Soud potvrdil verdikt pro Pitra a Provoda za daňové úniky

ČTK ČTK
7. 11. 2014 10:50
Nejvyšší soud potvrdil vinu obou podnikatelů, kteří se dopustili krácení daní a stát připravili o 23,4 milionu korun.
Tomáš Pitr u soudu.
Tomáš Pitr u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda proti verdiktu v kauze daňových úniků z roku 1994.

Pitra loni justice poslala na čtyři roky do vězení, část si však odpykal ve vazbě a později dosáhl přeměny zbytku trestu na podmínku. Provod je podle soudů taktéž vinen, žádný trest ale kvůli amnestii dostat nemohl. Nejvyšší soud jejich dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněná.

Odvolací soud se s argumenty odsouzených řádně vypořádal, uvedl mluvčí NS Petr Knötig. Důvodem k zásahu není ani délka řízení, na kterou si Pitr s Provodem stěžovali. Podle Knötiga délka odpovídá okolnostem a odráží například skutečnost, že se Pitr skrýval v zahraničí.

Nyní mají oba odsouzení ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Provod se trestu vyhnul

Obžaloba tvrdila, že se Pitr s Provodem jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004. Loni do případu zasáhla novoroční prezidentská amnestie, kvůli které již Provodovi nelze uložit trest. Muž však trval na projednání věci, shodně jako Pitr totiž vinu popírá. Pitra amnestie nezahrnula kvůli tomu, že se skrýval v cizině.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil přes dva roky ve vazbě a následně ve vězení.

Uložený souhrnný trest, respektive jeho zbytek, si měl Pitr odpykat ve věznici s dozorem. Obvodní soud pro Prahu 6 však v únoru přeměnil trest odnětí svobody na čtyřletou zkušební dobu. "Klidně bych si vzal i osmiletou, aspoň budu hodný a dám pokoj," řekl Pitr novinářům po odchodu ze soudní síně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy