Rath se u soudu omluvil: Trpím závratěmi a výpadky paměti

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 5. 2015 9:19
Exhejtman uvedl, že má po nedávném pádu z kola stále zdravotní problémy, a požádal o přerušení líčení. Pokračovat se bude v úterý, kdy bude znám výsledek Rathova vyšetření nezávislým znalcem.
David Rath u soudu
David Rath u soudu | Foto: ČTK

Praha - Jen několik minut trvalo soudní jednání s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem v jeho korupční kauze. Před dvěma týdny je musel soudce Robert Pacovský odročit poté, co Rath spadl při výletě z kola a skončil na dva dny v nemocnici. A následně poslal zprávu, že mu lékař nařídil dva týdny na lůžku.

K pondělnímu soudu se sice Rath dostavil, ale ihned oznámil, že má po úrazu stále problémy. A požádal, aby bylo jednání přerušeno, než se uzdraví. "Nejsem zdaleka zdráv po tom úrazu, jsem zde díky nátlaku represivními orgány, proti doporučení lékaře," uvedl Rath a citoval z lékařské zprávy, kterou mu vystavili v Ústřední vojenské nemocnici. Podle zprávy by měl mít klidový režim a vycházky.

"Necítím se dobře. Soustředění nebo čtení u mě vyvolává bolesti hlavy, závratě, mám problémy s výpadky paměti. Kontrolu bych měl mít v tomto týdnu a 1. června je plánovaná nukleární rezonance mozku, která by snad měla vyloučit viditelné poškození," uvedl Rath.

Posudek je na cestě

Soudce Pacovský proto líčení na půl hodiny přerušil. Během té doby se spojil se soudním znalcem, který minulý týden na jeho pokyn Ratha vyšetřil a měl říci, zda se Rath může účastnit soudu. Telefonovat musel soudce proto, že do začátku pondělního jednání posudek nedorazil.

"Znalec sdělil, že jej zaslal poštou. Buď dnes dorazí, nebo bychom k němu operativně zajeli," reagoval soudce Pacovský. Nakonec ale jednání odročil na úterní desátou hodinu. Tehdy rozhodne, zda bude pokračovat v procesu, nebo zda je Rathův stav opravdu tak vážný, že se nemůže zúčastnit jednání a odloží ho.

Rath vzápětí požádal, zda by si mohl o výsledek v úterý napřed zatelefonovat a případně k soudu rychle přijet – aby jej zbytečná cesta dále nestresovala. "Posudek neznám, nedokážu odhadnout. Bude lepší, když přijdete," uvedl Pacovský a zopakoval, že Rath může požádat, aby líčení pokračovalo v jeho nepřítomnosti. Na to již Rath nereagoval.

Na otázku novinářů, zda tedy Rath přijde, reagoval stručně: "Co mi zbývá..."

Rozsudek brzy nepadne

Druhou větev Rathovy korupční kauzy začal soud projednávat před třemi týdny. Případ Ratha a Lucie Novanské totiž vyčlenil kvůli jejich dřívějším omluvám k samostatnému projednávání, aby urychlil zbytek procesu. Jenže Rath před dvěma týdny nedorazil – a až v průběhu jednání Rathův advokát uvedl, že je v nemocnici po nehodě.

Již před měsícem poslal soud nepravomocně do vězení prvních devět obžalovaných. Nejvyšší trest - sedm a půl roku - dostali Petr a Kateřina Kottovi. Na projednání zbytku důkazů v Rathově části a závěrečné řeči si soudce vyčlenil čas do konce května, již nyní je ale jasné, že rozsudek do té doby nepadne.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy