Razie na severu Čech. Policie prohledává krajský úřad

Radek Nohl Radek Nohl
1. 6. 2012 16:25
Prohlídka probíhá také v Úřadu Regionální rady Severozápad, který rozděluje dotace
Foto: Policie ČR

Ústí nad Labem - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu provádí razii v budově ústeckého krajského úřadu a Úřadu Regionální rady Severozápad, který rozděluje stamiliony evropských dotací a v němž už policie prověřuje z dřívější doby několik případů korupce a předražování zakázek.

Podle informací Aktuálně.cz tam zajišťují dokumenty, které se týkají jedné z trestních kauz.

"Vyšetřování se týká tří konkrétních projektů, k nimž policisté hledají podklady," řekl ČTK dnes po poledni Markvart. U dvou projektů podle něj úřad sám přišel na nedostatky.

"V jednom případě nebyla smlouva podepsána a ve druhém příjemce odstoupil. Každopádně ze státních ani evropských peněz nebyla proplacena ani koruna," dodal. Nikdo ze zaměstnanců úřadu podle něj nebyl zadržen.

Informace o policejní akci potvrdili mluvčí úřadů i Lenka Bradáčová, jež případ dozoruje.

"Jedná se o úkon, který souvisí s jednou naší trestní věcí," řekla Aktuálně.cz Bradáčová.

Podle ní policejní akce nesouvisí ani s kauzou poslance Davida Ratha, ani s případem úředníka Leo Steinera, který před několika dny otevřeně promluvil o korupci na severu Čech. "Nikdo zadržen nebyl," dodala Bradáčová.

Policie zapečetila kanceláře

Mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková pouze potvrdila, že policie v budově je. Co tam ale dělá, neřekla.

"Provádí prohlídku nebytových prostor. Většina kanceláří je zapečetěna," řekla Aktuálně.cz mluvčí Úřadu Regionální rady Severozápad Marcela Klíchová.

Mezi zapečetěnými kancelářemi je i ta náměstka hejtmanky Petra Koudy a bývalé ředitelky litoměřického gymnázia Evy Bulasové, kterou po odchodu z funkce právě Kouda na krajský úřad přivedl.

Bývalý ředitel Petr Kušnierz.
Bývalý ředitel Petr Kušnierz. | Foto: www.nuts2severozapad.cz

Podobnou akci provedli policisté na úřadu i v loňském roce. Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem nakonec obvinilo sedm lidí. Včetně tehdejšího ředitele Petra Kušnierze, ten kvůli úplatkům stanul před soudem.

O jeho případu zatím nebylo rozhodnuto. V březnu 2011 ho i se třemi dalšími muži zatkla policie. Obvinila je z toho, že žadatelům o dotace slibovali pomoc výměnou za úplatky. Podle spisu přijali nebo plánovali přijmout minimálně 2,8 milionu korun.

Deset procent je obvyklá taxa za zprostředkování dotací, říkali prý žadatelům. Kušnierzovi hrozí až 12 let vězení. Spolu s ním jsou obžalovaní i tři žadatelé.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na policejní zásah na severu Čech pište zde.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy