Soudce Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě, zamířila tam i dvojice podnikatelů

ČTK Jan Horák ČTK, Jan Horák
Aktualizováno 7. 12. 2020 22:49
Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí večer poslal do vazby soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka a další dva obviněné v kauze údajného ovlivňování soudních kauz a korupce. Žalobce Zdeněk Štěpánek požadoval vazbu pro čtyři z pěti obviněných, u většiny se obává zejména možného ovlivňování svědků. Vyšetřování dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě.
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě. | Foto: ČTK

"Obviněný soudce vrchního soudu byl vzat do vazby, stejně jako druhá osoba, se kterou byl v kontaktu," řekla soudkyně Pavla Hájková, která o vazbě rozhodovala. Podle ní by obvinění mohli působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo mařit vyšetřování. Jednoho ze stíhaných poslala do vazby, protože se obávala jeho útěku. Jde o cizince s vazbami v zahraničí.

Národní centrála proti organizovanému zločinu pětici podezřelých zadržela v sobotu, obvinila je z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a nadržování. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení. Jedním ze stíhaných je podle informací Radiožurnálu i známý pražský právník Jiří Teryngel.

Hospodářské noviny (HN) v pondělí odpoledne uvedly, že dalšími obviněnými jsou arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, podnikatel Milan Bíba a jeho partnerka. Tonyanovým případem se Sovák podle HN zabýval letos v březnu, kdy zrušil odsuzující rozsudek pražského městského soudu. Policie se podle HN domnívá, že byl následný osvobozující verdikt vrchního soudu ovlivněn.

Obviněný advokát

Ve vazbě skončili soudce Sovák, Tonyan a Bíba, přítelkyni podnikatele soud naopak propustil. Sováka policisté k soudu přivezli v 18 hodin. Na dotaz novinářů odpověděl, že úplatky nebral. Okolo půl sedmé ho musela kvůli nevolnosti od soudu odvézt záchranná služba, po hodině a půl ho přivezla zpět. "Jeho zdravotní stav asi není dobrý, ale výslechu byl schopen a také vypovídal," řekla Hájková.

Advokát Teryngel, u kterého žalobce vazbu nežádal, odmítl, že by někomu předal peníze. "Bylo mi sděleno obvinění pro nepřímé úplatkářství se sazbou do dvou let vězení. Ale v době, kdy jsem měl předat úplatek, na vrchním soudu neleželo žádné moje odvolání, za které bych mohl lobbovat," řekl Hospodářským novinám.

V souvislosti s touto korupční kauzou se podle HN obrátila na příslušné orgány společnost Metrostav. Obávala se možného zneužití svého jména k pokusům ovlivnit soudní jednání. Podle deníku ale oznámení bylo podáno v posledních dnech, případ přitom policie prověřuje několik měsíců. Kauzu související s Metrostavem má v příštích týdnech vrchní soud podle HN posuzovat, Sovákův senát ho však řešit neměl.

Upozornění Tejcovi

Kauza začala tím, že se letos v únoru obrátil podnikatel a bývalý policista Ladislav Kirschner na náměstka ministryně spravedlnosti Jeronýma Tejce. Upozornil ho, že se údajně v souvislosti s rozhodováním kauzy týkající se Metrostavu na pražském vrchním soudu chystá úplatek ve výši 50 milionů korun.

Kriminalisté zasahovali kvůli případu na vrchním soudu v sobotu. Sobotního zásahu se podle serveru Lidovky.cz účastnil i předseda soudu Luboš Dörfl. Policie mu předložila jednak povolení k prohlídce soudních kanceláří, ale i souhlas prezidenta Miloše Zemana se stíháním jeho podřízeného. Dörfl HN řekl, že jakékoli podezření nad Sovákovou prací nezaznamenal.

Obviněný advokát Jiří Teryngel.
Obviněný advokát Jiří Teryngel. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Sovák působí na pražském vrchním soudu jako předseda senátu. V minulosti byl dvakrát dočasně zbaven funkce a nesměl soudit. K 31. prosinci mu ze zákona zanikne jeho soudcovská funkce, je mu 70 let. Naposledy byl v práci v listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy