Soud potvrdil verdikt pro Pitra a Provoda za daňové úniky

ČTK ČTK
7. 11. 2014 10:50
Nejvyšší soud potvrdil vinu obou podnikatelů, kteří se dopustili krácení daní a stát připravili o 23,4 milionu korun.
Tomáš Pitr u soudu.
Tomáš Pitr u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda proti verdiktu v kauze daňových úniků z roku 1994.

Pitra loni justice poslala na čtyři roky do vězení, část si však odpykal ve vazbě a později dosáhl přeměny zbytku trestu na podmínku. Provod je podle soudů taktéž vinen, žádný trest ale kvůli amnestii dostat nemohl. Nejvyšší soud jejich dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněná.

Odvolací soud se s argumenty odsouzených řádně vypořádal, uvedl mluvčí NS Petr Knötig. Důvodem k zásahu není ani délka řízení, na kterou si Pitr s Provodem stěžovali. Podle Knötiga délka odpovídá okolnostem a odráží například skutečnost, že se Pitr skrýval v zahraničí.

Nyní mají oba odsouzení ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Provod se trestu vyhnul

Obžaloba tvrdila, že se Pitr s Provodem jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004. Loni do případu zasáhla novoroční prezidentská amnestie, kvůli které již Provodovi nelze uložit trest. Muž však trval na projednání věci, shodně jako Pitr totiž vinu popírá. Pitra amnestie nezahrnula kvůli tomu, že se skrýval v cizině.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil přes dva roky ve vazbě a následně ve vězení.

Uložený souhrnný trest, respektive jeho zbytek, si měl Pitr odpykat ve věznici s dozorem. Obvodní soud pro Prahu 6 však v únoru přeměnil trest odnětí svobody na čtyřletou zkušební dobu. "Klidně bych si vzal i osmiletou, aspoň budu hodný a dám pokoj," řekl Pitr novinářům po odchodu ze soudní síně.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy