Slevy na jízdné pro seniory zaplatí Akademie věd i školství. Opozice zuří, Babiš mluví o totální lži

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
Aktualizováno 9. 4. 2018 9:27
"Opozice tvrdí, že peníze na slevy jízdného půjdou na úkor učitelů nebo vzdělávání, ale to je totální lež a manipulace," reagoval Andrej Babiš.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Vláda našla peníze, které pokryjí náklady na zlevněné jízdné pro důchodce a studenty. Půjdou z rozpočtu školství a výzkumu. Odtečou ale i z dalších resortů.

Z vládního dokumentu vyplývá, že například ministerstvo školství vydá ze svého rozpočtu 400 milionů korun, Akademie věd ČR 100 milionů a 216 milionů půjde z Technologické agentury ČR, která se věnuje výzkumu v praxi.

Sleva 75 procent pro důchodce a seniory má platit od 10. června. Zlevněné jízdné, které kabinet v demisi schválil minulý týden, má stát vyjít od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně.

Opozice premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) za tento krok kritizuje. Obává se, že bude zejména na úkor platů učitelů. Babiš to ale považuje za manipulaci. Vláda podle něj našla peníze, které resorty dostaly, ale nebyly schopny utratit.

"Školství žádné finanční rezervy nemá. Všechny peníze musí použít pro platy učitelů i nepedagogických pracovníků. Školy čekají na peníze ze schváleného rozpočtu sněmovnou," řekla Aktuálně.cz exministryně školství Kateřina Valachová. Žáci tak podle ní zdarma či se slevou pojedou do nekvalitní školy s naštvanými učiteli.

Podle Andreje Babiše ale opatření nebude mít žádný dopad na financování plánovaných výdajů a k omezení ani snížení investičních, platových ani jiných priorit a záměrů resortů nedojde.

"Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základě množství nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce," napsal Aktuálně.cz Babiš. K 1. lednu letošního roku podle něj vláda našla peníze, které resorty z minulých rozpočtů nebyly schopny utratit - konkrétně 167,6 mld. korun. "Opozice tvrdí, že peníze na slevy jízdného půjdou na úkor učitelů nebo vzdělávání, ale to je totální lež a manipulace," reagoval.

"Budoucnost projezdíme"

Například 400 milionů ze školství pochází podle premiéra z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a úspor v mezinárodní spolupráci. Na dotaz redakce, proč by nemohly peníze ve školství zůstat, odpověděl, že peníze byly účelově určeny na uvedené výdaje a na rozpočet 2019 dostane školství tolik, kolik potřebuje. Jednotlivé resorty ale prý stále mohou v případě potřeby peníze využít.

Babišova slova v pondělí potvrdilo i ministerstvo školství. "Snížení rozpočtu ministerstva školství v souvislosti se zavedením zlevněného jízdného se žádným způsobem nedotklo financí na regionální školství, tedy platů pedagogických či nepedagogických pracovníků nebo ostatních neinvestičních výdajů regionálního školství," sdělil resort s tím, že 300 milionů půjde z nedočerpaných prostředků na mezinárodní spolupráci ve vědě a výzkumu. Dalších 100 milionů pak z investičního programu pro vysoké školy.

"Oblast vzdělávání a výzkumu má složit ze všech resortů nejvyšší příspěvek na voličský věrnostní program. Jezdi vlakem či autobusem s ANO za čtvrtinu. Celkem 870 milionů z 3,2 miliardy. Budoucnost naší země nejen projíme, ale také projezdíme," kritizoval na Twitteru expert ODS pro výzkum Jiří Nantl.

Akademie věd kvůli slevám na jízdné přijde o 100 milionů. Její místopředseda Pavel Baran říká, že opatření financování vědců neohrozí, ale zároveň instituci netěší. Šéf Technologické agentury Petr Očko vnímá škrty v rozpočtu tak, že prospějí vládním prioritám. "Snížení by mělo být ze zatím nespotřebovaných výdajů jednotlivých programů," odpověděl. Ministerstvo školství se na dotaz redakce nevyjádřilo.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek považuje přesun peněz za potvrzení negativního postoje Andreje Babiše ke vzdělání a k výzkumu.

"Slova o tom, co si o vědě myslí, potvrzuje činy. TA ČR podporuje aplikovaný výzkum, pocítí to konkurenceschopnost firem, zejména malých a středních," myslí si bývalý vicepremiér pro výzkum.

Vládní návrh je podle Bělobrádka krokem zpět k montovnám a "výrazem cynického pragmatismu". Důchodců je prostě mezi voliči ANO více, dodal. Babiš se ale hájí tím, že jeho vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje. "V příštím roce na ně přidáme dvě miliardy, celkem to bude 36,8 miliardy. Je to největší meziroční nárůst," doplnil premiér v demisi.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lasvignes končí v čele Centre Pompidou, nahradí ho šéf Picassova muzea

Novým prezidentem pařížského centra umění Centre Pompidou se stane dvaapadesátiletý Laurent Le Bon, dosavadní šéf Picassova muzea. Ve funkci nahradí Serge Lasvignese, jenž muzeum vedl od roku 2015. Změnu, o které rozhodl francouzský prezident Emmanuel Macron, v pátek oznámil týdeník Le Point. Podle něj se Le Bon ujme postu ve druhé polovině července, mandát má na pět let.

Absolvent prestižních univerzit École du Louvre a Sciences Po už v Centre Pompidou pracoval začátkem tisíciletí, kdy zde jako kurátor připravil rozsáhlou výstavu o dadaismu. Dále pracoval třeba na přehlídkách Jeffa Koonse a Takašiho Murakamiho na zámku ve Versailles. V letech 2008 až 2014 byl šéfem pobočky Centre Pompidou v Métách, posléze nastoupil do čela Picassova muzea.

Podle deníku Le Figaro se Le Bon kromě Centre Pompidou zajímal také o vedení Louvru. Prezident Macron i jeho manželka Brigitte Macronová kurátora znají, z Picassova muzea si mimo jiné vypůjčili několik děl do Elysejského paláce, doplňuje list. Centre Pompidou se v roce 2023 na tři roky uzavře kvůli rekonstrukci.

Zdroj: AFP, Le Figaro
Další zprávy