Vezměte Ratha do vazby pro maření soudu, vyzval žalobce

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 29. 4. 2015 11:51
Obhájce Davida Ratha oznámil, že má jeho klient zůstat dva týdny na lůžku. Na účasti při líčení prý trvá.
Státní zástupce Petr Jirát.
Státní zástupce Petr Jirát. | Foto: Marek Pokorný

PrahaStátnímu zástupci Petru Jirátovi už došla trpělivost s omluvami Davida Ratha k soudu, jenž projednává jeho korupční případ.

Naposledy nepřišel na líčení v pondělí, protože den před tím spadl z kola a dva dny strávil v nemocnici. Ta jej sice v úterý propustila do domácího léčení, ale podle obhájce Adama Černého má nařízeny dva týdny klidu na lůžku.

Jirát proto navrhuje, aby Rath skončil ve vazbě. Rath s návrhem nesouhlasí, podle něj je dalším potvrzením, že jde o politický proces. Stres z hrozící vazby mu podle něj může vyvolat trvalé psychické následky.

"Rath tu nerozhoduje"

"Nemůže to být doktor Rath, který si bude určovat, kdy k soudu přijde," řekl zvýšeným hlasem Jirát, který požádal, aby Rathův zdravotní stav přezkoumali znalci. A to nejen zdravotní dokumentaci, ale aby ho i sami prohlédli.

"Pokud se odmítne zúčastnit či být nápomocen, tak navrhuji, aby byl vzat do vazby, neb by mařil soudní řízení,“ uvedl Jirát. "Pokud má pouze zabandážované rameno, tak by k soudu mohl dojít," dodal s poukazem na zprávy médií.

"Jedná se o nepřípustný nátlak na obžalovaného, který je neetický a v rozporu s pravidly, jak se musí chovat státní zástupce. A podle našeho názoru je i nezákonný," reagoval na Jirátova slova Rathův obhájce Adam Černý.

Doufám, že bude doma

Soudce Robert Pacovský nicméně na Jirátův návrh přistoupil. "Necháme zhodnotit zdravotní stav obžalovaného ve vztahu k jeho schopnosti zúčastnit se líčení,“ oznámil Pacovský.

A zdá se, že znalce k prozkoumání Rathova zdravotního stavu pošle k Rathovi do Hostivic ještě do konce tohoto týdne. Pacovský totiž současně vyzval Černého, aby sdělil, zda a kdy má Rath vycházky, a ujistil se, jestli se léčí doma, aby jej tam znalec nehledal marně.

Výsledek přezkoumání Rathova stavu by totiž chtěl mít do konce příštího týdne, aby již 11. května mohlo pokračovat hlavní líčení.

A z postupu soudce Pacovského to vypadá, že propouštěcí zpráva z nemocnice ani jeho o vážnosti Rathova zdravotního stavu příliš nepřesvědčila. "Soudní znalec bude ustanoven bezprostředně," potvrdila mluvčí soudu Zuzana Steinerová. "O případné vazbě bude soud rozhodovat až na základě posudku, který obdrží," dodala mluvčí.

Sadismus, zlobí se Rath

"Zkoumání zdravotního stavu se nebráním. Vazba za bezvědomí je návrh hodný Urválka z 50. let (prokurátor z vykonstruovaných procesů například s Miladou Horákovou, pozn. red.). Jen další potvrzení, že jde o politický proces,“ řekl serveru Lidovky.cz Rath.

Stres z hrozící vazby mu prý může vyvolat trvalé psychické následky. "Není mi dobře a zhoršovat můj stav dalším stresem hraničí se sadismem," dodal.

"Proč nezkoumal zdravotní stav přísedících, když byli v lázních? Prostě dvojí metr, to mě nepřekvapuje," odpověděl na otázku, zda nemá žalobce pravdu, že jsou průtahy už neúnosné.

Do konce května neskončí

Druhou větev Rathovy korupční kauzy začal soud projednávat minulé úterý. Případ Ratha a Lucie Novanské soud totiž vyčlenil kvůli jejich dřívějším omluvám k samostatnému projednávání, aby urychlil zbytek procesu.

Již před třemi týdny poslal soud do vězení prvních devět obžalovaných. Nejvyšší trest - sedm a půl roku - dostali Petr a Kateřina Kottovi. Na projednání zbytku důkazů v Rathově části a závěrečné řeči si soudce vyčlenil čas do konce května, již nyní je ale jasné, že rozsudek do té doby nepadne.

 

Právě se děje

Další zprávy