Soud potvrdil verdikt pro Pitra a Provoda za daňové úniky

ČTK ČTK
7. 11. 2014 10:50
Nejvyšší soud potvrdil vinu obou podnikatelů, kteří se dopustili krácení daní a stát připravili o 23,4 milionu korun.
Tomáš Pitr u soudu.
Tomáš Pitr u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda proti verdiktu v kauze daňových úniků z roku 1994.

Pitra loni justice poslala na čtyři roky do vězení, část si však odpykal ve vazbě a později dosáhl přeměny zbytku trestu na podmínku. Provod je podle soudů taktéž vinen, žádný trest ale kvůli amnestii dostat nemohl. Nejvyšší soud jejich dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněná.

Odvolací soud se s argumenty odsouzených řádně vypořádal, uvedl mluvčí NS Petr Knötig. Důvodem k zásahu není ani délka řízení, na kterou si Pitr s Provodem stěžovali. Podle Knötiga délka odpovídá okolnostem a odráží například skutečnost, že se Pitr skrýval v zahraničí.

Nyní mají oba odsouzení ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Provod se trestu vyhnul

Obžaloba tvrdila, že se Pitr s Provodem jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004. Loni do případu zasáhla novoroční prezidentská amnestie, kvůli které již Provodovi nelze uložit trest. Muž však trval na projednání věci, shodně jako Pitr totiž vinu popírá. Pitra amnestie nezahrnula kvůli tomu, že se skrýval v cizině.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil přes dva roky ve vazbě a následně ve vězení.

Uložený souhrnný trest, respektive jeho zbytek, si měl Pitr odpykat ve věznici s dozorem. Obvodní soud pro Prahu 6 však v únoru přeměnil trest odnětí svobody na čtyřletou zkušební dobu. "Klidně bych si vzal i osmiletou, aspoň budu hodný a dám pokoj," řekl Pitr novinářům po odchodu ze soudní síně.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy