Šéf protidrogové policie dal rozhovor dezinformátorům. Šlo o gramotné otázky, hájí se

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 7. 2019 15:46
Šéf Národní protidrogové centrály policie Jakub Frydrych minulý týden poskytl rozhovor o drogách dezinformačnímu serveru Sputnik. Před tímto médiem přitom varuje například ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, který ho označuje za nástroj ruské propagandy. Podle Jakuba Kalenského, který se dezinformacemi dlouhodobě zabývá, poskytnutí rozhovoru takovému médiu svědčí o nekompetentnosti dané osoby nebo ochotě kolaborovat s nenávistnou propagandou. Frydrych však jakékoliv své pochybení odmítá.
Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. | Foto: Ludvík Hradilek

Šéf protidrogové centrály Frydrych na otázku, jestli mu přijde vhodné poskytovat rozhovor serveru, před nímž varuje ředitel civilní kontrarozvědky, odpověděl vyhýbavě. "Určitě po mně nechtějte, abych komentoval nějaké vaše úsudky. Můžu vám to popsat velmi lakonicky. Byl jsem požádán o čistě odborný rozhovor. Dostal jsem gramotné otázky, což se v českém veřejném prostoru často nestává. A odborně jsem na ně odpověděl," řekl Aktuálně.cz Frydrych.

Na otázku, zdali aspoň poskytnutí rozhovoru vzhledem k médiu, které ho o něj požádalo, zvažoval, odpovědět nechtěl. "Komentář v tom úhlu, jak se mě ptáte, ze mě nedostanete. Opravdu se k tomu vyjadřovat nebudu. Já se totiž nevyjadřuji jako soukromá osoba, vyjadřuji se jako představitel instituce a to je úhelný kámen pohledu, ve kterém se rozcházíme," dodal Frydrych.

Rozhovor šéfa protidrogové centrály pro dezinformační web Sputnik
Rozhovor šéfa protidrogové centrály pro dezinformační web Sputnik | Foto: Aktuálně.cz

Podle analytika Jakuba Kalenského, který byl do loňského října členem unijního týmu East Stratcom, jenž má na starost boj s propagandou, se nelze vymlouvat na to, že nevíme, jakému režimu tento web slouží. "A že tento režim má nepřátelské a agresivní úmysly. Poskytovat rozhovor dezinformační mašině poukazuje buď na pozoruhodnou míru nekompetence, nebo na pozoruhodnou míru ochoty kolaborovat s nenávistnou propagandou," řekl Kalenský. 

Podle něj neobstojí ani Frydrychův argument, že šlo o odborný rozhovor. Generál v něm odpovídal například na otázky legalizace drog či o motivacích překupníků drog. Kalenský tvrdí, že Frydrych svým počínáním dává Sputniku možnost prezentovat se jako standardní médium. "Každý, kdo ho takto legitimizuje, dělá kremelské informační válce užitečného idiota," dodal Kalenský. 

Tento server na několika veřejných debatách kritizoval také ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Podle něj státem řízená média, jako je právě Sputnik či Russia Today, pomáhají Rusku v šíření propagandy.

Právě tato země je podle šéfa civilní kontrarozvědky hlavním státním aktérem, který šíří dezinformace a má zájem o ovlivnění demokratických procesů ve státech Evropské unie. Svých cílů se snaží dosáhnout například i pomocí lživých e-mailů zacílených na konkrétní skupiny obyvatel či zakládáním falešných účtů na sociálních sítích. 

Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů se však Frydrych žádného prohřešku nedopustil. "Poskytování rozhovorů příslušníků bezpečnostních sborů, včetně funkcionářů, je záležitostí každého z nich. Obsah rozhovoru však nesmí porušovat české zákony," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Kalenský, který momentálně působí v americkém think-tanku Atlantic Council, se však domnívá, že by bezpečnostní sbory nějaké předpisy, které podobnému jednání zabrání, mít měly. "Jestli policie nemá žádná pravidla, s kým se mají její představitelé bavit, možná by o nich mohli v dnešní době, která se už několikátým rokem vyznačuje zvýšeným dezinformačním působením, začít uvažovat," míní Kalenský. 

 

Právě se děje

Další zprávy