Průlom: Po 15 letech končí spor o dálnici do Hradce

Eliška Bártová Eliška Bártová
7. 12. 2007 9:45
Stát se dohodl s majitelkou
Ludmila Havránková u svého gruntu
Ludmila Havránková u svého gruntu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dnes došlo k radikálnímu obratu ve sporu o pozemky u Hradce Králové, na kterých má vést posledních šest kilometrů dálnice z Prahy.

Ředitelství silnic a dálnic po 15 letech splnilo svoji zákonnou povinnost a dohodlo se s majitelkou půdy Ludmilou Havránkovou. Za pozemky, po kterých má vést dálnice, ji nabídlo náhradní.

Za zhruba 13 hektarů stavebních pozemků získá 250 hektarů půdy zemědělské.

"Pozemky jsou připravené a rezervované," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Pozemkového fondu Michal Bureš. "Dnes nám ŘSD předalo oficiální žádost o jejich směnu."

Během února ŘSD slibuje, že dohodu o směně předloží vládě ke schválení. Pokud ministři tento unikátní krok schválí, začne se příští rok se stavbou.

Patnáct let výhružek

Statkářka z Plačic žádala od roku 1993 po státu jediné, aby ji za pozemky, na kterých chtějí stavět dálnici, nabídl jiné, aby její rodina mohla dál hospodařit.

"Nejsem spekulant, nikdy jsem nechtěla peníze ani stavební parcelu," řekla Aktuálně.cz Ludmila Havránková. "Jediné, co jsme chtěli, aby s námi stát jednal a dal nám pozemky k hospodaření."

Státní úřady však rodině nabídly pouze peníze za cenu podle vyhlášky. Havránkovi však chtěli pozemky. Ty jim úřady neúnavně odmítaly dát, i přestože v té době měl stát v okolí řadu pozemků.

Sama rodina Havránkova měla pronajato od státu 80 hektarů. Havránkovi navrhovali, ať jim stát tyto pozemky převede, a bude to vyřízeno. Místo toho však dostali z pozemků výpověď. A ŘSD v roce 2003 podalo žádost o vyvlastnění.

Příslušný magistrát v Hradci Králové však vyvlastnění zastavil s tím, že stát nesplnil zákonnou povinnost, totiž že se nepokusil o dohodu.

"Když nám zamítli vyvlastnění, tak jsme začali na dohodě pracovat," řekla tisková mluví ŘSD Martina Vápeníková.  "Výsledek může být precedentem, proto chceme, aby to schválila vláda."

Nevěřím jim

Letos v září přišlo ŘSD s nabídkou, se kterou paní Havránková souhlasila. Vzhledem k tomu, že jejích zhruba 13 hektarů půdy je vedeno jako stavební pozemek, vypočítalo ŘSD, že adekvátní výměra za jejich cenu je 250 hektarů zemědělské půdy.

Na své nové pozemky, které zatím mají v nájmu jiní lidé, bude muset Havránková dojíždět třicet kilometrů daleko.

Přesto s dohodou souhlasí. K dalšímu vývoji je ale skeptická. "Po těch letech jim už nevěřím," říká paní Havránková v obývacím pokoji, kde před třemi měsíci předložil zástupce ŘSD návrh dohody.

Tady všude seděl zástupce ŘSD. Od té doby se ale neozval
Tady všude seděl zástupce ŘSD. Od té doby se ale neozval | Foto: Ludvík Hradilek

Její nedůvěra vychází z toho, že od té doby se jí nikdo neozval. "Neplní své sliby, nebudeme čekat, až se rozhoupou," říká. "Na polích jsme zaseli a budeme dál pracovat, jako by se nic nemělo změnit."

Pochybnosti paní Havránkové jsou, zdá se, na místě. Náměstek ministra dopravy Jiří Hodač totiž Aktuálně.cz řekl, že jeho resort, který by měl návrh společně s ŘSD do vlády předložit, se směnou vůbec nespěchá.

Skutečnou brzdou stavby tedy v tuto chvíli může být nikoli paní Havránková, ale sám stát. "Musíme prověřit všechny možné varianty, abychom se mohli správně rozhodnout," říká náměstek Hodač. "Tak, aby to bylo pro všechny co nejméně bolestivé."

Zmiňované varianty však Hodač odmítl zveřejnit. Kdy tedy dohodu s paní Havránkovou předloží vládě? "Pro nás nic neřeší, jestli to bude za týden nebo dva," říká. "Je zima, stejně nemůžeme stavět, skončila stavební sezóna. Do jejího začátku, na jaře to vyřešíme."

ŘSD však věří, že vláda dostane smlouvu na stůl v únoru příštího roku. "Do Vánoc předložíme podobu smlouvy pro vládu paní Havránkové," řekla mluvčí. "Její obsah je stejný jak v září, předpokládáme, že ho schválí. V lednu ji schváli prezidium pozemkového fondu, a pak půjde do vlády."

Podle představ ŘSD by se tak mělo začít stavět příští rok. Kompletně by měla být trasa dálnice D11 do Hradce Králové hotova do konce roku 2009.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy