Bylo nutné změnit provozní systémy, popřel Šiška, že zadání zakázky na výplatu dávek bylo nezákonné

ČTK ČTK
27. 6. 2016 17:11
Soud v Praze projednává třetí kauzu bývalého náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišky, který je obžalovaný ze zneužití pravomoci v souvislosti se zadáním zakázky na výplatu sociálních dávek firmě Fujitsu Technology. Šiška u soudu odmítl vinu a zopakoval, že postupoval podle zákona. Státní zástupce ale tvrdí, že bývalý náměstek postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.
Vladimír Šiška u soudu.
Vladimír Šiška u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška v pondělí u soudu odmítl vinu i ve třetí kauze spojené s jeho působením na ministerstvu. V souvislosti se zadáním zakázky na výplatu sociálních dávek firmě Fujitsu Technology podle svého vyjádření postupoval podle zákona.

Za zneužití pravomoci, sjednání výhody a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí Šiškovi až 12 let vězení. Ministerstvo práce požaduje náhradu škody ve výši 529 milionů korun, dalších 1,1 milionu žádá vnitro.

Protikorupční policie v případu původně obvinila deset lidí včetně jednatelů několika IT firem z toho, že se nelegálně dohodli na rozdělení trhu s výplatou dávek. Před soudem však nakonec stanuli jen dva ze stíhaných: Šiška a Miroslav Duda, někdejší ředitel odboru rozvoje projektů ministerstva vnitra.

"Necítím se být vinen v žádném z bodů obžaloby. (...) Mým hlavním úkolem na ministerstvu bylo realizovat reformu sociálního systému, která byla v programu vlády - tedy zavést nové systémy výplaty dávek. Bylo nutné zcela změnit provozní systémy," popsal Šiška senátu pražského městského soudu, proč určil, že ministerstvo práce přejde od ledna 2012 na nový koncept řešení pro výplatu sociálních dávek, kterou do té doby zajišťovala firma OKsystem.

Rozhodl bez výběrového řízení

Státní zástupce Zdeněk Matula poukázal na to, že Šiška postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. "Namísto toho, aby dodavatele nového informačního systému (...) nechal vybrat v otevřené soutěži, v jejímž rámci by si ministerstvo vybralo nejvhodnější nabídku, rozhodl, že tato nadlimitní veřejná zakázka bude bez výběrového řízení zadána společnosti Fujitsu Technology Solutions s.r.o.," uvedl při čtení obžaloby.

Šiška se údajně rozhodl, že ministerstvo přistoupí k rámcové smlouvě na poskytování licencí produktů společnosti Microsoft, kterou s Fujitsu uzavřelo v roce 2008 ministerstvo vnitra, a že bude předstírat, že od Fujitsu odebírá licence k těmto produktům. Skutečným důvodem přistoupení ke smlouvě přitom byl nákup služeb souvisejících s novým konceptem výplaty dávek. "Na poradách padlo, proč nevyužijeme Microsoft, když ty produkty mají, a já jsem se toho nápadu chytil," popsal Šiška. Podle něj byl Microsoft architektem celého řešení, a není tedy pravda, co tvrdí obžaloba.

Postupoval jsem podle zákona

Prováděcí smlouvu k rámcové smlouvě Šiška podle obžaloby podepsal v červnu 2011 bez toho, že by návrh prošel standardním schvalovacím řízením. Muž to odmítá. "Co se týče procesu schvalování podpisů smluv, vždy jsem postupoval podle zákona a vnitřních předpisů ministerstva," řekl.

Kontrakt nabyl účinnosti, když pod něj připojil podpis Duda. "Prováděcí smlouvu jsem podepsal po řádném prostudování," uvedl dnes. Dokumentu se věnoval obzvlášť důkladně, protože Fujitsu mu jej poslala s předtištěným datem podpisu, což ho rozčílilo, řekl. Dodnes je přesvědčen, že smlouva i její dodatky byly podřaditelné pod rámcovou smlouvu. "Na svém jednání neshledávám žádné pochybení. Nebyl v něm žádný úmysl poškodit stát a zadat zakázku společnosti Fujitsu. Pro takové své jednání neshledávám motiv," podotkl. Poukázal i na to, že referenti mu ke všem šesti dodatkům předložili doporučující stanovisko.

Fujitsu následně dodávku služeb zajistila od firmy Vítkovice IT Solutions, a to o několik set milionů levněji, než byla cena dojednaná ve smlouvě. "Smlouvu se společností Vítkovice jsem viděl, až když se objevila ve spise," zdůraznil exnáměstek Šiška.

Obžaloba upozorňuje, že Šiška zneužil pravomoc obdobně jako v kauze, kde je obžalován ze snahy nezákonně zajistit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Ohledně IBM však pražský městský soud Šišku nepravomocně zprostil viny s tím, že náměstkovy skutky nebyly trestným činem. Šiška zatím nebyl pravomocně odsouzen ani v první ze svých kauz, která se týká údajného vydírání jednatele firmy OKsystem.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy