Raut Sněmovně platit nebudeme, říká ministr Herman k oslavám narození Karla IV.

Markéta Hronová Markéta Hronová
20. 10. 2015 21:00
Vláda v pondělí odmítla seznam akcí k příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. za dvě stě milionů korun. Rozpočet se má snížit o více než polovinu. Původně se cena akcí navržených Národní komisí, která má oslavy na starost, vyšplhala až ke čtvrtmiliardě. Ministr kultury Daniel Herman seškrtání rozpočtu podpořil. "Není důvod, aby vláda platila například raut Poslanecké sněmovny za milion korun," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na své první tiskové konferenci ve funkci (Praha, 7. září 2010)
Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na své první tiskové konferenci ve funkci (Praha, 7. září 2010) | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Jak je to možné, že se naplánovaly akce za čtvrt miliardy korun?

Daniel Herman: To samozřejmě byla nereálná suma. Myslím, že komise shromáždila požadavky jednotlivých subjektů bez toho, aby se k tomu jakkoli vyjadřovala. Až poté materiál zredukovala o 76 procent na 192 milionů korun.

Vláda přerušila projednávání tohoto bodu s tím, že vláda bude řešit pouze to, co se týká ministerstva kultury, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva zahraničních věcí a školství. To, co se týká jiných subjektů, vláda samozřejmě řešit nebude. Pan premiér celkem jasně řekl, že žádná komise nemůže vládu úkolovat, což je pochopitelně pravda.

Teď budete na ministerstvu škrtat tak, aby se rozpočet snížil o 100 milionů korun?

Ano, ve spolupráci s dalšími ministerstvy, která v návrhu figurují. Já s tím snížením rozpočtu naprosto souhlasím. Je třeba se na to podívat realisticky. Na vládě nebyl žádný rozpor, shodli jsme se na tom, že to má být přehodnoceno.

Dá se říct, jaké akce se z důvodu seškrtání rozpočtu konat nebudou?

To vám nemohu říct. Samotné subjekty si musí rozhodnout, jestli je udělat chtějí, nebo nechtějí. Pokud vím, tak se tam řešil raut Poslanecké Sněmovny na Pražském hradě za milion korun. Tak to je zrovna věc, která se vlády netýká. Jestli se raut nakonec uskuteční, nebo ne, záleží na Poslanecké sněmovně. Zrovna tak požadavky hlavního města Prahy se netýkají vlády. A to už jsme na nějakých dvaceti šesti či sedmi milionech, takže to začne seskakovat.

Takže rozpočet půjde snížit?

Ne že to půjde. To musí jít. Protože jestliže vláda dá určité rámce, a včera se hovořilo o plus minus 88 milionech, které by vůbec bylo možno pro resorty rozdělit, tak to jinak nebude možné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy