Soudce Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě, zamířila tam i dvojice podnikatelů

ČTK Jan Horák ČTK, Jan Horák
Aktualizováno 7. 12. 2020 22:49
Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí večer poslal do vazby soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka a další dva obviněné v kauze údajného ovlivňování soudních kauz a korupce. Žalobce Zdeněk Štěpánek požadoval vazbu pro čtyři z pěti obviněných, u většiny se obává zejména možného ovlivňování svědků. Vyšetřování dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě.
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě. | Foto: ČTK

"Obviněný soudce vrchního soudu byl vzat do vazby, stejně jako druhá osoba, se kterou byl v kontaktu," řekla soudkyně Pavla Hájková, která o vazbě rozhodovala. Podle ní by obvinění mohli působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo mařit vyšetřování. Jednoho ze stíhaných poslala do vazby, protože se obávala jeho útěku. Jde o cizince s vazbami v zahraničí.

Národní centrála proti organizovanému zločinu pětici podezřelých zadržela v sobotu, obvinila je z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a nadržování. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení. Jedním ze stíhaných je podle informací Radiožurnálu i známý pražský právník Jiří Teryngel.

Hospodářské noviny (HN) v pondělí odpoledne uvedly, že dalšími obviněnými jsou arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, podnikatel Milan Bíba a jeho partnerka. Tonyanovým případem se Sovák podle HN zabýval letos v březnu, kdy zrušil odsuzující rozsudek pražského městského soudu. Policie se podle HN domnívá, že byl následný osvobozující verdikt vrchního soudu ovlivněn.

Obviněný advokát

Ve vazbě skončili soudce Sovák, Tonyan a Bíba, přítelkyni podnikatele soud naopak propustil. Sováka policisté k soudu přivezli v 18 hodin. Na dotaz novinářů odpověděl, že úplatky nebral. Okolo půl sedmé ho musela kvůli nevolnosti od soudu odvézt záchranná služba, po hodině a půl ho přivezla zpět. "Jeho zdravotní stav asi není dobrý, ale výslechu byl schopen a také vypovídal," řekla Hájková.

Advokát Teryngel, u kterého žalobce vazbu nežádal, odmítl, že by někomu předal peníze. "Bylo mi sděleno obvinění pro nepřímé úplatkářství se sazbou do dvou let vězení. Ale v době, kdy jsem měl předat úplatek, na vrchním soudu neleželo žádné moje odvolání, za které bych mohl lobbovat," řekl Hospodářským novinám.

V souvislosti s touto korupční kauzou se podle HN obrátila na příslušné orgány společnost Metrostav. Obávala se možného zneužití svého jména k pokusům ovlivnit soudní jednání. Podle deníku ale oznámení bylo podáno v posledních dnech, případ přitom policie prověřuje několik měsíců. Kauzu související s Metrostavem má v příštích týdnech vrchní soud podle HN posuzovat, Sovákův senát ho však řešit neměl.

Upozornění Tejcovi

Kauza začala tím, že se letos v únoru obrátil podnikatel a bývalý policista Ladislav Kirschner na náměstka ministryně spravedlnosti Jeronýma Tejce. Upozornil ho, že se údajně v souvislosti s rozhodováním kauzy týkající se Metrostavu na pražském vrchním soudu chystá úplatek ve výši 50 milionů korun.

Kriminalisté zasahovali kvůli případu na vrchním soudu v sobotu. Sobotního zásahu se podle serveru Lidovky.cz účastnil i předseda soudu Luboš Dörfl. Policie mu předložila jednak povolení k prohlídce soudních kanceláří, ale i souhlas prezidenta Miloše Zemana se stíháním jeho podřízeného. Dörfl HN řekl, že jakékoli podezření nad Sovákovou prací nezaznamenal.

Obviněný advokát Jiří Teryngel.
Obviněný advokát Jiří Teryngel. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Sovák působí na pražském vrchním soudu jako předseda senátu. V minulosti byl dvakrát dočasně zbaven funkce a nesměl soudit. K 31. prosinci mu ze zákona zanikne jeho soudcovská funkce, je mu 70 let. Naposledy byl v práci v listopadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

Další zprávy