Reportáž: V ústavu ve Stodě žijí postižení bez klecí

Naďa Straková
5. 7. 2008 16:50
Sami žijí, pracují, dostávají peníze. Už několik let
Focení je pro uživatele příjemná zábava.
Focení je pro uživatele příjemná zábava. | Foto: Naďa Straková

Stod - Počátkem roku kritizovala britská televize BBC české ústavy sociální péče za používání klecových lůžek. Ne všichni si ovšem kritiku zaslouží.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas na konci června ocenil hned tři sociální ústavy, které umožňují lidem s handicapem život v běžné společnosti.

Čtěte více: Nečas ocenil ústavy, které usilují o svůj zánik

Ukázkou úspěšné integrace tělesně či mentálně handicapovaných do společnosti je i Domov pro osoby se zdravotním postižením v západočeském Stodě.

Objímalo se celý Šestý den
Objímalo se celý Šestý den | Foto: Naďa Straková

Bez klecí se zde obejdou už několikátým rokem. Když se před třemi lety ujal funkce ředitele Radomír Bednář, už je nepoužívali.

"Každý uživatel má u nás vypracovaný individuální plán, který zahrnuje to, co on chce a po čem touží a co by chtěl ve svém životě dokázat, a zároveň obsahuje část reálnou, co vlastně je možné z toho realizovat," popisuje přístup ke 180 klientům.

Řešením jsou granty

Za podpory Plzeňského kraje je pro ně v rámci aktivizačních programů připravena celá řada rehabilitačních dílen, kterých se účastní dvě třetiny obyvatel stodského Domova.

Dvacet dva z nich je zaměstnáno na pracovní smlouvu mimo zařízení, přičemž čtyři pracují v ústavní kuchyni, kde také dostávají měsíční plat.

"Všude na světě panuje trend deinstitucionalizace, což znamená, že se služby uživatelům transformují na centra sociálních služeb, kdy uživatelé vedou k co nejvíce samostatnému životu a jsou při tom obsluhovány formou ambulantní," vysvětluje Bednář relativní samostatnost některých klientů.

"Samozřejmě, že peněz na integraci není nikdy dost, ale pořád lze žádat o granty. V současné době se ucházíme o grant EU na vybudování chráněného bydlení, které bude stát v centru města a kde bude několik samostatných jednotek, pekárna a prodejna."

Uživatelé s lehčí retardací tak dostanou šanci žít samostatně mimo zařízení. Pro všechny případy jim však bude k dispozici čtyřiadvacetihodinová služba sídlící přímo v budově.

Kája rád uklízí a zpívá

Jedním ze spokojených obyvatel Domova je Kája. Strávil zde posledních patnáct let a se svou mentální retardací se vypořádal ukázkově. Navzdory handicapu si dokáže uvařit čaj, uklidit celý pokoj, složit prádlo a dojít do kostela, kde každou neděli pomáhá místnímu faráři. Ze všeho nejraději se ovšem dívá na hudební pořady.

Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se na video:
Kája vás provede svým domovem. Jak se žije ve Stodě?

Ve svém pokojíčku, který sdílí s "kamarádem Stáňou", má příkladně uklizeno a na stolku fotografii pěveckého kroužku, kam pravidelně dochází.

Pyšně ukazuje i koupelnu, kde pojmenovává každý předmět, splachuje záchod a s koštětem v ruce předvádí, jak každou sobotu uklízí.

Na shledanou za rok
Na shledanou za rok | Foto: Naďa Straková

Šestý den schází nám

K integraci pomáhá ve Stodu i Šestý den - série divadelních, tanečních a hudebních představení, která si klade za cíl sblížit místní s uživateli ústavu.

Letos nechyběla ukázka policejního výcviku psů, hasičské výzbroje a výrobků z řemeslných dílen uživatelů, od koberců po malované květináče a drobné olejomalby.

Ze všeho nejvíce však ke sblížení obou skupin měl sloužit volný pohyb všech účastníků minifestivalu po areálu. Klienti Domova se s nadšením seznamovali s místními, podávali jim ruce a leckdy je bezelstně objímali.

"Chceme, aby si lidé ve Stodě byli vědomi toho, že naši uživatelé mají úplně stejná přání a potřeby jako mají oni a že vedle nich žijí leckdy velmi šikovní a zruční lidé," říká Dana Levorová, jedna ze zaměstnankyň Domova. Ručně tkané koberce a barevné papírové krabice, tisíckrát nápaditější než ty z Ikey, byly do několika hodin vyprodané.

Foto: Aktuálně.cz

Mám šťastný den

Živo bylo u stánku ozdobeného barevnými šátky. Za podmanivých tónů arabské hudby se zde vlní tanečnice, která právě učí uživatele Kubíka základům arabského tance.

Kubík rozdává široké úsměvy na všechny strany a do vlnění svých boků se všem kolemstojícím hlasitě upřímně vyznává: "Mám šťastný den".

O kousek dál, na sportovním hřišti, se také tančí. Rockové písně místních kapel roztančily jak uživatele, tak i návštěvníky festivalu. Malí, velcí, všichni mají podle všeho šťastný den. Jen to nekřičí do světa tak jako Kubík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy