Rath se u soudu omluvil: Trpím závratěmi a výpadky paměti

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 5. 2015 9:19
Exhejtman uvedl, že má po nedávném pádu z kola stále zdravotní problémy, a požádal o přerušení líčení. Pokračovat se bude v úterý, kdy bude znám výsledek Rathova vyšetření nezávislým znalcem.
David Rath u soudu
David Rath u soudu | Foto: ČTK

Praha - Jen několik minut trvalo soudní jednání s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem v jeho korupční kauze. Před dvěma týdny je musel soudce Robert Pacovský odročit poté, co Rath spadl při výletě z kola a skončil na dva dny v nemocnici. A následně poslal zprávu, že mu lékař nařídil dva týdny na lůžku.

K pondělnímu soudu se sice Rath dostavil, ale ihned oznámil, že má po úrazu stále problémy. A požádal, aby bylo jednání přerušeno, než se uzdraví. "Nejsem zdaleka zdráv po tom úrazu, jsem zde díky nátlaku represivními orgány, proti doporučení lékaře," uvedl Rath a citoval z lékařské zprávy, kterou mu vystavili v Ústřední vojenské nemocnici. Podle zprávy by měl mít klidový režim a vycházky.

"Necítím se dobře. Soustředění nebo čtení u mě vyvolává bolesti hlavy, závratě, mám problémy s výpadky paměti. Kontrolu bych měl mít v tomto týdnu a 1. června je plánovaná nukleární rezonance mozku, která by snad měla vyloučit viditelné poškození," uvedl Rath.

Posudek je na cestě

Soudce Pacovský proto líčení na půl hodiny přerušil. Během té doby se spojil se soudním znalcem, který minulý týden na jeho pokyn Ratha vyšetřil a měl říci, zda se Rath může účastnit soudu. Telefonovat musel soudce proto, že do začátku pondělního jednání posudek nedorazil.

"Znalec sdělil, že jej zaslal poštou. Buď dnes dorazí, nebo bychom k němu operativně zajeli," reagoval soudce Pacovský. Nakonec ale jednání odročil na úterní desátou hodinu. Tehdy rozhodne, zda bude pokračovat v procesu, nebo zda je Rathův stav opravdu tak vážný, že se nemůže zúčastnit jednání a odloží ho.

Rath vzápětí požádal, zda by si mohl o výsledek v úterý napřed zatelefonovat a případně k soudu rychle přijet – aby jej zbytečná cesta dále nestresovala. "Posudek neznám, nedokážu odhadnout. Bude lepší, když přijdete," uvedl Pacovský a zopakoval, že Rath může požádat, aby líčení pokračovalo v jeho nepřítomnosti. Na to již Rath nereagoval.

Na otázku novinářů, zda tedy Rath přijde, reagoval stručně: "Co mi zbývá..."

Rozsudek brzy nepadne

Druhou větev Rathovy korupční kauzy začal soud projednávat před třemi týdny. Případ Ratha a Lucie Novanské totiž vyčlenil kvůli jejich dřívějším omluvám k samostatnému projednávání, aby urychlil zbytek procesu. Jenže Rath před dvěma týdny nedorazil – a až v průběhu jednání Rathův advokát uvedl, že je v nemocnici po nehodě.

Již před měsícem poslal soud nepravomocně do vězení prvních devět obžalovaných. Nejvyšší trest - sedm a půl roku - dostali Petr a Kateřina Kottovi. Na projednání zbytku důkazů v Rathově části a závěrečné řeči si soudce vyčlenil čas do konce května, již nyní je ale jasné, že rozsudek do té doby nepadne.

 

Právě se děje

před 47 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy