Rath se u soudu omluvil: Trpím závratěmi a výpadky paměti

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 5. 2015 9:19
Exhejtman uvedl, že má po nedávném pádu z kola stále zdravotní problémy, a požádal o přerušení líčení. Pokračovat se bude v úterý, kdy bude znám výsledek Rathova vyšetření nezávislým znalcem.
David Rath u soudu
David Rath u soudu | Foto: ČTK

Praha - Jen několik minut trvalo soudní jednání s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem v jeho korupční kauze. Před dvěma týdny je musel soudce Robert Pacovský odročit poté, co Rath spadl při výletě z kola a skončil na dva dny v nemocnici. A následně poslal zprávu, že mu lékař nařídil dva týdny na lůžku.

K pondělnímu soudu se sice Rath dostavil, ale ihned oznámil, že má po úrazu stále problémy. A požádal, aby bylo jednání přerušeno, než se uzdraví. "Nejsem zdaleka zdráv po tom úrazu, jsem zde díky nátlaku represivními orgány, proti doporučení lékaře," uvedl Rath a citoval z lékařské zprávy, kterou mu vystavili v Ústřední vojenské nemocnici. Podle zprávy by měl mít klidový režim a vycházky.

"Necítím se dobře. Soustředění nebo čtení u mě vyvolává bolesti hlavy, závratě, mám problémy s výpadky paměti. Kontrolu bych měl mít v tomto týdnu a 1. června je plánovaná nukleární rezonance mozku, která by snad měla vyloučit viditelné poškození," uvedl Rath.

Posudek je na cestě

Soudce Pacovský proto líčení na půl hodiny přerušil. Během té doby se spojil se soudním znalcem, který minulý týden na jeho pokyn Ratha vyšetřil a měl říci, zda se Rath může účastnit soudu. Telefonovat musel soudce proto, že do začátku pondělního jednání posudek nedorazil.

"Znalec sdělil, že jej zaslal poštou. Buď dnes dorazí, nebo bychom k němu operativně zajeli," reagoval soudce Pacovský. Nakonec ale jednání odročil na úterní desátou hodinu. Tehdy rozhodne, zda bude pokračovat v procesu, nebo zda je Rathův stav opravdu tak vážný, že se nemůže zúčastnit jednání a odloží ho.

Rath vzápětí požádal, zda by si mohl o výsledek v úterý napřed zatelefonovat a případně k soudu rychle přijet – aby jej zbytečná cesta dále nestresovala. "Posudek neznám, nedokážu odhadnout. Bude lepší, když přijdete," uvedl Pacovský a zopakoval, že Rath může požádat, aby líčení pokračovalo v jeho nepřítomnosti. Na to již Rath nereagoval.

Na otázku novinářů, zda tedy Rath přijde, reagoval stručně: "Co mi zbývá..."

Rozsudek brzy nepadne

Druhou větev Rathovy korupční kauzy začal soud projednávat před třemi týdny. Případ Ratha a Lucie Novanské totiž vyčlenil kvůli jejich dřívějším omluvám k samostatnému projednávání, aby urychlil zbytek procesu. Jenže Rath před dvěma týdny nedorazil – a až v průběhu jednání Rathův advokát uvedl, že je v nemocnici po nehodě.

Již před měsícem poslal soud nepravomocně do vězení prvních devět obžalovaných. Nejvyšší trest - sedm a půl roku - dostali Petr a Kateřina Kottovi. Na projednání zbytku důkazů v Rathově části a závěrečné řeči si soudce vyčlenil čas do konce května, již nyní je ale jasné, že rozsudek do té doby nepadne.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy