Starostové jdou ve Středočeském kraji do voleb s lidovci a SNK ED. Povede je Pecková

ČTK ČTK
14. 2. 2020 11:52
Starostka Mnichovic Petra Pecková (za STAN) povede do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji společnou kandidátku hnutí STAN, lidovců a SNK ED. Memorandum o společné cestě k volbám, po nichž chce uskupení vystřídat na hejtmanství koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů, zástupci stran podepsali v Poslanecké sněmovně.
Starostka Mnichovic Petra Pecková
Starostka Mnichovic Petra Pecková | Foto: STAN

V prosinci STAN odmítl po devět měsíců trvajících jednáních jít do podzimních krajských voleb i ve spolupráci s TOP 09. Krajský výbor TOP 09 přitom schválil, že TOP 09 se bude ucházet o hlasy voličů společně se STAN. Předseda středočeské TOP 09 Jan Jakob tehdy řekl, že ho rozhodnutí STAN mrzí.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana může být postup zvolený STAN pro nynější opozici celkově výhodnější. "TOP má své ambice na šest sedm procent, bude jedině výhodné, aby tam byla samostatná kandidátka," uvedl Rakušan. Dodal, že strany jsou už před hlasováním schopny se bavit o povolební spolupráci. "Současná koalice tak má důvod se bát," uvedl.

Hnutí STAN v minulých krajských volbách skončilo na druhém místě za ANO. Podle Rakušana dává spolupráce s dalšími stranami naději, že tentokrát Starostové obsadí první příčku.

Koalice v regionech podle Rakušana vznikají na základě tamních poměrů. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky se jejich autoři snaží "najít pozitivní synergie".

Pecková jako lídryně chce na hejtmanství vrátit "běžné normy chování". Vyjmenovala spravedlnost, předvídatelnost, odpovědnost, efektivitu.

Nahoře zleva: Zdeněk Volf (KDU-ČSL), Petra Pecková a Věslav Michalik (oba STAN), Dole: Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Stanislav Boloňský (SNK-ED)
Nahoře zleva: Zdeněk Volf (KDU-ČSL), Petra Pecková a Věslav Michalik (oba STAN), Dole: Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Stanislav Boloňský (SNK-ED) | Foto: STAN

Krajské volby ve Středočeském kraji v roce 2016 vyhrálo ANO, druhé skončilo hnutí STAN, třetí sociální demokracie. Do krajského zastupitelstva se dostaly také ODS, KSČM a TOP 09. Kraj vede ANO a ČSSD s podporou komunistů, hejtmankou je Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která by svůj mandát ráda obhajovala.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy