt měli zaplatit, navrhuje ministerstvo. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pobyt v lázních se od příštího roku zřejmě o jeden týden zkrátí.

Se změnou počítá návrh vyhlášky, který pro ministerstvo zdravotnictví připravili zástupci lékařů, pojišťoven, svazu lázní a úřadu ministra Leoše Hegera.

Nově tak budou moci lidé trávit v lázních maximálně 21 dní. K prodloužení pobytu bude podle mluvčího VZP Jiřího Roda nutný souhlas revizního lékaře zdravotní pojišťovny.

"Je jisté a prokázané, že po některých zákrocích je lázeňská péče naprosto nezbytná. Ovšem po některých se spíše mění v určitý způsob rekreace placený ze zdravotního pojištění," prohlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Pacienti po operaci žlučníku do lázní prý nemusí

To se ale po patnácti letech, kdy se vyhláška naposledy upravovala, změní.

"Dříve se jezdilo do lázní po každé operaci žlučníku. Dneska, když se provádí operace žlučníku laparoskopicky, tak lázně nejsou nutné," uvedl pro Aktuálně.cz jednu z navrhovaných změn viceprezident svazu pojišťoven Vladimír Kothera.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka není ani efektivní posílat opakovaně do lázní diabetiky. Také ti by měli o hrazenou péči přijít.

Souhlasí s tím i ministerstvo. Jeho mluvčí Vlastimil Sršeň říká, že chtějí, aby byl kladen menší důraz na pobyty pacientů, kteří v lázních například jen "popíjí minerální vodu".

Naopak podle zástupců Hegerova úřadu, pojišťoven i lékařů budou mít nárok na lázně především ti, kteří se podrobí například některým specifickým operacím nebo pro ně budou nutné k rehabilitaci.

"Pacienti po infarktech nebo ortopedických operacích by se měli dostat do lázní co nejdříve," řekl Aktuálně.cz Kubek.

Pojišťovny dají na lázně méně peněz

Je už také téměř jisté, že pojišťovny uvolní v příštím roce na pobyty pacientů v lázních méně. Například VZP chce snížit úhrady za lázeňskou péči svých pojištěnců o 150 milionů korun.

Karlovarské vřídlo
Karlovarské vřídlo | Foto: Pavel Baroch

Škrty navrhují ale i další. "Plánujeme snížení o tři, čtyři procenta. Což jsou u nás jednotky milionů," prohlásil Kothera, který je ředitelem zdravotní pojišťovny Metal Aliance.

Ministerstvo podle Hegera spočítalo, že díky změnám se ušetří od pěti set milionů do jedné miliardy korun. "Peníze budou převedeny do vysoce specializované zdravotní péče, která je velmi nákladná," uvedl Heger.

Kdo bude mít na pobyt v lázních nárok, se podle Sršně rozhodne do konce letošního roku. Před samotným schválením projde vyhláška ještě připomínkovým řízením.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Končí vojenské cvičení. Rusové oznámili, že začali stahovat jednotky z Krymu

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že začalo stahovat své jednotky z Krymu a oblastí poblíž ukrajinské hranice. Skončilo tam vojenské cvičení.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy