Slevy na jízdné pro seniory zaplatí Akademie věd i školství. Opozice zuří, Babiš mluví o totální lži

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
Aktualizováno 9. 4. 2018 9:27
"Opozice tvrdí, že peníze na slevy jízdného půjdou na úkor učitelů nebo vzdělávání, ale to je totální lež a manipulace," reagoval Andrej Babiš.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Vláda našla peníze, které pokryjí náklady na zlevněné jízdné pro důchodce a studenty. Půjdou z rozpočtu školství a výzkumu. Odtečou ale i z dalších resortů.

Z vládního dokumentu vyplývá, že například ministerstvo školství vydá ze svého rozpočtu 400 milionů korun, Akademie věd ČR 100 milionů a 216 milionů půjde z Technologické agentury ČR, která se věnuje výzkumu v praxi.

Sleva 75 procent pro důchodce a seniory má platit od 10. června. Zlevněné jízdné, které kabinet v demisi schválil minulý týden, má stát vyjít od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně.

Opozice premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) za tento krok kritizuje. Obává se, že bude zejména na úkor platů učitelů. Babiš to ale považuje za manipulaci. Vláda podle něj našla peníze, které resorty dostaly, ale nebyly schopny utratit.

"Školství žádné finanční rezervy nemá. Všechny peníze musí použít pro platy učitelů i nepedagogických pracovníků. Školy čekají na peníze ze schváleného rozpočtu sněmovnou," řekla Aktuálně.cz exministryně školství Kateřina Valachová. Žáci tak podle ní zdarma či se slevou pojedou do nekvalitní školy s naštvanými učiteli.

Podle Andreje Babiše ale opatření nebude mít žádný dopad na financování plánovaných výdajů a k omezení ani snížení investičních, platových ani jiných priorit a záměrů resortů nedojde.

"Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základě množství nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce," napsal Aktuálně.cz Babiš. K 1. lednu letošního roku podle něj vláda našla peníze, které resorty z minulých rozpočtů nebyly schopny utratit - konkrétně 167,6 mld. korun. "Opozice tvrdí, že peníze na slevy jízdného půjdou na úkor učitelů nebo vzdělávání, ale to je totální lež a manipulace," reagoval.

"Budoucnost projezdíme"

Například 400 milionů ze školství pochází podle premiéra z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a úspor v mezinárodní spolupráci. Na dotaz redakce, proč by nemohly peníze ve školství zůstat, odpověděl, že peníze byly účelově určeny na uvedené výdaje a na rozpočet 2019 dostane školství tolik, kolik potřebuje. Jednotlivé resorty ale prý stále mohou v případě potřeby peníze využít.

Babišova slova v pondělí potvrdilo i ministerstvo školství. "Snížení rozpočtu ministerstva školství v souvislosti se zavedením zlevněného jízdného se žádným způsobem nedotklo financí na regionální školství, tedy platů pedagogických či nepedagogických pracovníků nebo ostatních neinvestičních výdajů regionálního školství," sdělil resort s tím, že 300 milionů půjde z nedočerpaných prostředků na mezinárodní spolupráci ve vědě a výzkumu. Dalších 100 milionů pak z investičního programu pro vysoké školy.

"Oblast vzdělávání a výzkumu má složit ze všech resortů nejvyšší příspěvek na voličský věrnostní program. Jezdi vlakem či autobusem s ANO za čtvrtinu. Celkem 870 milionů z 3,2 miliardy. Budoucnost naší země nejen projíme, ale také projezdíme," kritizoval na Twitteru expert ODS pro výzkum Jiří Nantl.

Akademie věd kvůli slevám na jízdné přijde o 100 milionů. Její místopředseda Pavel Baran říká, že opatření financování vědců neohrozí, ale zároveň instituci netěší. Šéf Technologické agentury Petr Očko vnímá škrty v rozpočtu tak, že prospějí vládním prioritám. "Snížení by mělo být ze zatím nespotřebovaných výdajů jednotlivých programů," odpověděl. Ministerstvo školství se na dotaz redakce nevyjádřilo.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek považuje přesun peněz za potvrzení negativního postoje Andreje Babiše ke vzdělání a k výzkumu.

"Slova o tom, co si o vědě myslí, potvrzuje činy. TA ČR podporuje aplikovaný výzkum, pocítí to konkurenceschopnost firem, zejména malých a středních," myslí si bývalý vicepremiér pro výzkum.

Vládní návrh je podle Bělobrádka krokem zpět k montovnám a "výrazem cynického pragmatismu". Důchodců je prostě mezi voliči ANO více, dodal. Babiš se ale hájí tím, že jeho vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje. "V příštím roce na ně přidáme dvě miliardy, celkem to bude 36,8 miliardy. Je to největší meziroční nárůst," doplnil premiér v demisi.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy