Rusko souhlasí, s Českem zasedne k jednomu stolu. Řešit se bude spor o sochu Koněva

ČTK ČTK
9. 5. 2020 14:23
Rusko souhlasí s konzultacemi s Českou republikou podle vzájemné smlouvy z roku 1993. V sobotu to na svém webu oznámilo ruské velvyslanectví v Praze. České ministerstvo zahraničí to potvrdilo. Česko podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) o jednání požádalo mimo jiné k vyjasnění sporů o odstranění pražské sochy sovětského maršála Ivana Koněva, uvedl ministr v úterý ve sněmovně.
Sundaná socha maršála Koněva v depozitáři.
Sundaná socha maršála Koněva v depozitáři. | Foto: Jakub Plíhal

Svůj souhlas s uspořádáním konzultací podle smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci oznámila ruská strana 8. května, uvedla ambasáda. Tématem mají být nejnaléhavější otázky vzájemných vztahů. Podle ruské strany k nim momentálně patří "především plnění mezinárodněprávních závazků ve věci udržování historických a vojenských pomníků".

Michal Dudáš z tiskového odboru ministerstva zahraničí potvrdil, že jeho úřad souhlas s jednáním obdržel. "Je to úplně na začátku, v příštích dnech budeme schopní zveřejňovat, jak to proběhne," doplnil.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden uvedl, že očekává českou reakci na návrh Ruska zahájit dialog o odstranění pomníku Koněva, které považuje za "hrubé porušení" dohody o přátelských vztazích z roku 1993.

České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv.

Ještě před tím česká diplomacie oznámila, že pokud bude socha umístěna na důstojném místě, dostojí Česko svým závazkům z česko-ruské smlouvy. Podle Prahy 6 by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století. Petříček koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska.

Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci, kterou Česko a Rusko uzavřely v roce 1993, hovoří o přátelském rozvíjení vztahů a dodržování zásad rovnosti, nepoužití hrozby silou a nevměšování do vnitřních záležitostí. Dokument mluví i o spolupráci v kultuře či o ochraně historických památek nebo o rozvíjení obchodních vztahů.

Rusko proti odstranění sochy protestovalo

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980.

Praha 6 nechala sochu odstranit na počátku dubna. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli dalším krokům pražských radnic. Ruské protesty vyvolalo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.

Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij ve svém prohlášení k výročí konce druhé světové války napsal o nezodpovědných krocích komunálních úředníků v České republice a oslavování nacistických pomahačů. Podobné jevy podle něj budí nedůvěru ve vztazích mezi národy. Velvyslanec zároveň připomněl zásluhy Rudé armády na osvobození Československa před 75 lety.

"Chápeme, že nezodpovědné kroky ojedinělých odvázaných komunálních úředníků neodráží náladu drtivé většiny obyvatel země. Svědčí o tom jak postoj, jejž vyjádřil prezident ČR Miloš Zeman, tak četné vzkazy nelhostejných českých občanů, kteří nám vyslovují rozhodný nesouhlas s výsměchem památce vojáků Rudé armády," uvedl.

Starosta Kolář velvyslancova slova odmítá

Samotná existence takových jevů podle Zmejevského nicméně vyvolává nedůvěru ve vztazích mezi národy a může vést k novým historickým a politickým fobiím. Starosta Prahy 6 za TOP 09 Ondřej Kolář považuje velvyslancova slova za vměšování se do vnitřních záležitostí České republiky.

Pan velvyslanec si plete úředníky a zvolené politiky. Když ruští politici takto ostentativně dávají najevo, že jsme nějací lůzři, tak se nás asi bojí, protože vědí, že nemají pravdu," řekl Kolář. Pozastavil se také nad podobností výroků velvyslance Zmejevského, prezidenta Zemana a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. "Kdo jim to píše, píšou jim to v Kremlu, nebo mají nějaké schůzky koordinační?" podotkl.

Média informovala o pracovníkovi ruských tajných služeb, který do Prahy přicestoval údajně s jedem ricin. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) dostali policejní ochranu.

Video: Policie má pádný důvod mě chránit. Socha Koněva byla pomníkem české servility, řekl Hřib.

V Česku nedostanete policejní ochranu jen tak. Abych o ni požádal, mi doporučila nejen policie, říká pražský primátor Zdeněk Hřib. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy