Rozšiřovat školky je výhodné. Každé nové dítě podle studie vydělá ročně státu deset tisíc

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 3. 2016 11:54
Děti ve školce státu přináší zisk. Zaměstnaný rodič vydělává víc peněz, platí z nich daně a odvádí pojistné, na čemž stát vydělá. A na pracujících lidech navíc ušetří na sociálních výdajích. Pokud poslanci v pátek schválí novelu zákona, budou mít obce povinnost nově zajistit místa ve školkách pro čtyřleté a později i tříleté děti. Nyní musí mateřské školy přednostně přijímat předškoláky − nejčastěji pětileté děti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přínos školek pro společnost není jen výchovný a vzdělávací, ale také ekonomický. Za každé další dítě nad rámec současné kapacity, které si ve školce hraje, zatímco rodiče pracují, získá státní rozpočet v průměru deset tisíc korun ročně. Vyplývá to z výzkumu, který provedla organizace IDEA při CERGE-EI a jehož výsledky v úterý zveřejnily Hospodářské noviny.

"Jako první jsme ukázali, že investice do školek není drahý špás. Dokonce se vyplatí, což pro řadu lidí bude překvapením. Není pravda, že každý veřejný výdaj je na úkor daňových poplatníků," míní Daniel Münich z organizace IDEA při CERGE-EI. Zaměstnaný rodič vydělává víc peněz, platí z nich daně a odvádí pojistné, na čemž stát vydělá. A na pracujících lidech navíc ušetří na sociálních výdajích.

"Existují země, jako například Dánsko, kde jdou děti v jednom roce do jeslí. I naši sousedé jako Rakousko či Německo v současné době zavádějí reformy, které zkracují maximální dobu rodičovské na dva roky. Stát do předškolních zařízení investuje," říká další z autorů studie Filip Pertold.

Hana Hašková ze Sociologického ústavu Akademie věd upozorňuje, že rozdíl mezi zaměstnaností bezdětných žen a žen s dítětem do šesti let je v Česku nejhorší v Evropě. "Za námi jsou i země jako Maďarsko či Slovensko, kde je vývoj porodnosti i péče o děti podobný," uvedla.

Návrat rodičů s malými dětmi do práce je v Česku velký problém, který se příliš nedaří řešit. Zaměstnanost žen, které s dětmi zůstávají doma častěji, se v Česku pohybuje kolem 40 procent, průměr Evropské unie je přitom přes 60. Největší boj o školky trval do roku 2013, kdy více než milion rodin mělo potíže získat pro dítě místo. Pak tento problém částečně vyřešil pokles porodnosti. Jenže v obcích, kde se stavělo hodně nových bytů a kam se stěhovaly mladé rodiny, je to stále složité. Jde především o obce v okolí Prahy.

"Stát by se měl ve zřizování nových míst ve školkách daleko víc angažovat i v dnešní době, kdy nejhorší krize silných ročníků pominula, protože garance umístění dětí je zcela klíčová pro návrat matek malých dětí do práce," uvedla ředitelka Gender Studies Helena Skálová.

Novela zákona počítá s přednostním právem na přijetí i u čtyřletých dětí. Platit by měla už od září 2017. O rok později by se do školky měly přednostně dostávat i děti tříleté. Obce tak budou muset všechna tato místa zajistit. "Většina z nich bude mít podle našich průzkumů kapacitu na to, přijmout děti z vlastní obce. Větší města a jejich okolí ale už dneska vidí, že jim místa stačit nebudou," popisuje předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Na výstavbu školek slíbilo ministerstvo školství peníze ze státního rozpočtu. Další peníze je možné získat z evropských fondů. Podle Münicha z CERGE ale obce musí lépe komunikovat s vládou. "Stát nemůže obcím něco přikázat a rozpočtové řešení nechat na nich," domnívá se Münich. "Je klíčové, aby peníze na mateřské školy obcím poskytl stát," tvrdí Lukl. Dotace z Evropské unie jsou podle něj problematické kvůli přílišnému papírování.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy