Na lázně si lidé asi připlatí, změní se i seznam nemocí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 4. 2011 15:11
Většina lidí by měla platit alespoň za jídlo a ubytování, někteří dokonce za celý pobyt
Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - Na lázně si lidé podle plánu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) připlatí a zřejmě se také změní seznam nemocí, se kterými budou do lázní jezdit.

Heger chce, aby většina platila alespoň za jídlo a ubytování.

Jednou z variant bylo i to, že ne každému pacientovi by pojišťovna pobyt zaplatila. Například ten, kdo by byl po operaci kyčle a nehubnul by, si měl pobyt v lázních platit sám.

Na této změně se ale ministr s experty neshodl. "V Česku by to nefungovalo," podotkl člen NERV Miroslav Zámečník, který je také v Hegerově týmu.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by se měly indikace doplnit o časnou rehabilitaci po operacích srdce, ortopedických operacích s kloubní náhradou, cévní mozkové příhodě a transplantacích orgánů.

"Vyhláška, kterou se stanoví indikační seznam pro lázeňskou péči o dospělé, děti a dorost, platí od roku 1997 a bylo by třeba přehodnotit dosud platné indikace a také doplnit nové," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

Současně se změnami indikací lze podle Roda počítat do budoucna i se změnami ve smluvním zajištění lázeňské péče, aktuální to ale nyní není.

Podle dat statistiků za rok 2009 bylo v ČR v provozu 85 lázeňských zdravotnických zařízení s celkem 26 505 lůžky. Lázeňskou péči doporučuje ošetřující lékař, potvrzuje revizní lékař a hradí zdravotní pojišťovna.

Komplexní lázeňskou péči, kdy pojišťovna hradí léčení, stravu i ubytování, využilo v roce 2009 celkem 108 025 pacientů, z nich 90,8 % dospělých. Celkem 61,8 % pacientů hradila náklady spojené s pobytem a léčbou VZP, zbývajícím ostatní pojišťovny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy