Smradu hafo, to je Vafo. Lidé v Praze protestovali proti továrně na psí krmivo

ČTK ČTK
19. 9. 2019 17:17
Zhruba 50 lidí ve čtvrtek demonstrovalo před budovou ministerstva životního prostředí proti rozšíření výroby krmiv pro psy a kočky ve firmě Vafo v Chrášťanech na západním okraji Prahy. Výrobce podle nich obtěžuje zápachem obyvatele v širokém okolí továrny. Marketingový ředitel firmy Martin Šámal ale tvrdí, že bezezbytku plní limity stanovené normami i českými zákony.
Protest proti továrně na psí krmivo.
Protest proti továrně na psí krmivo. | Foto: ČTK

Účastníci demonstrace si přinesli transparenty, na kterých měli hesla, jako například "Lepší vzduch pro naše děti i rodiny", "Nechceme rozšíření výroby pro Vafo" nebo "Smradu hafo, to je Vafo".

"Chceme bydlet ve zdravém prostředí. Nechceme být odkázáni na počasí a větrat podle toho, odkud zrovna fouká vítr. Zvláště večer, v noci, ráno nebo o víkendech se to nedá," uvedl jeden z organizátorů. Podle demonstrantů je zápach občas cítit až v Nových Butovicích.

Demonstranty přišel podpořit starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS). "Zrovna dneska ráno byla továrna cítit opravdu hodně silně. Je to běh na dlouhou trať, ale my ho vyhrajeme. Pravda a láska zvítězí nad smradem a Chrášťany," řekl Novotný.

Organizátoři akce rovněž přečetli vzkaz, který podle nich demonstrantům poslala dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, která bydlí na Zličíně. "Je to opravdu velký smrad, kolikrát se při něm nedá ani spát. Když si chci jít v okolí zaběhat, není to skoro možné. Takováhle továrna podle mě na kraj města nepatří," přečetli.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková účastníkům demonstrace sdělila, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě v minulosti udělila pokuty v řádu stovek tisíců. Podle jedné z demonstrujících je to však pro takovou firmu jako zaplatit si parkovací lístek.

Firma chce rozšířit výrobu

Firma Vafo požádala loni o rozšíření výroby Středočeský kraj, který změnu povolil. Proti tomu se odvolal pražský magistrát. Spor má vyřešit ministerstvo pro životní prostředí. Podle Roubíčkové by to mělo být zhruba v polovině října.

"V době, kdy stále pokračuje řízení o vydání integrovaného povolení, nechceme a nebudeme svými komentáři nebo aktivitami ovlivňovat rozhodování úředníků. Zopakuji tedy pouze základní fakta. Během 25 let našeho podnikání v Chrášťanech plníme limity stanovené normami či zákony České republiky bezezbytku, což potvrzuje více než 30 provedených kontrol, především pak ze strany ČIŽP," sdělil marketingový ředitel Vafo Martin Šámal.

Hodnoty pachových jednotek na výstupu jsou ve firmě podle něj hluboko pod těmi, které mají obdobné výroby v Německu, Nizozemsku a dalších zemích. "Celá čtyřstupňová soustava čištění vzduchu odstraňuje zhruba 92 procent pachových stop. Vše výše uvedené je naše iniciativa a dobrovolná investice v hodnotě 68 milionů korun nad rámec našich zákonných povinností," doplnil Šámal.

Firmě Vafo Praha podle posledních dostupných údajů ze Sbírky listin v roce 2017 vzrostl čistý zisk meziročně o 18,7 procenta na 612,7 milionu korun. Čistý obrat stoupl o 17,6 procenta na 3,68 miliardy korun. Kromě Chrášťan u Prahy má firma v Česku závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy