Rozšiřovat školky je výhodné. Každé nové dítě podle studie vydělá ročně státu deset tisíc

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 3. 2016 11:54
Děti ve školce státu přináší zisk. Zaměstnaný rodič vydělává víc peněz, platí z nich daně a odvádí pojistné, na čemž stát vydělá. A na pracujících lidech navíc ušetří na sociálních výdajích. Pokud poslanci v pátek schválí novelu zákona, budou mít obce povinnost nově zajistit místa ve školkách pro čtyřleté a později i tříleté děti. Nyní musí mateřské školy přednostně přijímat předškoláky − nejčastěji pětileté děti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přínos školek pro společnost není jen výchovný a vzdělávací, ale také ekonomický. Za každé další dítě nad rámec současné kapacity, které si ve školce hraje, zatímco rodiče pracují, získá státní rozpočet v průměru deset tisíc korun ročně. Vyplývá to z výzkumu, který provedla organizace IDEA při CERGE-EI a jehož výsledky v úterý zveřejnily Hospodářské noviny.

"Jako první jsme ukázali, že investice do školek není drahý špás. Dokonce se vyplatí, což pro řadu lidí bude překvapením. Není pravda, že každý veřejný výdaj je na úkor daňových poplatníků," míní Daniel Münich z organizace IDEA při CERGE-EI. Zaměstnaný rodič vydělává víc peněz, platí z nich daně a odvádí pojistné, na čemž stát vydělá. A na pracujících lidech navíc ušetří na sociálních výdajích.

"Existují země, jako například Dánsko, kde jdou děti v jednom roce do jeslí. I naši sousedé jako Rakousko či Německo v současné době zavádějí reformy, které zkracují maximální dobu rodičovské na dva roky. Stát do předškolních zařízení investuje," říká další z autorů studie Filip Pertold.

Hana Hašková ze Sociologického ústavu Akademie věd upozorňuje, že rozdíl mezi zaměstnaností bezdětných žen a žen s dítětem do šesti let je v Česku nejhorší v Evropě. "Za námi jsou i země jako Maďarsko či Slovensko, kde je vývoj porodnosti i péče o děti podobný," uvedla.

Návrat rodičů s malými dětmi do práce je v Česku velký problém, který se příliš nedaří řešit. Zaměstnanost žen, které s dětmi zůstávají doma častěji, se v Česku pohybuje kolem 40 procent, průměr Evropské unie je přitom přes 60. Největší boj o školky trval do roku 2013, kdy více než milion rodin mělo potíže získat pro dítě místo. Pak tento problém částečně vyřešil pokles porodnosti. Jenže v obcích, kde se stavělo hodně nových bytů a kam se stěhovaly mladé rodiny, je to stále složité. Jde především o obce v okolí Prahy.

"Stát by se měl ve zřizování nových míst ve školkách daleko víc angažovat i v dnešní době, kdy nejhorší krize silných ročníků pominula, protože garance umístění dětí je zcela klíčová pro návrat matek malých dětí do práce," uvedla ředitelka Gender Studies Helena Skálová.

Novela zákona počítá s přednostním právem na přijetí i u čtyřletých dětí. Platit by měla už od září 2017. O rok později by se do školky měly přednostně dostávat i děti tříleté. Obce tak budou muset všechna tato místa zajistit. "Většina z nich bude mít podle našich průzkumů kapacitu na to, přijmout děti z vlastní obce. Větší města a jejich okolí ale už dneska vidí, že jim místa stačit nebudou," popisuje předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Na výstavbu školek slíbilo ministerstvo školství peníze ze státního rozpočtu. Další peníze je možné získat z evropských fondů. Podle Münicha z CERGE ale obce musí lépe komunikovat s vládou. "Stát nemůže obcím něco přikázat a rozpočtové řešení nechat na nich," domnívá se Münich. "Je klíčové, aby peníze na mateřské školy obcím poskytl stát," tvrdí Lukl. Dotace z Evropské unie jsou podle něj problematické kvůli přílišnému papírování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy