Starostové jdou ve Středočeském kraji do voleb s lidovci a SNK ED. Povede je Pecková

ČTK ČTK
14. 2. 2020 11:52
Starostka Mnichovic Petra Pecková (za STAN) povede do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji společnou kandidátku hnutí STAN, lidovců a SNK ED. Memorandum o společné cestě k volbám, po nichž chce uskupení vystřídat na hejtmanství koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů, zástupci stran podepsali v Poslanecké sněmovně.
Starostka Mnichovic Petra Pecková
Starostka Mnichovic Petra Pecková | Foto: STAN

V prosinci STAN odmítl po devět měsíců trvajících jednáních jít do podzimních krajských voleb i ve spolupráci s TOP 09. Krajský výbor TOP 09 přitom schválil, že TOP 09 se bude ucházet o hlasy voličů společně se STAN. Předseda středočeské TOP 09 Jan Jakob tehdy řekl, že ho rozhodnutí STAN mrzí.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana může být postup zvolený STAN pro nynější opozici celkově výhodnější. "TOP má své ambice na šest sedm procent, bude jedině výhodné, aby tam byla samostatná kandidátka," uvedl Rakušan. Dodal, že strany jsou už před hlasováním schopny se bavit o povolební spolupráci. "Současná koalice tak má důvod se bát," uvedl.

Hnutí STAN v minulých krajských volbách skončilo na druhém místě za ANO. Podle Rakušana dává spolupráce s dalšími stranami naději, že tentokrát Starostové obsadí první příčku.

Koalice v regionech podle Rakušana vznikají na základě tamních poměrů. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky se jejich autoři snaží "najít pozitivní synergie".

Pecková jako lídryně chce na hejtmanství vrátit "běžné normy chování". Vyjmenovala spravedlnost, předvídatelnost, odpovědnost, efektivitu.

Nahoře zleva: Zdeněk Volf (KDU-ČSL), Petra Pecková a Věslav Michalik (oba STAN), Dole: Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Stanislav Boloňský (SNK-ED)
Nahoře zleva: Zdeněk Volf (KDU-ČSL), Petra Pecková a Věslav Michalik (oba STAN), Dole: Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Stanislav Boloňský (SNK-ED) | Foto: STAN

Krajské volby ve Středočeském kraji v roce 2016 vyhrálo ANO, druhé skončilo hnutí STAN, třetí sociální demokracie. Do krajského zastupitelstva se dostaly také ODS, KSČM a TOP 09. Kraj vede ANO a ČSSD s podporou komunistů, hejtmankou je Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která by svůj mandát ráda obhajovala.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy