Stále více Čechů se stydí za svou zemi, říká průzkum

Michal Pavec
2. 12. 2009 0:00
Lidem na České republice vadí hlavně politici a korupce
Češi by za jiný stát neměnili. Přesto se čím dál více z nich za svou zemi stydí
Češi by za jiný stát neměnili. Přesto se čím dál více z nich za svou zemi stydí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Statistiky hovoří až děsivě jasně - neustále roste počet lidí, kteří se stydí za Českou republiku.

Od roku 2001, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění tuto otázku začalo zkoumat, vystoupalo toto nepříjemné číslo v průběhu let na dnešních 15 procent.

A co občanům nejvíce vadí? Politika, korupce, pokažená morálka a špatné mezilidské vztahy.

Hrdost? Stud? Nevíme

Lidé hrdí na svou zemi naopak ubývají. Je jich jen 44 procent, zatímco před osmi lety to bylo 54 procent - tedy alespoň více než polovina.

K Česku se pak nejvíce upínají proto, že jde o jejich rodnou zemi, kde mají své blízké a přátele. A také jsou hrdí na její historii, památky a přírodu.

Až zarážející je ale skutečnost, že 41 procent z 1071 dotázaných Čechů pak na otázku, zda jsou hrdí, nebo se stydí, odpovídá zcela bez zaujetí: Nevíme.

Přesto výzkum CVVM ukázal, že Češi dokážou své zemi nastavit i přívětivější tvář.

Velmi blízký vztah má drtivá většina z nich ke své čtvrti, vesnici či městu. Ve všech těchto případech odpovědělo kladně více než 80 procent občanů.

Většina lidí (70 procent) by chtělo i nadále žít právě v této zemi. I když i toto číslo se postupem let o 5 procent snížilo.

Zhruba stejná pak zůstává ochota Čechů přihlásit se dobrovolně k obraně vlasti v případě válečného konfliktu - republiku by bez vyzvání šlo bránit 34 procent lidí.

"Ochotu zapojit se do obrany země deklarovali zejména muži (45 %). V rámci regionu projevili nejméně ochoty zapojit se do obrany Pražané (28 %)," konstatovali výzkumníci ze společnosti CVVM.

Průzkum proběhl v termínu 5. - 12. 10. a odpovídali v něm lidé starší patnácti let vybraní podle reprezentativního vzorku obyvatel České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy