Soud potvrdil tresty za ztracenou půlmiliardu z ČKA

Domácí Domácí
17. 2. 2011 13:11
Odvolací pražský vrchní soud oslal Jana Šika a Miloše Skořepu na 5,5 a 8,5 roku do vězení
Česká konsolidační agentura sídlí na Janovského ulici v Praze.
Česká konsolidační agentura sídlí na Janovského ulici v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Odvolací pražský vrchní soud ve čtvrtek potvrdil rozsudek krajského soudu a poslal Jana Šika a Miloše Skořepu na 5,5 a 8,5 roku do vězení za ztracených 500 milionů korun

Ty zmizely z účtů dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real.

Peníze podle obžaloby převedl bez souhlasu představenstva bývalý manažer Jan Šik v roce 2005 do zahraničí a podnikatel Miloš Skořepa je pak použil na soukromé aktivity.

Oba mají podle dnešního rozsudku dohromady zaplatit společnosti 96 milionů korun a úroky.

Podle obžaloby slíbil Skořepa Šikovi, že mu pomůže zhodnotit finanční prostředky Galileo Real. Nejprve mu poradil, aby peníze zaslal do francouzské Société Générale (SG). Šik to v roce 2004 udělal, banka však nechtěla převést peníze na Skořepův účet a poslala je zpět do ČR.

V březnu následujícího roku proto podle žalobců napsal podnikatel dopis, na jehož základě odeslal bývalý manažer půlmiliardovou částku do švýcarské United Bank of Switzerland (UBS).

Bankovní poradce na Skořepovu žádost převedl finanční prostředky na jeho běžný účet. Skořepa potom podle obžaloby peníze rozesílal na svá další konta, některé si pak v hotovosti vybral.

Třiatřicetiletý Šik se u soudu hájil tím, že chtěl pouze zhodnotit peníze. Věřil prý, že je vše legální. Bývalému manažerovi hrozilo za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku až osmileté vězení, podnikateli za podvod až desetiletý trest.

Skořepa je však stíhán jako uprchlý. Předloni v lednu byl zadržen ve Spojených arabských emirátech, později byl propuštěn na kauci.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy