Osvobození Šišky a Smejkala v kauze IBM zrušil vrchní soud, hrozí jim deset až dvanáct let vězení

ČTK ČTK
29. 9. 2016 13:00
Osvobozující verdikt nad bývalým náměstkem ministerstva práce Vladimírem Šiškou a znalcem Vladimírem Smejkalem zrušil pražský vrchní soud. Oba byli obviněni v kauze nezákonné zakázky pro firmu IBM na systém proti zneužívání sociálních dávek. Jejich případ tak znovu projedná Městský soud v Praze. Za zneužití pravomoci by mohl Šiška dostat 12 let ve vězení, Smejkal za nepravdivý znalecký posudek 10 let. Šiška čelí za své působení na ministerstvu ještě dalším dvěma obžalobám.
Vladimír Šiška.
Vladimír Šiška. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Pražský vrchní soud zrušil osvobozující verdikt nad bývalým náměstkem ministerstva práce Vladimírem Šiškou a znalcem Vladimírem Smejkalem. Kauzu miliardové zakázky pro firmu IBM vrátil k dalšímu projednání Městskému soudu v Praze, který v únoru konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestnými činy. Odvolací senát rozhodl v neveřejném zasedání.

Vrchní soud zrušil rozsudek v polovině září. Vyhověl tak státnímu zástupci, který se proti zprošťujícímu rozsudku odvolal okamžitě po jeho vyhlášení. Šiška i Smejkal vinu popírají.

Obžaloba viní Šišku z toho, že chtěl pro IBM nezákonně zajistit zakázku na dodání systému, který by kontroloval posudkové lékaře a zabránil zneužívání sociálních dávek. Smejkal pak údajně pro ministerstvo vypracoval nepravdivý posudek, podle nějž nemohla požadovanou službu poskytnout žádná jiná firma než IBM. Tendr zrušil antimonopolní úřad poté, co si na krok ministerstva stěžovala softwarová společnost SAS Institute.

Státní zástupce viní Šišku z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce viní z pokusu o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Šiškovi hrozí až 12 let vězení, Smejkalovi až desetiletý trest.

Pražský městský soud v únoru konstatoval, že pro žalobcovy závěry nesvědčí jediný přímý důkaz. Nepodařilo se prý prokázat, že IBM v inkriminované době skutečně nebyla jedinou společností, která mohla českému státu daný produkt poskytnout. Soudce také poukázal na to, že náměstek nebyl jediný, kdo se na procesu výběru dodavatele podílel.

Šiška, kvůli jehož trestním kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), čelí v souvislosti se svým působením na ministerstvu dvěma dalším obžalobám. Pražský městský soud ho dvakrát uznal vinným z vydírání jednatele firmy OKsystem, vrchní soud však tuto věc pokaždé vrátil k dalšímu projednání. Druhou kauzou je údajné zvýhodnění firmy Fujitsu Technology, za které mu žalobce navrhl šestileté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy