Ulice Korunovační je historická, o Němcova nejde, vysvětluje Rusko stěhování ambasády

Ruská ambasáda odmítla, že by přesunula sídlo na adresu svého konzulárního úseku kvůli přejmenování náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. Podle velvyslanectví sídlí zastupitelský úřad ve stejné budově, pouze mu magistrát hlavního města zrušil jednu ze dvou používaných adres. Že dojde ke změně ale úřad přiznává. Nadále chce užívat adresu Korunovační 36.
Náměstí Borise Němcova.
Náměstí Borise Němcova. | Foto: ČTK

Server Aktuálně.cz v pátek s odvoláním na české ministerstvo zahraničí uvedl, že ruské velvyslanectví administrativně přesunulo své sídlo na adresu v ulici Korunovační. Ambasáda ve vyjádřením odmítla, že by se jednalo o stěhování.

"Vzhledem k tomu, že název ulice Korunovační je historický, používá se více než sto let a - jak se zdá - pravděpodobnost jejího přejmenování je mnohem nižší než u náhle vzniklého v českém hlavním městě toponymu (zeměpisné jméno, pozn. red.) 'náměstí Borise Němcova', velvyslanectví rozhodlo jako svoji oficiální adresu nadále používat adresu: ulice Korunovační, číslo orientační 36," uvedla ambasáda.

Konzulární úsek velvyslanectví nyní sídlí ve stejné ulici, avšak (podle kontaktů uvedených na webových stránkách úřadu) na čísle 34. 

"V březnu z magistrátu hlavního města Prahy velvyslanectví obdrželo dopis 'o zrušení adresy reprezentační budovy Velvyslanectví: náměstí Pod Kaštany, číslo orientační 1', která byla zároveň oficiální adresou ruské diplomatické mise. Podle tohoto dopisu také 'nadále platí adresa reprezentační budovy: ulice Korunovační, číslo orientační 36'," uvedl zastupitelský úřad.

Ve svém sdělení, které velvyslanectví zveřejnilo i na svém facebookovém profilu, vyjadřuje ruská strana "překvapení skutečností, že zahraničněpolitický rezort České republiky tak ukvapeně zveřejnil" informaci o změně oficiální adresy ambasády. "Zdá se, že se tomuto námětu zde úmyslně snaží přidat politické znění," tvrdí ruští diplomaté. 

Na svých internetových stránkách ambasáda nicméně ještě dnes ráno oficiálně uváděla jako svou adresu náměstí Pod Kaštany 1. Stejnou adresu uvádělo i české ministerstvo zahraničí.

Vedení Prahy přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova letos v únoru. Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z Parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinově režimu. V roce 2015 byl 27. února zastřelen v centru Moskvy. Praha pojmenovala náměstí před ruskou ambasádou po Němcovovi na páté výročí jeho vraždy.

Kontaktní údaje ruského velvyslanectví v Praze ze dne 19. dubna 2020.
Kontaktní údaje ruského velvyslanectví v Praze ze dne 19. dubna 2020. | Foto: Webová stránka velvyslanectví Ruské federace v Praze

Akce se tehdy zúčastnila dcera zemřelého politika Žanna Němcovová. "Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Protože to je ta správná demokracie, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli," řekla tehdy přítomným. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová naopak přejmenování náměstí zkritizovala, označila to za absurdní a nevysvětlitelný krok.

Vztahy Česka s Ruskem jsou napjaté také kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva radnicí Prahy 6 letos v dubnu. Koněv se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku.

V budoucnu by socha měla být umístěna v muzeu. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.

Video: Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy