Řidiči dostanou 74 kilometrů nových silnic

Pavel Baroch
26. 3. 2007 16:20
Praha - Stát dává na stavbu nových silnic a dálnic desítky miliard, na opravu těch starých však peníze nemá. Uvnitř: MAPA NOVÝCH SILNIC
Páska se letos bude stříhat 16krát
Páska se letos bude stříhat 16krát | Foto: Ondřej Besperát

Česká silniční a dálniční síť se letos rozroste o 73,7 kilometrů. Stát otevře pro motoristy 24 kilometrů dálnic, 25,9 kilometrů rychlostních silnic a 23,8 kilometrů silnic I. tříd.

Řidiči se ovšem nedočkají žádné ucelené dálnice jako loni otevřením austostrády z Poděbrad k Hradci Králové nebo dokončení celé plzeňské dálnice.

Silničáři otevřou vždy jen pár kilometrů - jako například sedmikilometrový úsek dálnice D3 v jižních Čechách nebo dvoukilometrový úsek R35 z Liberce do Jeřmanice. Obdobné je to i u nových silnic.

Foto: Aktuálně.cz

Nejdelší otevřenou dálnicí bude ostravská D47, kde se zprovozní úsek dlouhý více než sedmnáct kilometrů.

"Nejvýznamnějším úsekem budou první kilometry ostravské dálnice D47," potvrdil Alfred Brunclík, který od 5. března nově vede státní Ředitelství silnic a dálnic.

Právě na severu Moravy vyroste letos nejvíce silnic a dálnic - více než 26 kilometrů. Na druhém místě je Jihočeský kraj, kde se otevře osmnáct kilometrů nových komunikací.

Komunikace za 118,5 miliard

Všechny letos otevřené silniční úseky budou stát více než více než 35 miliard korun.

Na další desítky miliard vyjdou další rozestavěné silnice. Celkem v tuto chvíli staví stát 330 kilometrů komunikací, přičemž zhruba třetina jsou čtyřpruhové silnice. Náklady na tyto stavby přesáhnou 118 miliard.

Řidiči, těšte se!
Řidiči, těšte se! | Foto: Ondřej Besperát

"Nejvýznamnější a zároveň finančně nejnáročnější z těchto staveb je ostravská dálnice R47 a Pražský okruh," poznamenal ředitel Brunclík.

Věří, že stát i s pomocí evropských fondů na všechny stavby sežene dostatek peněz, přestože Státnímu fondu dopravní infrastruktury zatím v rozpočtu na letošní rok chybí přibližně 32 miliard korun.

"Jsem přesvědčen, že se prostředky najdou," řekl Brunclik.

Polovina silnic I. třídy nevyhovuje

Skeptičtější je naopak Brunlík v případě peněz na opravy chrátrajících silnic a dálnic. Podle něho by bylo potřeba na opravu a údržbu celé silniční a dálniční sítě každoročně vynaložit asi 11,5 miliard korun, a to až do roku 2020. Jenže stát a kraje dávají jen malou část z této částky.

Přitom za posledních pět let vzrostl podíl silnic I. třídy v kategorii "nevyhovující" na přibližně 2,9 tisíc kilometrů, což je zhruba polovina.

Daně z benzinu by pomohly silnicím
Daně z benzinu by pomohly silnicím | Foto: Benzina

Brunclík si postěžoval, že zatímco intenzita dopravy na dálnicích narostla za posledních patnáct let o 240 procent, náklady na opravu a údržbu jsou na šedesáti procentech roku 1992.

Podle Brunclíka by například pomohlo, kdyby stát dával do silniční sítě více peněz z daně z benzinu a nafty. Zatím jde ze státní pokladny pouze 9,1 procenta.

"Kdybychom měli nárok na padesát procent této daně, byl by to významný zdroj příjmů," poznamenal Brunclik.

Ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) minulý týden v rozhovoru pro ČTK ovšem uvedl, že nezáleží na tom, z jaké daně peníze na dopravu jdou, a ve věci nehodlá podnikat žádné kroky.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy