Soud potvrdil vězení členům Toflova gangu, dva osvobodil

ČTK ČTK
5. 3. 2015 10:59
Mafie složená i z bývalých policistů vydírala podnikatele na jižní Moravě. Šéfa gangu Michala Tofla zastřelili.
Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanuli členové takzvaného Toflova gangu, který podle obžaloby vydíral podnikatele. Na snímku Zdeněk Olah, vlevo, a Miloš Almásy.
Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanuli členové takzvaného Toflova gangu, který podle obžaloby vydíral podnikatele. Na snímku Zdeněk Olah, vlevo, a Miloš Almásy. | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek potvrdil většině členů takzvaného Toflova gangu tresty od tří do devíti let. Nejvyšší trest po právní úpravě dostal bývalý policista Miloš Almásy, který má na svědomí až polovinu ze dvou desítek skutků z let 1998 až 2010. Soud mu však zmírnil pokutu o 200 tisíc korun na milion korun.

Nižšího trestu z osmi na sedm let dosáhl expolicista Eduard Slanina. Podle vrchního soudu jsou již některé jeho skutky promlčeny. Vězením tak soud potrestal v kauze celkem 11 lidí.

Eduard Polák je stejně jako Rudolf Setvák definitivně zproštěn obžaloby.

"Při rozhodování o trestech bylo přihlédnuto ke všem rozhodujícím okolnostem a k nebezpečnosti trestných činů. Jde o lidi ve služebním poměru, nebo pachatele napojeny na aktivní příslušníky policie, což má daleko závažnější dopad pro společnost," uvedl předseda senátu Štefan Škadra.

Zločinci nebyli organizovaní

Vrchní soud naopak nevyhověl návrhu žalobce, aby byli obžalovaní odsouzeni jako organizovaná zločinecká skupina, vnitřní provázání skupiny se totiž nepotvrdilo.

"V tomto případě nebylo prokázáno takové propojení osob či vzájemných vztahů, aby bylo najisto postaveno, že se jedná o organizovanou zločineckou skupinu," řekl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.

"Jestliže dva soudy už se vyjádřily v tom směru, že ty důkazy v tom nevidí natolik silné, aby odůvodnily tuto právní kvalifikaci, budu se s tím muset holt smířit," řekl žalobce Martin Brzobohatý.

Za úplatek vám pomůžeme

Podle obžaloby se skupina bývalých policistů a jejich kompliců dopustila ve dvou desítkách případů vydírání podnikatelů na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví smyšlenou kauzu. Z celkových 20 skutků jsou tři podle rozhodnutí soudu promlčeny.

Dva z nich se týkaly obžalovaného Slaniny, kterému proto soud zmírnil trest. Pokuta ve výši 600 tisíc korun mu však zůstala. Jeden skutek byl promlčen u obžalovaného Stanislava Dobrovolného, na tříletý trest to však nemělo vliv.

Mnozí obhájci rozsudek přijali s rozhořčením. Soud žádali, aby byl zrušen nebo vrácen krajskému soudu. Podle nich byla řada důkazů postavena na svědcích s bohatou kriminální minulostí.

"Kvůli případu byl vytvořen tým Asie, asi proto, že Morava je na východě. Nebyla zde žádná kontrola, žádný dozor, byli zde pomíchaní policisté z různých útvarů. Vytvářely se zde hypotézy, docházelo k překrucování důkazů," uvedl obhájce Slaniny.

Šéfa gangu zastřelili

Jednání obžalovaných bylo odhaleno po 12 letech, na stopu je přivedla vražda bývalého vyšetřovatele brněnské hospodářské kriminální policie Michala Tofla, který byl údajně hlavním aktérem kauzy.

Tofl byl zastřelen v roce 2010 a loni v říjnu za to brněnský krajský soud poslal na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana. Shodou okolností bude jejich případ řešit olomoucký vrchní soud příští týden ve středu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy