Vezměte Ratha do vazby pro maření soudu, vyzval žalobce

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 29. 4. 2015 11:51
Obhájce Davida Ratha oznámil, že má jeho klient zůstat dva týdny na lůžku. Na účasti při líčení prý trvá.
Státní zástupce Petr Jirát.
Státní zástupce Petr Jirát. | Foto: Marek Pokorný

PrahaStátnímu zástupci Petru Jirátovi už došla trpělivost s omluvami Davida Ratha k soudu, jenž projednává jeho korupční případ.

Naposledy nepřišel na líčení v pondělí, protože den před tím spadl z kola a dva dny strávil v nemocnici. Ta jej sice v úterý propustila do domácího léčení, ale podle obhájce Adama Černého má nařízeny dva týdny klidu na lůžku.

Jirát proto navrhuje, aby Rath skončil ve vazbě. Rath s návrhem nesouhlasí, podle něj je dalším potvrzením, že jde o politický proces. Stres z hrozící vazby mu podle něj může vyvolat trvalé psychické následky.

"Rath tu nerozhoduje"

"Nemůže to být doktor Rath, který si bude určovat, kdy k soudu přijde," řekl zvýšeným hlasem Jirát, který požádal, aby Rathův zdravotní stav přezkoumali znalci. A to nejen zdravotní dokumentaci, ale aby ho i sami prohlédli.

"Pokud se odmítne zúčastnit či být nápomocen, tak navrhuji, aby byl vzat do vazby, neb by mařil soudní řízení,“ uvedl Jirát. "Pokud má pouze zabandážované rameno, tak by k soudu mohl dojít," dodal s poukazem na zprávy médií.

"Jedná se o nepřípustný nátlak na obžalovaného, který je neetický a v rozporu s pravidly, jak se musí chovat státní zástupce. A podle našeho názoru je i nezákonný," reagoval na Jirátova slova Rathův obhájce Adam Černý.

Doufám, že bude doma

Soudce Robert Pacovský nicméně na Jirátův návrh přistoupil. "Necháme zhodnotit zdravotní stav obžalovaného ve vztahu k jeho schopnosti zúčastnit se líčení,“ oznámil Pacovský.

A zdá se, že znalce k prozkoumání Rathova zdravotního stavu pošle k Rathovi do Hostivic ještě do konce tohoto týdne. Pacovský totiž současně vyzval Černého, aby sdělil, zda a kdy má Rath vycházky, a ujistil se, jestli se léčí doma, aby jej tam znalec nehledal marně.

Výsledek přezkoumání Rathova stavu by totiž chtěl mít do konce příštího týdne, aby již 11. května mohlo pokračovat hlavní líčení.

A z postupu soudce Pacovského to vypadá, že propouštěcí zpráva z nemocnice ani jeho o vážnosti Rathova zdravotního stavu příliš nepřesvědčila. "Soudní znalec bude ustanoven bezprostředně," potvrdila mluvčí soudu Zuzana Steinerová. "O případné vazbě bude soud rozhodovat až na základě posudku, který obdrží," dodala mluvčí.

Sadismus, zlobí se Rath

"Zkoumání zdravotního stavu se nebráním. Vazba za bezvědomí je návrh hodný Urválka z 50. let (prokurátor z vykonstruovaných procesů například s Miladou Horákovou, pozn. red.). Jen další potvrzení, že jde o politický proces,“ řekl serveru Lidovky.cz Rath.

Stres z hrozící vazby mu prý může vyvolat trvalé psychické následky. "Není mi dobře a zhoršovat můj stav dalším stresem hraničí se sadismem," dodal.

"Proč nezkoumal zdravotní stav přísedících, když byli v lázních? Prostě dvojí metr, to mě nepřekvapuje," odpověděl na otázku, zda nemá žalobce pravdu, že jsou průtahy už neúnosné.

Do konce května neskončí

Druhou větev Rathovy korupční kauzy začal soud projednávat minulé úterý. Případ Ratha a Lucie Novanské soud totiž vyčlenil kvůli jejich dřívějším omluvám k samostatnému projednávání, aby urychlil zbytek procesu.

Již před třemi týdny poslal soud do vězení prvních devět obžalovaných. Nejvyšší trest - sedm a půl roku - dostali Petr a Kateřina Kottovi. Na projednání zbytku důkazů v Rathově části a závěrečné řeči si soudce vyčlenil čas do konce května, již nyní je ale jasné, že rozsudek do té doby nepadne.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy