Senátní volby v Mostě jsou neplatné. Nejvyšší správní soud nařídil jejich opakování

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2016 15:41
Nejvyšší správní soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí krajského soudu a rozhodl, že senátní volby v Mostě jsou neplatné. Důvodem je neplatná kandidatura pozdější vítězky Aleny Dernerové. Ta byla nominována hnutím Severočeši.cz. Těsně před volbami však volební zmocněnkyně a místopředsedkyně hnutí její kandidaturu stáhla. Mostecký magistrát to však nezohlednil a Dernerovou do volební soutěže připustil. Volby v Mostě se tak budou opakovat. Prezident Miloš Zeman je podle volebního zákona musí vyhlásit tak, aby se konaly nejpozději 90 dní od rozhodnutí soudu.
Vítězka senátních voleb v Mostě Alena Dernerová.
Vítězka senátních voleb v Mostě Alena Dernerová. | Foto: Vojtěch Marek

BrnoNejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek vyhověl třem stížnostem a rozhodl, že senátní volby v Mostě jsou neplatné. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou, vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková. 

Dernerová už oznámila, že se zúčastní i opakovaných voleb. Zatím ale neví, zda bude kandidovat za Severočechy, jinou stranu či sama za sebe. Prezident Miloš Zeman by měl podle volebního zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů poté, co soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.

Volební stížnosti k NSS, které zpochybňovaly platnost zvolení Dernerové, podali Jeníčková, její spojenec Luboš Pitín a další tři lidé, mezi nimi bývalý senátor ČSSD Vlastimil Balín. NSS nejprve rozhodl, že bude za rozhádané hnutí jednat právě s Jeníčkovou. Její stížnost na volby totiž chtěl vzít zpět poslanec Bronislav Schwarz vystupující jako nový předseda Severočechů. Soud ale zpětvzetí neakceptoval.

Schwarz podle NSS neprokázal, že je oprávněn za hnutí jednat, o platnosti valné hromady, která jej zvolila, panují pochybnosti. Schwarz přivítal, že se volby zopakují včetně registrace kandidátů, Dernerová se tak může o hlasy voličů ucházet znovu, ať už za politickou stranu či koalici, nebo samostatně. "Do Senátu se dostane," řekl Schwarz novinářům.

Severočeši jsou rozpolcení už několik let. Jeníčková těsně před senátními volbami sama sebe jmenovala volební zmocněnkyní a chtěla Dernerovou z voleb odvolat. Mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl. Podle dnešního vyjádření zástupkyně tajemníka Jany Čejkové měl magistrát pochybnost o tom, zda jde skutečně o vůli hnutí.

Podle volebního senátu NSS ale úřad má vzít odvolání kandidáta zmocněncem pouze na vědomí. Nezákonný postup úřadu nelze omluvit či překlenout tím, že Dernerová nakonec volby vyhrála. "Je právem politické strany autonomně rozhodnout, kdo za ni bude ve volbách kandidovat. Projevem tohoto ústavně chráněného práva je též oprávnění do konání voleb odvolat z voleb kandidáta, jehož do voleb politická strana nominovala. Nelze obecně připustit, aby volební orgány, které mají podle volebního zákona vzít odvolání na vědomí a k hlasům odevzdaným pro odvolaného kandidáta nepřihlížet, posuzovaly, zda odvolání kandidáta je či není v zájmu politické strany," uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Nyní pro magistrát začíná vše znovu od začátku, uvedla jeho mluvčí Alena Sedláčková.

Jeníčkové se před volbami podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde jí vyhověl krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu, který argumentoval podobně jako dnes NSS.

Podle výpovědi Schwarze chtěla Jeníčková odvolat Dernerovou z voleb kvůli osobní mstě. "Paní Dernerová měla jediná odvahu označit paní Jeníčkovou za symbol korupce na Mostecku," řekl Schwarz. Připomněl to, že někdejší náměstkyně primátora Mostu Jeníčková v pondělí dostala nepravomocně podmínku za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014.

Čtvrteční rozhodnutí je výjimečné, NSS jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 NSS zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval, senátorem tak zůstal Jan Nádvorník z ODS.

Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů. Prvního kola se účastnili také Jiří Biolek (za STAN), Josef Nétek (KSČM), Libuše Hrdinová (ODS), Oto Zaremba (DSSS) a Jiří Maria Sieber (Řád národa).

 

Právě se děje

Další zprávy