Soud v Brně poslal do vězení 11 členů Toflova gangu

ČTK ČTK
28. 2. 2014 12:00
Vyděrači podnikatelů si odsedí tři až devět let, dva byli zproštěni viny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Brno - Brněnský krajský soud v pátek poslal jedenáct členů takzvaného Toflova policejního gangu, který podle spisu vydíral podnikatele, na tři až devět let do vězení. Verdikt není pravomocný.

Části z nich byly uloženy vysoké pokuty, nejvyšší trest dostali bývalí policisté Miloš Almásy a Michal Tofl, kteří podle obžaloby vydírání organizovali.

Soudce Miloš Žďárský zdůraznil, že hlavní postavou kauzy byl expolicista Michal Tofl. Tofl byl v roce 2010 zastřelen. Soud Almásyho poslal na devět let vězení a udělil mu navíc pokutu 1,2 milionu korun.

Soud zprostil pro nedostatek důkazů obžaloby Rudolfa Setváka a Eduarda Poláka. Verdikt není pravomocný. Odsouzení se mohou odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Existence Toflova gangu se neprokázala

Soudce Miloš Žďárský zdůraznil, že se během 59 soudních jednání a výslechem 180 svědků nepodařilo prokázat, že by existovala zločinecká organizace Toflův gang. Tedy podle něj nebylo prokázáno, že by existovala alespoň skupina tří lidí s vnitřně provázanou strukturou.

"Že nejsou důkazy o existenci Toflova gangu, to neznamená, že Tofl trestnou činnost nepáchal. Pokud by stanul před soudem, tak by byl s velmi vysokou mírou pravděpodobností uznán vinným ve 12 bodech obžaloby. Z našeho pohledu to byla osoba nejvýznamnější," uvedl soudce.

Zdůraznil, že členové gangu se coby policisté či bývalí policisté snížili pod úroveň lidí, jejichž trestnou činnost ve službě vyšetřovali.

Státní zástupce Martin Brzobohatý navrhoval obžalovaným podstatně vyšší tresty. Podle něj by měli strávit mnozí z nich za mřížemi až o pět let více.

Žalobce odkazoval na to, že údajná skupina nazývaná Toflův gang byla zločineckou organizací. S tím ovšem u soudu neuspěl.

Podle obžaloby se skupina dopustila 20 vydírání zahrnujících i úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinného spolčení, návodu na ublížení na zdraví, loupeže, podplácení a účasti v organizované zločinecké skupině.

Na vydírání prý vydělala miliony. Odhalena byla po 12 letech. Odsouzení si na podnikatele vymysleli obvinění a následně mu nabídli, že jeho kauzu nechají zahladit, pokud za to ovšem zaplatí.

Vyhrožovali únosem dětí a vraždami

Mezi vydíranými byl dnes už bývalý senátor z Blanenska za ODS Vlastimil Sehnal. Obžaloba uvádí, že gang hrozil obětem vraždami i únosy dětí.

Pouze Almásy vinu částečně přiznává s tím, že poskytoval nestandardní právní poradenství, při něm ale prý nikdy nepoužíval výhrůžek nebo dokonce jakéhokoli násilí.

Před soudem by stanul také Tofl. V červnu 2010 ho ale vrazi zastřelili v Brně-Žebětíně před jeho domem. Vraždu si objednal kvůli finančním sporům s ním podnikatel Petr Pavel Bezděkovský.

Po zatčení spáchal ve vězení sebevraždu. Za zastřelení Tofla poslal loni v říjnu Krajský soud v Brně na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy