Ransdorf tvrdí, že v bance jednal jménem tajemného V. H. Podle Zemana zase někomu "naletěl"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2015 18:04
Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, kterého zatkla švýcarská policie v curyšské bance kvůli podezřelé přípravě převodu stamilionů eur, se v neděli vrátil do Česka a odmítá komunikovat s novináři. S právníkem jen připravil tiskové prohlášení, v němž odmítl falšování dokumentů pro banku. Jejich kopie prý dostal až těsně před návštěvou banky. Zdůraznil, že má čisté svědomí a zákon neporušil. Lídři KSČM kritizují Ransdorfa za to, že s nimi nemluví. Místo zaslání tiskového prohlášení žádají osobní vysvětlení celé kauzy.
Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf v nedělním prohlášení (jeho celé znění ZDE) uvedl, že v Curychu chtěl v doprovodu tří Slováků navázat komunikaci mezi tamní bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc.

S tímto vlastníkem "významného konta" s iniciálami V. H. prý banka deset let nekomunikuje. Zástupci curyšské banky s nimi podle Ransdorfa ale vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty.

Falšování poslanec odmítl s tím, že jejich kopie dostal až těsně před návštěvou banky. "Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil," uvedl v tiskové zprávě, kterou poskytla vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá.

V prohlášení europoslanec nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci. "Lidé kolem pana V. H., především jeho manažer, pan P. G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala," uvedl Ransdorf.

Podle slovenských médií je Slovákem, který jako jediný ze čtveřice zůstává zadržován švýcarskou policií, bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.

"Šlo jen o to, otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo," uvedl v prohlášení Ransdorf.

Jak v pátek jako první upozornil týdeník Respekt, policie Ransdorfa zadržela ve čtvrtek a propustila druhý den večer. Na svobodu se ale dostal až v sobotu dopoledne kvůli čekání na povolení, že se může jako cizinec vrátit do České republiky. Na policii musel odevzdat nejen peníze a pas, ale i boty, opasek na kalhoty i léky. "Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády," dodal poslanec Evropského parlamentu.

Zkusili převést stamiliony eur

Policie zadržela českého europoslance spolu s trojicí Slováků kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod stamilionů eur na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti.

Policie zatím nikoho neobvinila. V pondělí se možná rozhodne, zda proti poslednímu ze zadržených bude obvinění vzneseno. Slovenská média dříve informovala, že transakce ve švýcarské bance se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Na vysvětlení čekají i komunisté

Kauzu chce podrobně vysvětlit i Ransdorfova mateřská strana, zatím ale marně čeká. Tiskové prohlášení komunistům nestačí, chce Ransdorfa slyšet osobně.

"KSČM s politováním konstatuje, že europoslanec Ransdorf přes veškerou snahu nekomunikuje s vedením strany, a bude proto oficiálně vyzván, aby osobně orgánům strany předložil veškeré dostupné doklady týkající se této politováníhodné kauzy a odpověděl na případné dotazy ze strany vedení KSČM," uvedl Martin Kalous z mediálního úseku komunistické strany.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa Ransdorf zřejmě považuje případ za svou soukromou záležitost, a proto o tom vedení strany neinformoval ani nereagoval na četné Filipovy telefonáty a SMS zprávy.

Filip v nedělním poledním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že každopádně nepovažuje za lidsky slušné, že se mu Ransdorf nebo alespoň jeho asistentka dosud neozvali. O případu měl informace od české zahraniční služby.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v České televizi řekl, že k případu nemá žádné informace. "A kdybych je náhodou měl, tak vám je stejně neřeknu," dodal. Zaujalo ho, že zatímco u třech zadržených Slováků je do značné míry chráněno jejich soukromí, "pan poslanec Ransdorf je věcí veřejnou".

Ransdorf se o mandát poslance Evropského parlamentu loni ucházel až ze čtvrtého místa kandidátky KSČM. "Byl na jiném místě, než byl zvyklý," připustil Filip. Preferenční hlasy ho ale vynesly na druhou příčku. Předseda komunistů respektuje, že ho lidé zvolili. "Doufám, že se k tomu postaví čestně a odpovědně," dodal.

Zeman: Ransdorf každému naletí

Ke kauze se v neděli vyjádřil i prezident Miloš Zeman. V pořadu Prezidentský Pressklub na rádiu Frekvence 1 řekl, že Ransdorf zřejmě někomu "naletěl". Vychází z toho, že se to komunistickému politikovi údajně stalo i v minulosti.

"Je to člověk, který každému naletí," prohlásil o Ransdorfovi Zeman. Poukázal na případ padělaných obrazů, v nichž figuroval i europoslanec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy