Ulice Korunovační je historická, o Němcova nejde, vysvětluje Rusko stěhování ambasády

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
19. 4. 2020 8:24
Ruská ambasáda odmítla, že by přesunula sídlo na adresu svého konzulárního úseku kvůli přejmenování náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. Podle velvyslanectví sídlí zastupitelský úřad ve stejné budově, pouze mu magistrát hlavního města zrušil jednu ze dvou používaných adres. Že dojde ke změně ale úřad přiznává. Nadále chce užívat adresu Korunovační 36.
Náměstí Borise Němcova.
Náměstí Borise Němcova. | Foto: ČTK

Server Aktuálně.cz v pátek s odvoláním na české ministerstvo zahraničí uvedl, že ruské velvyslanectví administrativně přesunulo své sídlo na adresu v ulici Korunovační. Ambasáda ve vyjádřením odmítla, že by se jednalo o stěhování.

"Vzhledem k tomu, že název ulice Korunovační je historický, používá se více než sto let a - jak se zdá - pravděpodobnost jejího přejmenování je mnohem nižší než u náhle vzniklého v českém hlavním městě toponymu (zeměpisné jméno, pozn. red.) 'náměstí Borise Němcova', velvyslanectví rozhodlo jako svoji oficiální adresu nadále používat adresu: ulice Korunovační, číslo orientační 36," uvedla ambasáda.

Konzulární úsek velvyslanectví nyní sídlí ve stejné ulici, avšak (podle kontaktů uvedených na webových stránkách úřadu) na čísle 34. 

"V březnu z magistrátu hlavního města Prahy velvyslanectví obdrželo dopis 'o zrušení adresy reprezentační budovy Velvyslanectví: náměstí Pod Kaštany, číslo orientační 1', která byla zároveň oficiální adresou ruské diplomatické mise. Podle tohoto dopisu také 'nadále platí adresa reprezentační budovy: ulice Korunovační, číslo orientační 36'," uvedl zastupitelský úřad.

Ve svém sdělení, které velvyslanectví zveřejnilo i na svém facebookovém profilu, vyjadřuje ruská strana "překvapení skutečností, že zahraničněpolitický rezort České republiky tak ukvapeně zveřejnil" informaci o změně oficiální adresy ambasády. "Zdá se, že se tomuto námětu zde úmyslně snaží přidat politické znění," tvrdí ruští diplomaté. 

Na svých internetových stránkách ambasáda nicméně ještě dnes ráno oficiálně uváděla jako svou adresu náměstí Pod Kaštany 1. Stejnou adresu uvádělo i české ministerstvo zahraničí.

Vedení Prahy přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova letos v únoru. Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z Parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinově režimu. V roce 2015 byl 27. února zastřelen v centru Moskvy. Praha pojmenovala náměstí před ruskou ambasádou po Němcovovi na páté výročí jeho vraždy.

Kontaktní údaje ruského velvyslanectví v Praze ze dne 19. dubna 2020.
Kontaktní údaje ruského velvyslanectví v Praze ze dne 19. dubna 2020. | Foto: Webová stránka velvyslanectví Ruské federace v Praze

Akce se tehdy zúčastnila dcera zemřelého politika Žanna Němcovová. "Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Protože to je ta správná demokracie, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli," řekla tehdy přítomným. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová naopak přejmenování náměstí zkritizovala, označila to za absurdní a nevysvětlitelný krok.

Vztahy Česka s Ruskem jsou napjaté také kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva radnicí Prahy 6 letos v dubnu. Koněv se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku.

V budoucnu by socha měla být umístěna v muzeu. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.

Video: Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Právě se děje

před 26 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy