Soud zamítl stížnosti Severočechů na volby v Ústeckém kraji. Vyškrtnutí bylo v souladu se zákonem

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2016 18:23
Ústecký krajský soud zamítl stížnosti kandidátů hnutí Severočeši.cz na krajské volby v Ústeckém kraji. Informovala o tom mluvčí soudu Marcela Trejbalová. O jednom návrhu, který podal jiný člověk, bude ještě soud rozhodovat. Krajský soud obdržel v souvislosti s krajskými volbami šest stížností. Pět z nich podali kandidáti hnutí Severočeši.cz, které osm dní před volbami dala z voleb vyškrtnout zmocněnkyně Hana Jeníčková. Pět návrhů odvolaných kandidátů soud sloučil do jednoho řízení, protože byly identické. "Soud shledal, že jednání Hany Jeníčkové coby volební zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz bylo provedeno v souladu se zákonem a stanovami této strany," řekla Trejbalová.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Most/Brno - Spory kolem rozhádaného hnutí Severočeši.cz nekončí. Staronovým předsedou hnutí se ve čtvrtek stal poslanec Bronislav Schwarz, jehož zvolila do čela hnutí valná hromada. Nové vedení dalo ihned stáhnout z Nejvyššího správního soudu (NSS) stížnost na senátní volby na Mostecku podanou druhým křídlem. Naopak v případě krajských voleb už má hnutí téměř jistotu, že se hlasování opakovat nebude. Krajský soud dnes zamítl stížnosti odvolaných kandidátů.

Nepřehledné spory kolem krajských a senátních voleb začaly 29. září, když zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková odvolala na krajském úřadě všech 55 kandidátů hnutí pro krajské volby. Konkurenční křídlo hnutí její krok zažalovalo, ústecký soud ale 6. října tuto žalobu proti krajskému úřadu zamítl jako nedůvodnou, a tím Severočechy.cz vyřadil z krajských voleb.

Odpůrci Jeníčkové - křídlo kolem poslance Bronislawa Schwarze se pak snažilo dosáhnout opakování voleb, 18. října předali jednotlivci z kandidátek krajskému soudu několik stížností, v nichž kvůli odvolání žádali opakování voleb. Krajský soud dnes všech pět stížností zamítl. Soudu ještě zbývá rozhodnout o jedné stížnosti, kterou sice podal jiný člověk, ale taktéž se týká vyškrtnutí Severočechů. Schwarzovo křídlo Severočechů se chce obrátit na Ústavní soud. Na tom, jak dopadnou stížnosti na krajské volby, vázlo v Ústeckém kraji jednání o vzniku nové krajské koalice. Komunisté dnes, po rozhodnutí soudu, oznámili, že by měli v pondělí rozhodnout, zda v Ústeckém kraji vstoupí do koalice s vítězem voleb, hnutím ANO, nebo dají přednost spolupráci s ČSSD a koalicí SPD-SPO.

Jeníčková se v září snažila zasáhnout i do senátních voleb. Na mosteckém magistrátu se podobně snažila o vyřazení senátorky Aleny Dernerové, která v senátních volbách obhajovala mandát. Mostečtí úředníci ale k její žádosti nepřihlédli a Dernerová v říjnových volbách svůj senátní mandát obhájila.

Křídlo kolem Jeníčkové proto podalo k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost zase na senátní volby na Mostecku. Právě tuto stížnost nyní nové vedení po valné hromadě obratem stáhlo. U soudu je ale stále identická stížnost dalšího člena hnutí Luboše Pitína, který patří k Jeníčkové.

NSS už oznámil, že stížnosti týkající se voleb na Mostecku sloučil do jednoho řízení a na příští čtvrtek nařídil veřejné jednání. Vyžádal si také doložení toho, že Schwarz je právoplatně novým předsedou hnutí a má oprávnění udělit pokyn ke stažení stížnosti.

Nynější volební spory jsou jen vyhrocením rozkolu starého tři roky. Lidé v hnutí se rozhádali a rozštěpili na lidi kolem Schwarze a podnikatele Jiřího Zelenky v jedné skupině a naopak přívržence bývalých náměstků mosteckého primátora Hany Jeníčkové a Luboše Pitína v křídle druhém.

Zelenkovi lidé uspořádali v roce 2014 valnou hromadu, kde mimo jiné zvolili nové vedení. Soud ji ale letos v létě definitivně zrušil a vrátil stav v hnutí před tuto dobu. Na to Zelenkovo křídlo reagovalo novou valnou hromadou a nynějším opakovaným zvolením Schwarze. Soupeřící křídlo Jeníčkové označilo valnou hromadu za nelegální. Spory tak pravděpodobně znovu skončí u soudu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy