Rath žalobou zhatil plán Bradáčové. K odvolacímu soudu musí místo přísného žalobce Jiráta někdo jiný

Petr Koděra Petr Koděra
18. 12. 2015 5:30
Vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová přemýšlela, že k odvolacímu soudu s Davidem Rathem pošle zkušeného státního zástupce Petra Jiráta. Ten figuroval i u prvního soudu, kde exhejtman dostal 8,5 let vězení. Jenže Rath se žalobce nevědomky zbavil: to když ho v létě zažaloval za nactiutrhání. Jirát proto k vyššímu soudu nechce, cítí se podjatý. Bradáčová tam proto pošle jiného specialistu na hospodářské delikty. David Rath její plán považuje za obcházení zákona a "návrat ke stalinské justici".
David Rath.
David Rath. | Foto: DVTV

Praha - Znělo to jako skvělý plán. Nakonec ale pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová musela změnit taktiku. K odvolacímu soudu v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nepůjde přísný krajský žalobce Petr Jirát, který letos v květnu "zařídil" Rathovi zatím nepravomocně 8,5 roku vězení za manipulaci s krajskými zakázkami.

Jiráta, který žádal pro Ratha ještě přísnější trest a propadnutí veškerého majetku, vyřadila z druhého kola soudu letní Rathova civilní žaloba na ochranu osobnosti. Rath si tehdy nenechal líbit Jirátova vyjádření pro server Lidovky.cz, v nichž žalobce řekl, že Rath nenastoupí do vězení a že "ulil" miliony, které policie dosud nenašla.

Jirát žalobu považuje za riziko: Rath by ho mohl u odvolacího soudu napadnout pro podjatost. Proto žalobce sám uznal, že by nebylo dobré, aby se odvolání zúčastnil. "K odvolacímu soudu nepůjdu, kauza pro mě skončila rozsudkem Krajského soudu v Praze," tvrdí Jirát.

Bradáčová si ho přála mít i u odvolacího řízení proto, že případ dokonale zná a vynikající rétor Rath jej obtížně mohl nachytat na nějakém detailu z obsáhlého spisu. "Zvažovala jsem, že by bylo účelné, aby před odvolacím soudem zastupoval obžalobu osobně doktor Jirát, protože tu kauzu zná," potvrdila Bradáčová. Dodala ale, že Rathova žaloba vše změnila: "Po podané žalobě tyto mé úvahy padly."

Rath: Zase obcházení zákona

David Rath online deníku Aktuálně.cz řekl, že o plánu vrchního státního zastupitelství nic nevěděl. A zhatil ho tedy svou žalobou vlastně nevědomky. Zároveň novou informaci využil k dalšímu z řady útoků proti státním zástupcům.

"Pokud je vaše informace pravdivá, pak jen potvrzuje nestandardnost celé této mé kauzy. Šlo by totiž o účelové a plánované obejití platného zákona. Byl by to jistě další důvod ke stížnosti jak vyšším soudům, tak k mezinárodním orgánům," řekl Rath.

Aby Bradáčová zákon neporušila, musela by k sobě do úřadu vzít Jiráta na přechodnou dobu, například jako stážistu. To proto, že u odvolacího soudu musí být žalobce z vrchního státního zastupitelství, zatímco Jirát náleží v hierarchii o stupeň níž.

Místo Jiráta bude Bradáčová muset vybrat jiného státního zástupce. Konkrétní jméno ale zatím nepadlo. "Bude to specialista na hospodářskou kriminalitu," řekla Bradáčová.

Pokud by Jirát odvolání skutečně řešil, nebylo by to v Česku poprvé, co státní zástupce z nižšího stupně na čas "přestoupil" ke kolegům výš. I v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozidel od automobilky Tatra, kde figuroval exministr obrany Martin Barták a bývalý americký velvyslanec William Cabaniss, si odvolací soud hlídal žalobce z krajské úrovně - ostravský státní zástupce Dušan Táborský. U soudu ale neuspěl a soud Bartáka i zbrojaře Michala Smrže zprostil obžaloby.

Rath: Je to stát ve státě

Rath takovou praxi ostře napadl. "Státní zástupci téměř každodenně ukazují, že jsou "státem ve státě" a zneužívají svých pravomocí. A kde je nemají, tak hledají cesty, jak zákony obejít. Vedle účelového přidělování místně nepříslušným orgánům by přibylo i účelové přidělování konkrétním žalobcům. To je pěkný návrat ke stalinské justici," sdělil Rath.

Odvolací soud bude jeho kauzu řešit příští rok. Přesnější termín zatím není jasný.

Kvůli upravování veřejných zakázek Středočeského kraje pro předem vybraného vítěze a s tím spojené korupci stanulo spolu s Rathem u soudu dalších deset obžalovaných. Organizátorka zmanipulovaných tendrů Lucia Novanská dostala pět let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a půlmilionový peněžitý trest. Nad dalšími devíti lidmi byl nepravomocný rozsudek vynesen počátkem letošního dubna.

Česká justice bude kromě toho řešit ještě takzvanou druhou větev kauzy Rath. Týká se rekonstrukcí či výstavby pavilonů krajských nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Kriminalisté kvůli tomu navrhli letos v létě obžalovat devět lidí a osm firem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 29 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy