reklama
 
 

Drábkův náměstek dostal šest let za IT zakázku, má platit 282 milionů. Úředníci se vrátili k tužkám

Aktualizováno 30. 9. 2016 11:32
Za zakázku elektronického systému na vyplácení sociálních dávek, kterou vyhrála společnost Fujitsu Technology bez soutěže, si má exnáměstek na ministerstvu práce Vladimír Šiška odsedět šest let za mřížemi. Podle obžaloby Šiška způsobil škodu 282 milionů. Tu Šiškovi soud nařídil zaplatit. Rozsudek je nepravomocný, případ bude řešit ještě odvolací Vrchní soud v Praze.

Praha – Bývalý náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška má jít na šest let do vězení. Soud ho v pátek potrestal za známou zakázku na výplatu sociálních dávek z roku 2011. Podle obžaloby Šiška způsobil škodu 282 milionů. Tu mu také soud nařídil zaplatit.

„Soud neměl žádné pochybnosti, že se oba obžalovaní skutků dopustili,“ řekl soudce Tomáš Durdík.

Šiška tehdy zadal zakázku na nový elektronický systém bez soutěže společnosti Fujitsu Technology. Stát za něj zaplatil 1,6 miliardy, systém ale mnohokrát zkolaboval – a úředníci museli místo počítačů používat tužku, papír a kalkulačky. A tahle zakázka byla také příčinou pádu ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09).

Rozsudek je nepravomocný, případ bude řešit ještě odvolací Vrchní soud v Praze.

Šiška, který smlouvy s Fujitsu Technology podepsal, byl obžalovaný za způsob, jímž dodavatele problémového systému vybral. Vzal už uzavřené, ovšem zcela nesouvisející smlouvy na dodávky softwarových licencí na ministerstvu vnitra a narouboval na ně dodatky, které se týkaly právě dávkových systémů. Zkrátka pořídil něco úplně jiného, než na co zněl původní kontrakt.

Zakázku tak bez soutěže získala společnost Fujitsu a další subdodavatelé, především firma Vítkovice IT Solutions. Některé subdodavatelské firmy byly navíc na náměstka Šišku navázané.

„Je zcela zřejmé, že kdyby se vše řešilo cestou otevřeného výběrového řízení, přihlásili by se pravděpodobně další dodavatelé, kteří by nabídli výhodnější podmínky," prohlásil v pátek soudce Durdík.

I Nejvyšší kontrolní úřad později zjistil, že zakázka byla pětkrát dražší, než ministerstvo původně plánovalo. Výplata dávek přitom patří k jedněm z nejdůležitějších státních počítačových systémů: ročně jí proteče 80 miliard korun.

Škoda 282 milionů korun

Kromě bývalého náměstka byl souzený i Miroslav Duda, tehdejší šéf odboru elektronizace státní správy na ministerstvu vnitra, který podle policie trik se smlouvami umožnil. Oba mohli dostat až 12 let. Státní zástupce navrhoval, aby Šiška skončil na šest let ve vězení, pro Dudu chtěl tříletou podmínku. Tu také nakonec Duda dostal.

Duda před soudem tvrdil, že nic nespáchal a Šišku že poprvé viděl až na lavici obžalovaných. Šiška od začátku opakuje, že se snažil státu ušetřit – tím, že najde jiného dodavatele než firmu OK system, která výplatu dávek zajišťovala od 90. let. "Po čtyřech letech je pro mě opravdu velmi těžké se srovnat se svou situací, kdy za manažerskou práci, kterou jsem odvedl pro stát, mám takovéto potíže," řekl tento týden Šiška ve své závěrečné řeči před soudem.

Jestli se s Fujitsu skutečně ušetřilo, nejde spočítat. Tedy ani zjistit, jestli služby firmy – jak tvrdí kritici – nejsou příliš drahé. Fujitsu loni dostalo 623 milionů, OK system rok předtím 420. Ovšem ne za stejné služby. A ministerstvo už dříve přiznalo, že vlastně vůbec neví, jestli se nový systém vyplatil.

Kromě výplaty dávek je Šiška souzený ještě v dalších dvou kauzách. Jednak že chtěl opět bez tendru zadat společnosti IBM za miliardu systém proti zneužívání nemocenské. Soud Šišku letos v únoru osvobodil, odvolací soud ale rozsudek zrušil a případ se musí projednat znovu.

Stejně tak se vrátila na začátek kauza, v níž byl Šiška obžalovaný z toho, že vydíral firmu OK system, tedy mnoholetého dodavatele programů na výplatu dávek. Která si navíc v roce 2011 nechtěla nechat líbit, že ji chce Šiška od zakázky odstřihnout, a stěžovala si u Úřadu pro hospodářskou soutěž.

Šiška tehdy podle obžaloby na šéfy firmy tlačil, ať nedělají problémy – s tím, že za to dostanou jiné zakázky v hodnotě 100 milionů. Podnikatelé to ale oznámili policii. Šiška za to dostal nepravomocně sedm let, ale odvolací soud trest opět zrušil a nařídil nové projednání.

autor: Vojtěch Blažek | 30. 9. 2016 10:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama